eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Ulga podatkowa u rencisty


2019-04-01 14:45 autor: KrzysiekEZN

2 424 odsłon

Ulga podatkowa u rencisty


Witam,

jestem osoba niepełnosprawną pobierająca rentę z ZUS, w marcu poprzedniego roku zatrudniłem się w pewnej firmie. Jakoś pod koniec marca tego roku dostałem PIT z ZUS i pracy, okazało się że, mam do zapłaty sporą sumę, ponieważ pracodawca bez mojej wiedzy i zgody, a już tym bardziej bez złożenia przeze mnie PIT-2 naliczał ulgę podatkową.

Pracodawca nie ma zamiaru zwrócić mi tych pieniędzy. Czy takie działanie mojego pracodawcy było w ogolę zgodne z prawem?  Dodam jeszcze że, o fakcie iż rentę pobieram poinformowałem już na rozmowie rekrutacyjnej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-04-10 08:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jest to faktycznie błąd pracodawcy, niemniej należy pamiętać, że zaliczkę na podatek pobiera się z wynagrodzenia pracownika. Zatem w trakcie roku po prostu o tę kwotę miał Pan wyższą pensję.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michas

  Dodano 2014-03-04 18:42 przez Michas

  Rencista prowadzący działalność

  Witam,
  czy jako rencista (I gr. RZS-Gościec, I gr. niepełnosprawności) prowadzący działalność mam jakieś przywileje, ulgi, możliwości otrzymania pomocy, dofinansowań, ect?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • janeeeek

  Dodano 2019-02-06 20:50 przez janeeeek

  Jak odliczyć ulgę prorodzinną na niepełnosprawną i pełnoletnią córkę?

  Witam,jestem emerytem ubezpieczonym w KRUS, mam żonę, która nie pracuje i nie ma emerytury. Mamy też córkę niepełnosprawną, która jest już pełnoletnia - posiada tytuł do renty i otrzymuję PIT-40A z ZUS. Czy mogę się rozliczyć wspólnie z żoną i ująć też córkę w PIT rocznym aby odliczyć ulgę prorodzin...

 • Marsel

  Dodano 2021-04-14 09:41 przez Marsel

  Zwrot renty, a PIT-37

  Jestem rencistą, a jednocześnie pracuję na umowę o pracę. Decyzją ZUS dokonałem zwrotu części świadczenia rentowego na konto ZUS (FUS), ponieważ przekroczyłem limit 130%.
  Czy mogę tę wpłatę uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT-37 za 2020 r.? W jakim miejscu PIT-37 mógłbym wpisać kwotę tego zwrotu?
  J...

 • strachmawielkieoczy

  Dodano 2019-03-21 21:44 przez strachmawielkieoczy

  Renta KRUS

  Witam,czy jest legitymacja rencisty z KRUS? Osoba zatrudniona zaznaczyła w kwestionariuszu, że posiada rentę KRUS, natomiast nie mam na to potwierdzenia w formie legitymacji. Jak wygląda ulga podatkowa dla niej?Od pracodawcy ma brak ulgi podatkowej, a odprowadza jej to KRUS? Tak jak w przypadku rent...

 • Kuki8

  Dodano 2018-08-28 19:41 przez Kuki8

  Renta częściowa, niezdolność i możliwość dorobienia

  Witam,dodatkowa praca na rencie wypadkowej o częściowej niezdolności pracy wynosi 75%.Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi 137,64%. Wysokość świadczenia do wypłaty wynosi miesięcznie około 2500 zł. Czy można dorobić, jeżeli tak to jakie limity i na jakie umowy?Dziękuję pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania