eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Dochód wirtualny ze sprzedazy lokalu a podatek


2012-03-16 09:19 autor: konto usunięte

2 598 odsłon

Dochód wirtualny ze sprzedazy lokalu a podatek

Jestem emerytem i ciązy na mnie podatek  od sprzedazy nieruchomości  (lokal uzytkowy) swojej córce, która na ten cel zaciągnęła kredyt inwestycyjny. Poniewaz córka jako poręczyciel  została zmuszona do splaty nie swojego zadłużenia(obowiązek wynikający z poręczenia córki istniał przed zakupem mojego lokalu) otrzymane pieniądze z banku ze sprzedaży oddałem  córce by spłacila zaistniały dług(potwierdzenie zadłużenia córki i spłaty przez nią owej nalezności  po mojej transakcji  jest udokumentowane ).  Córka miała bardo trudną sytuacje finansową więc musiałem pomóc,tak jak powinien  to zrobić kazdy rodzic. Stąd moje pytanie, czy mogę uzyskac zwolnienie z podatku od dochodu, którego de facto nie miałem do dyspozycji?  Czy moja sytuacja może być indywidualnie rozpatrywana przez US? Zaznaczę tu jeszcze, że skladając pit za 2010 rok  napisałem oświadczenie, ze do dwóch lat  przeznaczę pieniądze na remont mieszkania by uiknąć podatku z pieniędzy które fizycznie nie istniały. Myślalem, że potrafię z emerytury zaoszczędzić kwotę na remont. Okazało sie jednak, ze choruję i mam problemy z dochowaniem  obowiązku. Bardo proszę o  informację czy mam szansę uzyskac pomoc w tej  kwestii i jak rozwiązać problem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-16 10:52 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Sprawa jest skomplikowana, proponuję poradzić się prawnika, kóry obejrzy wszystkie dokumenty, umowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-16 13:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam i serdecznie dziękuję za zainteresowanie.Wiem,ze sprawa jest skomplikowana,ale mam nadzieję że znajdę tu eksperta który podsunąłby ewentualnie jakieś innne rozwiąznie.A jesli chodzi o dokumenty to wszystko jest czytelne i zgodne z tym  co wyzej opisałam,a prawnik?hmm musiałby się wgryźć w temat i chyba poszukać pewnych"furtek"-a być może istnieją.....Pozdrawiam  wszystkich  a szczególnie ekspertów którzy  bezinteresownie udzielają porad:))

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-16 19:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pierwsze pytanie, jakie należało tutaj zadać, to kiedy nieruchomość została nabyta. Dopiero potem możemy rozmawiać o ewentualnych ulgach i zwolnieniach. Z tego co widzę, był to rok 2005 lub 2006. Jeżeli tak, to niestety jeżeli pieniądze faktycznie nie zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe podatnika, nie będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia określonego w ustawie o podatku dochodowym. W takim przypadku jedyne o co będzie można wnioskować to albo o rozłożenie zaległości na raty, albo też jej umorzenie zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-16 21:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuję Panie Krzysztofie  za podpowiedź.Natomiast co sie tyczy nieruchomości to umowa notarialna zostala sporządzona w   2010 roku  i praktycznie od tego okresu liczę dwa lata.Według terminu w obecnym roku nastąpi  obowiązek przedlozenia w US faktur  potwierdzających  rozchodowanie wirtualnego zysku na cele mieszkaniowe. Z  założenia,ze rata np. zostanie uznana moze się okazać zbyt wysoką w stosunku do otrzymywanej emerytury i  ponownie nastapilby problem.Nie wiem równiez czy w przypadku kiedy zostało już przedłozone oświadczenie  do US o rozliczeniu się po dwóch latach,będzie honorowana  kwota tylko naleznego ze sprzedazy podatku(6 tys.zł) czy  cała kwota uzyskana ze sprzedaży( 35 tys. zł) i w tym miejscu dotyczy to ewentualnej formy ratalnej.W dalszym ciągu  równiez nie wiem czy mozna skorzystać z  umorzenia,ponieważ art.62 Ordynacji podatkowej jest mi nieznany,jesli mozna prosić chcialabym przybliżenia informacji. Pozdrawiam serdecznie z wyrazami szacunku M.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-17 13:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Chodziło mi o datę nabycia zakupu nieruchomości, a nie datę jej sprzedaży :)

    Oto przepis z ordynacji podatkowej:

    Art. 67a. § 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b (ten przepis dotyczy przedsiębiorców więc proszę się nim nie martwić), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
        1)    odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
        2)    odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
        3)    umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
    § 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

    Co do sposobu ustalnia samego podatku wypowiem się, jak uzyskam informację, kiedy kupił Pan nieruchomość.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-17 20:12 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Lokal  był zakupiony z  zoną w 2005 roku ,ale po śmierci  żony drogą postępowania spadkowego stałem  jego jedynym właścicielem w październiku 2009 roku.Sprzedałem go córce  w 2010 roku  za kwotę 50 tys.(na ten cel brała kredyt).Przy złożeniu deklaracji do US w  kwietniu  2010 r.  podatek od dochodu wystapił w kwocie 6 tys.(jest to nalezna tylko częśc, ponieważ już w 2005 roku byłem w połowie z żoną właścicielem,więc okres pięcioletni od sprzedazy  został zachowany).Z tego co czytam  w ustawie jest klauzula o umorzeniu w całości podatku,ale jest ona zapewne czymś uwarunkowana.Nie wiem  czy moje zbycie kwoty w całości ze sprzedaży,  na rzecz zadłuzenia córki pokrzywdzonej przez  zaufanie do osób trzecich mogłoby stanowić argument do wnioskowania o umorzenie.Jak  Pan uważa Krzysztofie, czy ten fakt  mozna przedstawić we wniosku?Jeśli nie to w jakich przypadkach   umorzenie  ma zastosowanie?.....W toku naszej konwersacji  bardzo dziekuję Panu za zainteresowanie  moim problemem...i za ponowną odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-17 20:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    .....male sprostowanie, pomylka w terminie  nabycia lokalu,byl to rok nie 2005  lecz  2003...przepraszam:))

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-19 16:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    mhm też mi ten 2005 coś nie pasował. Ale tak - faktycznie ze zwolnienia określonego w ustawie o podatku dochodowym nie da się skorzystać. Musiałby Pan bowiem przeznaczyć uzyskane pieniądze (w części podlegającej opodatkowaniu rzecz jasne) na własne cele mieszkaniowe.

    Co się zaś tyczy skorzystania z dobrodziejstw Ordynacji podatkowej i umorzenia tudzież rozłożenia na raty powstałej zaległości podatkowej, musi zaistnieć tzw. ważny interes strony lub interes publiczny.

    Fajnie się nazywa, ale co to znaczy? Niestety nie ma ustawowej definicji tych pojęć. Możemy sięgnąć do orzecznictwa, które w różny sposób powyższe formułuje

    Ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku. Interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowych spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspokajać swoich potrzeb materialnych.

    rzez ważny interes podatnika należy rozumieć nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać podstawami egzystencji podatnika i że umorzenie zaległości podatkowych lub odsetek uzasadnione będzie jedynie w takich wypadkach, które spowodowane zostały działaniem czynników, na które podatnik nie może mieć wpływu i które są niezależne od sposobu jego postępowania.

    Pojęcia ważnego interesu podatnika nie można ograniczać tylko i wyłącznie do sytuacji nadzwyczajnych czy też zdarzeń losowych uniemożliwiających uregulowanie zaległości podatkowych, albowiem pojęcie to funkcjonuje w zdecydowanie szerszym znaczeniu, uwzględniającym nie tylko sytuacje nadzwyczajne, ale również normalną sytuację ekonomiczną podatnika, wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów oraz wydatków, a w tym względzie również wydatków ponoszonych w związku z ochroną zdrowia własnego lub członków najbliższej rodziny (koszty leczenia). W związku z tym w postępowaniu podatkowym wszczętym wnioskiem podatnika o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych szczególny nacisk winien być położony na analizę sytuacji rodzinnej podatnika(wyrok NSA z 10 marca 2009 r., I FSK 31/08)

    Generalnie chodzi o to, aby dowieść, że zapłata zaległości podatkowej spowoduje bardzo mocne pogorszenie sytuacji finansowej podatnika, w związku z czym będzie wręcz zagrożona jego egzystencja (oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że fiskus przychylniejszym okiem spojrzy na rozłożenie zaległości na raty aniżeli jej umorzenie).

    Powyższe można powiązać z ważnym interesem publicznym, który może polegać na wskazaniu np., że aby podatek zapłacić, w związku z czym sytuacja finansowa podatnika istotnie sie pogorszy, będzie on musiał np. sprzedać swoje mieszkanie, w którym mieszka, nie będzie go stać na podstawowe produkty niezbędne do życia, wskutek czego obciąży budżet państwa w postaci domagania się np. lokalu do zamieszkania (socjalnego) czy też zapomóg.


    Generalnie taki wniosek się ciężko pisze, a bez dobrej znajomości stanu faktycznego podatnika jest to niemalże niemożliwe. Trzeba się bowiem do tego stanu bardzo często odnosić i podnosić jak wielkim ciężarem będzie dla podatnika zapłacenie zaległości. Warto w tym wniosku wskazać każde obciążenie, jakie występuje.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-19 18:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Panie Krzysztofie:) bardzo dziękuję za szczegółwe i czytelne wyjaśnienie. Z uwagi na brak wystarczających  argumentów  z  mojej strony dzisiaj wiem,że nie spełnię tych kryteriów.Tym bardziej,że odnoszą się do osób,które po zapłacie owej kwoty mogłyby znaleźć sie w skrajnym ubóstwie.A żeby tak było  w moim przypadku w grę musiałby wchodzić dużo wyższy podatek....mimo wszystko bardzo mi Pan pomógł,poniewaz już wiem że nie mogę zyć złudzeniami  i mam świadomośc,że wszystko co było mozliwe to zrobiłam(zaczerpnęłam  wiedzę od wpełni kompetentnego eksperta.Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam......Ps.przyszła mi jeszcze jedna mysl na zakończenie tematu...czy fakt,ze lokal w 2003 roku zakupiony został   w ratach za kwotę 24 tys. a sprzedany za 50tys. moze zmienić podstawę do naliczenia podatku? czy możliwe jest  rozliczenie się z dochodu biorąc pod uwagę tylko różnicę między zakupem a sprzedażą?Jeszcze o tę jedną odpowiedź bardzo proszę  i z góry dziękując.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-20 17:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Witam. Niestety odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest negatywna. A to dlatego, że podatek płaci Pan od części otrzymanej w spadku po żonie, gdzie (Pana) kosztem jest ewnetualny podatek od tego spadku (który jednak zapewne nie wystąpił, jako że zalicza się Pan do tzw. grupy zerowej) plus udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość mieszkania, poczynione w czasie jego posiadania.

    Gdyby tę część lokalu nabył Pan odpłatnie, to jak najbardziej wydatek ten stanowiłby koszt uzyskania przychodu i pomniejszał podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

    To tak łopatologicznie. Dodam przy tym, że w zależności od daty nabycia różne zasady liczenia podatku przy sprzedaży nieruchomości występują (tak, aby się Pan powyższym wyjaśnieniem nie sugerował w każdym przypadku).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania