eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Kontrola US po kupnie mieszkania


2019-11-19 21:59 autor: jars997

2 732 odsłon

Kontrola US po kupnie mieszkania

Witam!

W 2016 roku kupiłem mieszkanie, za które zapłaciłem gotówką. Zarobiłem na nie za granicą. W 2019 nabyłem działkę budowlaną oraz mieszkanie. Wszystko za gotówkę, którą zgromadziłem podczas wieloletniej emigracji. Po finalizacji ostatniego zakupu mam pewne obawy dotyczące kontroli. Nie składałem nigdy PIT-u w Polsce.

Praca za granicą jest legalna, posiadam wszystkie dokumenty dotyczące odprowadzanych składek. Pieniądze przelewałem z konta norweskiego na polskie, czasami korzystając z kantorów fizycznie. Nie wiem czy będę w stanie wykazać co do złotówki wymianę waluty, ponieważ niektóre potwierdzania wymiany waluty po prostu "wyblakły".

Czy w takim przypadku wystawienie przez pracodawcę dokumentów wykazujących moje roczne zarobki wraz z odprowadzonym podatkiem będą wystarczające dla US?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-11-21 06:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli jest Pan w Posiadaniu dokumentów potwierdzających zarobione pieniądze (m.in. od pracodawców), skarbówce powinno to wystarczyć. Odrębną kwestią jest to, czy z dochodów tych należało rozliczyć się w Polsce.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-11-21 06:56 autor odpowiedzi: jars997

  Obawiam się również sprawy rozliczenia. Do tej pory uważałem że nie musze tego robić. Nie pracowałem nigdy na etacie w kraju oraz wszystkie dochody które osiągam pochodza z zagranicy. Jednakze posiadam majatek w Polsce ale nie czerpie z tego tytułu korzyści finansowych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-11-21 08:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie mówimy tutaj o majątku tylko o tym, czy nie wystąpił obowiązek rozliczenia się w Polsce z zagranicznych dochodów. W jakich krajach Pan pracował?
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2019-11-21 08:24
  Sama emigracja zarobkowa nie oznacza jeszcze, że zmienia nam się rezydencja podatkowa.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-11-21 10:13 autor odpowiedzi: jars997

  Tylko I wyłącznie Norwegia. Bywalem czasami w Polsce ale nie był to pobyt przekraczający 183 dni w roku.

  SE-PRL skomentował/a odpowiedź 2019-12-01 00:20

  Pobyt w Polsce nie ma w Pana przypadku nic do rzeczy. Jeżeli pracował pan na etacie poza granicami polski to tam Pan odprowadzał należne podatki i wszelakie składki społeczne. W umowach pomiędzy PZPR a krajami UE i norwegią ma pan zagwarantowane zwolnienie z podatku w RP. W każdym bądź razie tak mi się wydaje .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ala2706

  Dodano 2016-07-21 20:53 przez Ala2706

  Kontrola US po zakupie mieszkania za gotówkę

  Dzień dobry,czy przy kupnie mieszkania za gotówkę - ok. 250 tys. zł US zrobi kontrolę, jeśli moje roczne dochody za ostatnie 7 lat wynosiły ponad 580 tys. zł?

 • alip

  Dodano 2017-05-05 10:16 przez alip

  Opłata raty za mieszkanie partnera ze swojego konta a kontrola US

  Partner, pracujący wyłącznie za granicą kupuje mieszkanie. Jako, że ja jestem na miejscu poprosił mnie żebym wypłacała za niego raty. I tu zrobiłam głupi błąd - miałam zamiar wpłacić pieniądze w kasie banku, po czym kasjerka namówiła mnie na konto, żebym nie płaciła wysokiej prowizji. Mieszkanie nie...

 • lukaszjur

  Dodano 2019-01-06 11:53 przez lukaszjur

  Pracuję w Islandii od 2006 r. Czy muszę rozliczać się w Polsce?

  Witam,od 2006 r. mieszkam i pracuję w Islandii. Od tego czasu kupiłem dom w kredycie oraz działkę budowlaną. Moje pytanie brzmi: dużo osób mówi o nowych przepisach, które weszły od 1 lipca 2017 r. Czy również objęło to pracujących na Islandii?Pozdrawiam

 • thx20

  Dodano 2019-11-18 21:03 przez thx20

  Odpłatne zbycie nieruchomości

  Dzień dobry,zwracam się z następującym pytaniem:W styczniu zeszłego roku zakupiłem mieszkanie i poniosłem wydatki na jego remont (mam fakturę VAT), zmuszony byłem je sprzedać i przenieść się do innego miasta. Mieszkanie sprzedałem w maju. W czerwcu kupiłem następne i podobnie jak tamto wyremontowałe...

 • AgaWanda

  Dodano 2018-12-25 18:33 przez AgaWanda

  Zakup mieszkania w Polsce z przychodów z Wielkiej Brytanii

  Witam, w Wielkiej Brytanii mieszkam i pracuję od 5,5 roku. W tym czasie udało mi się legalnie zgromadzić pieniądze na zakup mieszkania. Pojawiła się okazja i końcem stycznia mogłabym zainwestować swoje oszczędności w pewną nieruchomość. Jestem cały czas zameldowana w swoim domu rodzinnym w Polsce, a...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania