eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Umowa o partnerstwo przy działalności gospodarczej (karta podatkowa). Jak rozliczyć?


2017-11-08 13:48 autor: wilsoon

2 276 odsłon

Umowa o partnerstwo przy działalności gospodarczej (karta podatkowa). Jak rozliczyć?

Witam,

szukałem informacji wielokrotnie, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, dlatego proszę o pomoc. Mam działalność gospodarczą opodatkowaną karta podatkowa (mam salon kosmetyczny) i nie zatrudniam nikogo sam wykonuje usługi, rozliczę to PIT-em 16A dodatkowo podpisałem umowę, w której widnieje informacja, że jestem partnerem w firmie, w której prowadzę treningi poprawiające kondycję fizyczną, i za wykonane usług wystawiłem 30.10.17 pierwszą fakturę (nie VAT) na 1500 zł.

Moje pytanie: jak mam rozliczyć tę umowę "o partnerstwo" w rozliczeniu rocznym? W urzędzie Pani poinformowała mnie, że nie ma problemu, że będąc na karcie podatkowej podpisałem taka umowę, jedynie muszę się z niej rozliczyć oddzielnie. Jaki PIT wypełnić? W przyszłym miesiącu wystawię kolejną fakturę. 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Artur

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-11-09 08:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Trzeba się z niej inaczej rozliczyć. Czyli jak? Tego Pani w US już pewnie nie powiedziała. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to zawarcie umowy zlecenia poza działalnością gospodarczą, ale w takim przypadku zleceniodawca (czyli druga strona umowy) wchodzi nam tutaj w obowiązki płatnika.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-09 09:05 autor odpowiedzi: wilsoon

  Dziekuje Panu za odpowiedz ! 

  Ja opłacam skaldki w swojej firmie wiec nie bardzo rozumiem dlaczego jeszcze pracodawca musiałby ponieść koszty skaldek ZUS   , przecież umowa o partnerstwie to (z tego co czytałem coś jak umowa zlecenie,o dzieło?) to tylko umowa pomiędzy dwoma partnerami biznesowymi ? jPo co w takim razie mi działalność skoro nie mógłbym się z tego rozliczyc i sam opłacać skaldki ? ja opłacam składni , tylko muszę się rozliczyć to jasne , Pani w urzędzie nie powiedziała nic więcej poza tym ze muszę to rozliczyć oddzielnie i ze np taksówkarze bardzo czesto robią coś dodatkowo i się rozliczają wiec nie ma problemu , z tym ze nic wiecej się nie dowiedziałem , w jaki sposób się rozliczyć.
  Co Pannstwo sugerujecie ?  podpisanie umowy zalecenie kiedy mam swoją firmę i opłacam ZUS jest przecież jakaś czysta pomyłka , czy się mylę ? Po co miałbym to zrobić ? Jak w takim razie rozliczyć ta i przyszłe faktury w rozliczeniu rocznym ? Nie da się ? 
  moze wpisywanie na fakturach kwot do 200 zł (z tego co czytałem z takiej kwoty się nie rozlicza) bedzie jedynym rozwiązaniem ? Tylko po co kombinować skoro chce dzialac prosto i tak jak tzeba. 

   z góry dziekuje za podpowiedzi

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-09 15:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Kartę podatkową mogą wybrać tylko niektórzy przedsiębiorcy. Mamy tutaj bardzo ostre warunki. Jeżeli firma ich nie spełnia nie może stosować tej preferencji. I problemem nie jest tutaj to, że w ramach jednej firmy nie można mieć różnych profili dg (czyli np. salon kosmetyczny czy trener) - bo można, tylko to, czy w takim przypadku przysługuje karta podatkowa.
  Może się bowiem okazać, że przez dodatkowe usługi utracimy prawo do tej formy rozliczeń.
  Także proszę poszukać w tabelach do karty podatkowej i napisać, gdzie Pana zdaniem mieszczą się te dodatkowe usługi, które Pan fakturuje.
  Zachęcam też do lektury art. 23 i następnych ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoboy fizyczne, które to zawierają warunki opodatkowania kartą podatkową.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-11-09 15:27
  Ps. - pisałem o funkcji płatnika a nie opłacaniu składek. Funkcja płatnika polega na tym, że podmiot zatrudniający oblicza i odprowadza ewentualne składki i podatki. Składki jednak nie zawsze muszą wystąpić.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-11-09 15:29
  Co do tych 200 zł - też nie do końca o to chodzi. Przy wynagrodzeniu ryczałtowym do 200 zł przy umowach zlecenie z osobami niebędącymi pracownikami po prostu podatek potrąca się ryczałtem bez stosowania kosztów uzyskania przychodu czy innych odliczeń (np. składek przekazywanych do ZUS). Nie oznacza to jednak, że takie umowy nie są oskładkowane

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-09 16:04 autor odpowiedzi: wilsoon

  Nie wiem co zrobic w takim przypadku zeby prawnie nie było problemów, od początku tak chciałem to załatwić, dzwoniłem po urzędach i nikt mi nie raczył powiedzieć ze moze byc problem kiedy będę chciał wykonac cos dodatkowo. W takim razie mam inny pomysł na to ... zamiast wystawiać fakturę i tym bardziej bawić się w podpisywanie umów zlecenie kiedy odprowadzam i składki i podatek sam , wystawie kolejnym razem nie fakturę a rachunek (paragon)  z mojej kasy fiskalnej za wykonana usługę (mam salon kosmetyczny w którym mam wykonywać usługę „upiekszania” a treningi wykonuje po to by upiekszkac wiec nie będę dodawal zadnych dodatkowych usług tylko wykonuje ta kotra jest w tabeli karty podatkowej) na paragonie będzie widniała pozycja : usługa , i tutaj wpisze jej wartość np 2000zl, i taki rachunek będę wystawiał raz w miesiącu + inne paragony na życzenie klienta. 

  Irytuje mnie fakt , ze po rozmowie z niby kompetentnymi osobami w urzędach nie dowiedzialem się co robić a wręcz przeciwnie zostałem wprowadzony w błąd .. bo z tego co Pan mówi nie jest to takie kolorowe i proste jak twierdziła Pani urzędnik.
  Dziekuje bardzo za odpowiedz, jeśli jest jakieś inne rozwiazanie Mojego problemu proszę o pomoc. 

  P.s. nie znalazłem w tabeli karty podatkowej usługi odpowiadajacej tej mojej która wykonałem czyli treningi , ale tak jak wspomniałem , mam salon piękności wiec usługa treningu bedzie jako upiększenie. Nie widze innego rozwiązania.

  jeszcze raz dziękuje !
  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-09 16:09 autor odpowiedzi: wilsoon

  czy takie rozwiązanie tez nie będzie dobre ? 
  Podpisać Umowe nie partnerska a umowę zlecenie ? I wtedy nadal odprowadzam składki sam a pracodawca, poza rozliczeniem rocznym (pit 11 tak ?) nie musi nic robić , dobrze rozumiem ? I wtedy to on płaci mi wynagrodzenie a ja nie musze się martwić zeby wystawić fakturę ?

  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-10 06:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mhm - niemniej na karcie podatkowej mamy ściśle określone usługi upiększające ;), czyli

  usługi kosmetyczne: Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: stosowanie maseczek upiększających, farbowanie rzęs oraz regulacja i farbowanie brwi, makijaż, manicure i pedicure. Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej, z zastosowaniem odpowiednich aparatów i preparatów: oczyszczanie skóry twarzy i pleców, masaże pielęgnacyjne twarzy, szyi, ramion, rąk, głowy itp., maski pielęgnacyjne (np. ściągające, odżywcze, plastyczne i ziołowe). Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki leczniczej, jak: lecznicze oczyszczanie skóry z zaskórników, usuwanie prosaków oraz wykwitów mięczaka zakaźnego, masaże lecznicze, masaże refleksyjne, zabiegi z dziedziny światło-, wodo- i elektroterapii, wchodzące w zakres kosmetyki zachowawczej i leczniczej.

   

  manicure, pedicur: Nadawanie kształtu paznokciom przez skracanie i opiłowanie. Wycinanie naskórka, lakierowanie paznokci. Usuwanie zgrubień skóry i wycinanie nagniotków.

   

  Mówi o tym załącznik nr 4 do ustawy (poz. 88 i 89).

   

  Rozumiem, że kontrahent a więc firma czy to fitness, czy siłownia - potrzebuje Pana rachunków do uwzględnienia w kosztach podatkowych - aby pomniejszyć swój podatek. W takim przypadku, gdyby doszło do kontroli - nie będzie kolorowo. Pana zakres DG to bowiem typowe - wskazane wyżej usługi upiększające - bo tylko takie mogą być opodatkowane kartą. Urzędnicy, którzy przyjrzeliby się wystawionemu rachunkowi za usługi mogliby w związku z tym kwestionować go w kosztach partnera, albo też wszystko skończyłoby się nieprzyjemnie dla Pana.

   

  Dlatego wspomniałem na początku o umowie zlecenie.

  Jeżeli opłaca Pan pełne ZUSy z działalności gospodarczej, to z tytułu zawartej umowy zlecenie (poza firmą) będzie Pan podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, które w zdecydowanej większości odlicza się od podatku. Podatek liczony jest tutaj wg skali podatkowej i przysługują dodatkowo 20% koszty uzyskania przychodu.

   

  Po zakończeniu roku zleceniodawca wystawi Panu PIT-11, a Pan go rozliczy na PIT-37 (jeżeli nie będzie innych dochodów opodatkowanych skalą podatkową).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-10 11:01 autor odpowiedzi: wilsoon

  dziekje Panu za odpowiedz ! 
  A co w przypadku kiedy jestem na preferencyjnym Zusie nie będzie to problem ?
  co miesiąc oplacam składkę zdrowotna i społeczna i za podatek (karta) już oddzielnie nie odprowadzam ponieważ się odlicza. 
   
  prosze jeszcze o podpowiedz co zrobić z ta wystawiona faktura kotra zapewne poszła do księgowej, dzisiaj będę rozmawiał w sprawie umowy zlecenie , mam nadzieje ze uda się wsyztsko załatwić jeszcze raz dziękuje ! 

  P.s w zakresie usług kosmetycznych sa : zabiegi z dziedziny elektroterapii hmm ja wykonuje treningi na sprzęcie który wysyła prady na całe ciało jest to sprzęt certyfikowany medycznie, poprawiający kondycję mięśni (zabieg nie trening bo raczej tak to już się nazywa , trwa 20minut człowiek jest podłączony pod maszynę wysysylajaca prady o różnych natężeniach w tym czasie stoi bądź wykonuje proste ćwiczenia) nie kombinować żeby podpiąć to pod to ? Musiałbym się w razie czego z tego tłumaczyć pewnie... będę rozmawial o umówie zlecenie tylko zastanaiwam się co z ta faktura która już wystawilem

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-10 11:45 autor odpowiedzi: wilsoon

  Czy taka fakturę da się cofnąć ? czy księgowa ma obowiązek rozliczac te faktury co miesiąc czy raz w roku ? bo minęło 10 dni wiec moze uda się ta fakturę zwyczajnie zniszczyc żeby nigdzie nie trafiła i zrobić to na zasadzie przelewu z umowy zlecenie ?

  chce wszytsko załatwic dobrze ale czuje ,ze nie będzie kolorowo żeby to wyprostować

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-10 11:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli z firmy płacimy małe ZUSy, to zawarta umowa zlecenie będzie obarczona składkami społecznymi :(

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-10 20:38 autor odpowiedzi: wilsoon

  skoro jest to 190 zł niech będzie , rozumiem ze wtedy płace dwa razy ubezp. Społeczne za siebie , sam i jeszcze przedsiębiorca który mnie zatrudnia ? W poniedziałek będę rozmawial o umowie zlecenie. 
  nie orientuje się Pan jak wyglada sprawa z ta już wystawiona faktura ? Da się ja jakoś cofnąć ?

  Pozdrawiam i dziekuje

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-14 13:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może jeszcze nie zaksięgowali i pozwolą cofnąć. Trudno mi powiedzieć. Generalnie faktura wprowadzona do obrotu prawnego już powinna w nim zostać (jak ma to być w zgodzie z literą prawa). Niestety to może Pana pozbawić preferencji.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • groger-p

  Dodano 2018-01-07 19:01 przez groger-p

  Czy muszę mieć kasę fiskalną?

  Prowadzę działalność usługi tapicerskie, jestem na karcie podatkowej. Od nowego roku ze względu na żądania klientów (firm) zostałem płatnikiem VAT. Klientom firmom będę wystawiał teraz faktury VAT, a co z usługami dla ludności? Jak i gdzie je zapisywać? Czy muszę mieć kasę fiskalną?Zaznaczam, że spr...

 • Lfinda

  Dodano 2017-10-14 18:28 przez Lfinda

  Błędne zafakturowanie a korekta PIT-u

  Dzień dobry,podczas uzgadniania rozrachunków z klientem zauważyłam, iż przez ostatnie 12 miesięcy faktury sprzedażowe (a dla tego klienta jedna faktura wystawiana co miesiąc), były błędnie wystawiane tj. kwoty sprzedaży były za niskie (za okres od września 2016 do września 2017). Czy w związku z tym...

 • asia803

  Dodano 2017-09-12 11:30 przez asia803

  Dane kontrahenta w rejestrze VAT

  Witam,wystawiam fakturę za użytkowanie miejsca handlowego. Faktura wystawiana jest na podstawie zawartej umowy z kontrahentem, który prowadzi działalność gospodarczą (na umowie imię, nazwisko, adres i nr dowodu osobistego kontrahenta). Faktura wystawiana jest zgodnie z umową - imiennie np. Jan Kowal...

 • agama321

  Dodano 2017-11-04 08:49 przez agama321

  Sprzedaż samochodu osobowego kupionego na fakturę VAT marża

  Witam,w 2014 roku kupiłem auto osobowe używane na fakturę VAT marżę, więc nieskorzystałem z odliczenia VAT-u. Auto jest wciągnięte do środków trwałych firmy. Odliczałem część VAT-u z paliwa i kosztów amortyzacji. W tym roku chciałbym sprzedać auto. Mam wystawić fakturę VAT 23%. Czy mogłbym to zrobić...

 • Władysław

  Dodano 2017-10-30 12:06 przez Władysław

  Czy utworzyłem w Belgii zakład?

  Jestem osobą fizyczną, prowadzę działalność gospodarczą rezydent polski. Nawiązałem współpracę z firmą w Wielkiej Brytanii i na podstawie tej umowy świadczę jej usługi informatyczne. Część usług wykonuję w Polsce, a część w Belgii. W ramach podróży służbowej wyjeżdżam do Belgii i tam w siedzibie fir...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

  Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

  Fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gdy sprzedaż samochodu stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem faktury wystawiać nie trzeba - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

 • Moment opodatkowania VAT usług ochrony

  Moment opodatkowania VAT usług ochrony

  W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, o ile ta została wystawiona w terminie płatności ustalonym pomiędzy stronami – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

 • Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

  Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

  Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, na wystawianych fakturach nie ma obowiązku podawać podstawy prawnej tego zwolnienia - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

 • Usługi i dostawy ciągłe w podatku VAT: nowe podejście

  Usługi i dostawy ciągłe w podatku VAT: nowe podejście

  Interpretacja pojęcia usługi ciągłej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wywołuje wiele problemów. Kłopot pojawia się również przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Kiedy zatem przedsiębiorcy powinni uznać ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania