eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Zeznanie roczne: PIT-11 - nagroda rektora, PIT-11 z umowy zlecenie


2020-03-27 16:21 autor: anianaia

717 odsłon

Zeznanie roczne: PIT-11 - nagroda rektora, PIT-11 z umowy zlecenie

Szanowni Państwo, 

1. Otrzymałam z uczelni, na której studiuje PIT-11. W wierszu 76. znajduje się "nagroda rektora", a obok w wierszu 77. znajduje się kwota 200,00 zł. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia na podstawie: art. 21. ust. 1 pkt 40?  Wówczas nie muszę składać już żadnych deklaracji, prawda?

Bazuje tu głównie na artykule:

2. Mam jeszcze drugi pit-11 z umowy zlecenie - przychód 109,60 zł – z niego standardowo rozliczam się na PIT-37 prawda?

Zadawałem już pytanie w tej kwestii, jednak ostatecznej odpowiedzi nie dostałem.

Zwolnienia przedmiotowe

1. Wolne od podatku dochodowego są:

40) świadczenia pomocy materialnej dla uczniów i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz inne stypendia za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

40a) nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich oraz nagrody wypłacane przez Polski Związek Sportu Niesłyszących za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych;

40b) stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 działalność pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, wyłączenie stosowania przepisów ustawy ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 800 zł;

Serdecznie pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-03-30 07:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Gdyby przyznane środki mieściły się w art. 21 ust. 1 pkt 40 uczelnia nie wystawiłaby PIT-11. A zakładam, że PIT-a wypełnili prawidłowo. Jest to zatem przychód opodatkowany.Poza tym kwoty są tak niskie, że podatek i tak nie wystąpi.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-03-30 19:36 autor odpowiedzi: anianaia

    Czyli ostatecznie PIT-11 z umowy zlecenie rozliczam na PIT-37, a PIT-11 dotyczacy nagrody rektora na PIT-36, tak? Od nagrody rektora będzie naliczony podatek 18%, zgadza się? Nie będzie tam żadnych odliczeń, ale załapie się tam na kwotę wolną od podatku, tak? Dlatego podatek nie wyjdzie od tych 200 zł nagrody?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-03-31 16:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    wszystko należy rozliczyć na jednym PIT, w tym przypadku PIT-36.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Juliaukraina

    Dodano 2018-04-08 00:20 przez Juliaukraina

    Jak rozliczyć IFT-1R?

    Witam,jestem z Ukrainy ale przebywam w Polsce ponad 5 lat, posiadam kartę pobytu. Dostałam kilka PIT-11, od pracodawców, u których pracowałam na umowie zlecenie.I dostałam też z banku IFT-1R, w którym mnie potraktowali jak nierezydenta. Czy mam rozliczać IFT-1R razem z innymi PIT-ami w jednej deklar...

  • kasijas

    Dodano 2018-02-28 12:41 przez kasijas

    PIT-11. Inny adres zamieszkania, niż w PIT-37

    Mam pytanie, ponieważ w trakcie roku się przeprowadziłam i niestety nie powiadomiłam o tym fakcie pracodawców w związku z tym dostałam wszystkie PIT-y (miałam kilka umów zleceń) na stary adres zamieszkania i zostały one wysłane do starego urzędu skarbowego.Teraz chciałabym się rozliczyć w innym mieś...

  • MonikaOlgaM

    Dodano 2015-03-17 11:34 przez MonikaOlgaM

    Czy PIT-8C rozliczyć na formularzu PIT-37?

    Dostałam już odpowiedź, że PIT-11 oraz PIT-8C (zasiłek chorobowy płacony przez pracodawcę) powinnam rozliczyć na PIT-36. Jednakże rozliczając się na PIT-37 mam ponad 400 zł do zwrotu, a analogicznie na PIT-36 mam prawie 1000 zł niedopłaty. Pracuję na umowę zlecenia, nie prowadzę własnej działalności...

  • oszukana890

    Dodano 2020-04-16 18:45 przez oszukana890

    Błędne kwoty w PIT-11

    Otrzymałam od pracodawcy PIT-11 za umowę zlecenie, a że pracowałam w zeszłym roku w dwóch firmach to nie zorientowałam się, że kwota przychodu w PIT-11 jest nieprawdziwa - tzn. jest bardzo zaniżona. I niestety złożyłam PIT-37 i po tym fakcie dopiero zorientowałam się, że coś jest nie tak. Co w takim...

  • magda.sy

    Dodano 2020-03-23 17:42 przez magda.sy

    Rozliczenie cudzoziemca

    Witam,jak rozliczyć cudzoziemca (Hindusa), który otrzymał PIT FIT-1R (przychód określony zgodnie z art. 29-30a), od jednego pracodawcy, a od drugiego PIT-11 - posiada zameldowanie i jest rezydentem podatkowym Polski. Razem w PIT-37 w pozycji przychód z umowy zlecenie? Z góry dziękuję za pomoc.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania