eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Co doliczyć do dochodu rocznego?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2012-02-18 09:50 autor: beatris417

4 169 odsłon

Co doliczyć do dochodu rocznego?

Rozliczam się z podatku wspólnie z mężem. Mój mąż miał wypadek w pracy w 2011r. Złamał nogę.  Był to wypadek uznany przez ZUS. Otrzymał mąż świadczenie chorobowe przez okres trzech miesięcy. Na koniec leczenia otrzymał  odszkodowanie, które wypłacił ZUS. Czy powinnam doliczyć świadczenia zus jako dochód roczny męza. Jesli tak, to w którym polu PIT 37.

Mamy  4 letnią córkę chorą na AZS. Lekarz orzecznik Zus postanowił zaliczyć dziecko do osób niepełnosprawnych i przyznać dziecku zasiłek pilęgnacyjny, który otrzymuję od września 2011r. Czy ten zasiłek też jest dochodem i czy też powinnam go podać w rocznym zeznaniu. A co z zakupionymi lekami dla dziecka?  Czy mogę je odliczyć od dochodu? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-02-19 12:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zacznę od końca. Co do ulgi rehabilitacyjnej - proszę poczytać artykuł w naszym serwisie jej poświęcony http://www.podatki.egospodarka.pl/76397,Odliczenia-od-dochodu-w-PIT-2011-ulga-rehabilitacyjna,1,65,1.html (oraz inne). Leki można odliczać ale nie wszystkie.

  Świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów - są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Co do wypłaconego odszkodowania, moim zdaniem powinno się mieścić w dyspozycji zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy.

  Co do zasiłku chorobowego, to zależy kto go wypłacał - ZUS bezpośrednio czy za pośrednictwem zakładu pracy. Jeżeli wypłacał zakład pracy - wykazujemy tam gdzie przychody ze stosunku pracy, jeżeli ZUS, w innych źródłach.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania