eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Wpłacanie zaliczki na podatek


2021-07-11 14:03 autor: Ant27

2 255 odsłon

Wpłacanie zaliczki na podatek

Dzień dobry, Pracuję w Polsce na umowę o pracę, z tego mój pracodawca płaci zaliczki, dostaję PIT od pracodawcy i tutaj jest wszystko ok.

Rok temu podpisałem również umowę-zlecenie ''commission agreement'' z firmą z Bułgarii na prowadzenie ich strony internetowej po polsku. Za to dostaję 150 euro miesięcznie. Za poprzedni rok w takim wypadku złożyłem pit 36 z załącznikiem ZG, wpisałem swoje dodatkowe dochody z zagranicy i program e-deklaracje wyliczył mi sam kwotę podatku którą muszę dopłacić za te dochody z zagranicy (była to jakaś mała kwota - do około 100 zł).

Usłyszałem jednak, że co miesiąc sam powinienem wyliczać sobie zaliczki na ten podatek i wpłacać na konto urzędu skarbowego. Czy to prawda? Czy muszę co miesiąc obliczać sobie tą kwotę i wpłacać, a nie mogę przy rozliczeniu pitu wpisać kwotę którą zarobiłem i wtedy zapłacić naraz wyliczoną kwotę dopłaty?

Bardzo proszę o pomoc, pytałem okolicznych księgowych w mieście i usłyszałem że albo nie wiedzą, albo się tym nie zajmują...
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-09-01 08:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Widać pytał Pan złych księgowych ;) - dochody zagraniczne nie są u nas "lubiane"
    Stosujemy tutaj wprost art. 44 ust. 1a ustawy o PIT:
    Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
    3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 (czyli m.in. z umów zlecenie), z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.ust. 3a mówi o comiesięcznym obliczaniu zaliczki wg najniższej stawki i podatku (chyba że chcemy płacić go wg stawki wyższej) oraz wpłacaniu jej do urzędu do 20-tego dnia następnego

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • nowwoj

    Dodano 2021-03-06 10:53 przez nowwoj

    Umowa zlecenie, polski pracodawca, oddelegowanie do pracy w Holandii

    Witam, dodam że to 1 pracodawca. Otrzymałem PIT-11, a w nim w jednej pozycji dochody z Polski i z Holandii, zaś  brak kwoty zapłaconego podatku za granicą, tylko dostałem osobne pismo w którym jest inf. że z tytułu oddelegowania osiągnąłem przychód, ta kwota została uwzględniona w PIT-11 i że od teg...

  • M.Buk

    Dodano 2020-10-14 17:50 przez M.Buk

    Polska umowa w Niemczech

    Witam, Mam do wyboru dwie umowy - polska umowa o pracę na warunkach niemieckich oraz polska umowa zlecenie na warunkach niemieckich.
    Chciałabym uzyskać informację jak to wygląda w kwestii rozliczeń z polskim urzędem skarbowym. Czy w ogóle pracując w Niemczech na którejś z tych umów, muszę się rozlic...

  • szebest

    Dodano 2020-08-11 22:01 przez szebest

    Czy można coś zrobić, kiedy pracodawca planuje podać fałszywe dane do PIT-u

    Jestem studentem, nie mam jeszcze 26 lat i pracuję na umowie zlecenie. Zarabiam 17 zł brutto na godzinę i też tyle według prawa powinienem dostać do ręki. W lipcu przepracowałem 160 godzin i dostałem zapłacone 1920 zł czyli 12 zł na godzinę. Spytałem się w biurze o co chodzi i dostałem odpowiedź, że...

  • Alina2509

    Dodano 2022-11-20 10:43 przez Alina2509

    Płacenie podatków - obcokrajowiec zamieszkały w Polsce, pracodawca z Wielkiej Brytanii

    Доброе утро!Есть работодатель в Великобритании. Это онлайн-школа для детей, Логопедия, юридического лица в Польше не существует, предлагает работу на основании договора поручения (составленного на английском языке) и подписывает его удаленно, а вознаграждение получает на польский «личный счет». Я жи...

  • cichy.patryk2

    Dodano 2020-10-30 17:13 przez cichy.patryk2

    Umowa o pracę na 1/2 etatu i umowa zlecenia - jakie podatki?

    Witam. Jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Przelew który otrzymuję jako wynagrodzenie to ok 1500 zł. Chcąc zatrudnić się w drugim miejscu pracy na podstawie umowy zlecenia. Jakie i w jakiej sumie zostaną pobierane podatki?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania