eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › PIT-38 - KUP


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2020

13 dni temu, 20:18 autor: Maareek

286 odsłon

PIT-38 - KUP

Dobry wieczór,
Rozliczam PIT-38. Od banku otrzymałem Pit-8C za 2020 rok , ponieważ zbyłem papiery wartościowe. Bank (biuro maklerskie) w PIT-8C wypełniło  tylko część E poz/37 - Informacja o wysokości przychodów niewykazanych w części D (Przychód z odpłatnego zbycia pap. wartościowych).

Za 2020 rok, bank (biuro maklerskie) odliczyło od mojego przychodu ze zbycia papierów wartościowych roczną kwotę za prowadzenie rachunku w kwocie 80 zł. Jednak ta kwota nie została uwzględniona w PIT-8C przez bank.

Czy w moim rozliczeniu rocznym PIT-38 w rubryce dot. Koszty uzyskania dochodu należy uwzględnić ten koszt (opłatę za prowadzenie rach. za 2020) i czy muszę mieć na to jakiś dokument potwierdzający z banku?

Czy nie uwzględniać kosztów uzyskania przychodu?
Nie chcę być wzywany do US w sprawie różnicy między PIT-8C a PIT-38.

Dziękuję za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 9 dni temu, 20:57 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Informacje o przychodach z papierów wartościowych w większości przypadków dostajemy na PIT-8C. W druku tym, są również zawarte informacje o kosztach uzyskania przychodów. Zazwyczaj dane te przepisujemy do PIT-38, jednak może się zdarzyć, że przysługują nam wyższe koszty uzyskania przychodów niż te wykazane w PIT-8C, gdyż biuro maklerskie wykazuje w informacji PIT-8C tylko te koszty, które są mu znane. Jeżeli podatnik poniósł również inne wydatki związane ze zbywanymi papierami wartościowymi, to w zeznaniu rocznym również może uwzględnić te wydatki. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane. Koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych) oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.). Kosztami są również wydatki związane z nabyciem lub objęciem papierów wartościowych bez pośrednictwa biura maklerskiego, udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. (np. opłaty notarialne), a także zapłacone odsetki i prowizje od kredytów, za które nabyto papiery wartościowe, udziały lub ogół praw i obowiązków w S.K.A. Kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. są zapłacone odsetki i prowizje od kredytu, za który nabyte zostały te papiery, udziały lub ogół praw i obowiązków w S.K.A. przypadające proporcjonalnie na tę część kredytu, która faktycznie została wydatkowana na zakup papierów wartościowych, udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-22 15:53 przez konto usunięte

  Rozliczenie PIT-11 i PIT-8C - zbycie papierów wartościowych

  Witam,
  Chciałabym wiedzieć czy rozliczając się z PIT-11 (umowa o pracę) i PIT-8C (odpłatne zbycie papierów wartościowych) powinnam do urzędu skarbowego wysłać dwa druki tj. PIT-37 i PIT-38?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-13 20:48 przez konto usunięte

  Gdzie wpisać przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych?

  Witam! Prowadzę działalność i już został złożony PIT-36 za rok 2012. Dziś dotarł do mnie PIT-8C z banku za rozliczenie zbycia papierów wartościowych. Tak więc czeka mnie korekta PIT-36, ale w której pozycji ująć przychód, w wierszu 8 części d1 ???

 • rumcajs339

  Dodano 14 dni temu, 20:06 przez rumcajs339

  PIT-8C oraz PIT-11

  Witam, nie ukończyłem jeszcze 26 lat. Otrzymałem PIT-11 od pracodawcy z tytułu umowy zlecenia oraz PIT-8C od biura maklerskiego Alior Bank, gdzie widnieje strata.
  W systemie podatki.gov.pl wygenerowane są dwa formularze: PIT-37 za PIT-11 oraz PIT-38 za PIT-8C.  I tu moje pytanie - czy oba PIT-y nale...

 • barbkop

  Dodano 2019-03-26 10:20 przez barbkop

  PIT-11 ze zwrotu z IKZE w części F i PITy-11 z zakł. i z emerytury rozliczać na PIT-37 czy PIT-36?

  Małżonek w 2016 r. przelał 5 000 zł z banku na IKZE. Po odliczeniu kosztów manipulacyjnych na rachunku IKZE zanotowano wpłatę w wys. 4 866 zł. W 2018 r. zlikwidował IKZE i wypłacił 4943 zł.Dostał PIT-11 jako przychód 4943 zł (zwrot środków z IKZE). Oprócz tego ma PIT-11 ze stosunku pracy i ja PIT-11...

 • Maareek

  Dodano 11 dni temu, 15:06 przez Maareek

  Jaki złożyć Pit

  Witam. Osoba (obecnie na emeryturze), PIT z tytułu emerytury rozlicza ZUS. 
  W 2020 roku zbyła akcje (biuro maklerskie wysłało pit-38). Te akcje osoba otrzymała w 1999 roku, jako nieodpłatnie otrzymanie akcji pracowniczych. Jaki powinna złożyć PIT (dot. zbycia nieodpłatnych akcji pracowniczych).
  Dzię...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania