eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak rozliczyć PIT z polskiej emerytury po przeprowadzce na stałe za granicę?


2017-06-23 23:11 autor: marijerz

1 864 odsłon

Jak rozliczyć PIT z polskiej emerytury po przeprowadzce na stałe za granicę?

Mój jedyny dochód to polska emerytura, wpływająca na konto do 15. dnia każdego miesiąca. Od 21 października 2016 oficjalnie mieszkam w Irlandii. Procedurę zmiany adresu rozpoczęłam w Polsce w lipcu 2016. Od 1 września mój adres w ZUS został zmieniony na irlandzki, jednak procedura wystawienia odpowiednich zaświadczeń w Polsce i przesłania ich do irlandzkich instytucji była długotrwała.

W polskim systemie adres zmieniono prawie 2 miesiące wcześniej, niż został zarejestrowany w systemie irlandzkim. Od 1 września 2016 ZUS zaprzestał pobierania zaliczki na podatek dochodowy. 


Muszę dokonać korekty PIT za 2016, jednak nie wiem, jak rozliczyć okres wrzesień-październik. Czy te dwa miesiące, po zmianie adresu w ZUS, lecz przed zmianą w systemie irlandzkim, podlegają opodatkowaniu jeszcze w Polsce czy już w Irlandii? Zaznaczam, że moje centrum życiowe w tym czasie znajdowało się na terenie Irlandii.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-06-27 09:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Sam Pan sobie odpowiedział - moment zmiany centrum interesów życiowych jest tutaj ważny.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ewanca

  Dodano 2020-09-27 20:56 przez ewanca

  Podatek od czeskiej emerytury

  Witam, niedługo przechodzę na emeryturę w Czechach. Po przejściu na emeryturę będę mieszkać w Polsce. Chciałbym zapytać czy mając konto czeskie, na które będzie przychodziła emerytura będę musiał płacić od tego podatek w Polsce?

 • banti93

  Dodano 2017-06-19 23:35 przez banti93

  Rozliczenie dwóch PIT-11

  Dzień dobry,w roku 2016 pracowałam w dwóch firmach. Najpierw rozliczyłam PIT-11 z jednej firmy, a po miesiącu przyszedł mi PIT z drugiej firmy, o której kompletnie zapomniałam, bo pracowałam tam krótko i od razu go rozliczyłam, ale oddzielnie. Nie składałam korekty do tego poprzedniego. Czy dobrze p...

 • Gewon

  Dodano 2017-06-16 12:36 przez Gewon

  Jak zrobić korektę pola korekty zeznania?

  Dzień dobry,podczas wysyłania PIT-u w marcu nie chciał wyjść. Myślałem, że już poszedł i że muszę zaznaczyć pole korekta i że pójdzie. I tak zrobiłem i poszedł. Mam potwierdzenie. Niestety teraz się okazało, że oni nie mają mojego PIT-a mimo, że mam potwierdzenie, że doszedł ten z zaznaczoną opcją, ...

 • xPatka

  Dodano 2017-05-25 07:50 przez xPatka

  Zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS

  Dzień dobry,złożyłam PIT-37 za rok 2016 w marcu/lutym. Teraz w maju otrzymałam pismo z ZUS-u o obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za rentę rodzinną, ponieważ w niektórych miesiącach przekroczyłam limity wynagrodzenia, jest tego około 3 tys. zł. 1. Czy mogę ten zwrot świadczeń uwzględni...

 • danics

  Dodano 2017-04-23 09:57 przez danics

  Jak rozliczyć PIT-11, PIT-40A i PIT-11A?

  Witajcie, mam do wypełnienia PIT rodziców. Dla obojga wypełniam jeden wspólny formularz PIT-37. Wyszła mi niedopłata, więc mam wątpliwości czy poprawnie to zrobiłem, bo w tym roku sytuacja jest bardziej skomplikowana. Do tej pory robiłem rozliczenia jak mieli tylko umowę o pracę. Szczególnie punkty ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania