eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Dochód a ulga prorodzinna


2017-03-10 12:23 autor: Gabrysia172

4 778 odsłon

Dochód a ulga prorodzinna

Witam,

mam kilka pytań dotyczących ulgi prorodzinnej:

1. Jak obliczyć dochód uprawniający do skorzystania z ulgi prorodzinnej? Czy to przychód - koszty uzyskania czy jeszcze jakieś kwoty się odlicza np. społeczne?

2. Czy do dochodu dolicza się rentę rodzinną pobieraną na małoletnie dziecko (PIT-40 przychodzi na moje nazwisko, ale renta jest przyznana dziecku, a ja tylko pobieram ją do momentu uzyskania przez syna 18 lat)?

3. Czy można łączyć dochody moje i małżonka (nie będącego ojcem dziecka) przy obliczaniu dochodu uprawniającego do skorzystania z ulgi prorodzinnej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-13 19:47 autor odpowiedzi: b17

    1) dochód -składki na ubezpieczenie społeczne musi wynosić <56 tys. zł lub <112 tys. załeży od rodzaju rozliczenia. 
    2) Tak dolicza się.
    3) W ustawie jest, że jeżeli ma się 1 dziecko to aby skorzystać z ulgi:
    dochody podatnika:
    a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podat-kowym kwoty 112 000 zł,b) niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko wymienio-nego w art. 6 ust. 4, do którego ma zastosowanie kwota dochodu określona w lit. a; 

    Musi Pani wybrać czy przypadek a czy b dotyczy Pani. Bo nie wiem od kiedy jest Pani w związku małżeńskim.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2016-03-09 11:10 przez konto usunięte

    Ulga prorodzinna na jedno dziecko. Czy może odliczyć tylko jeden rodzic?

    Witam,rozliczam PIT dla szefa i jego żony, mają jedno dziecko, na które chcieli otrzymać ulgę prorodzinną. Jak się okazało, ich wspólny dochód przekracza 112 tysięcy złotych i owa im nie przysługuje.Jednak jeśli rozliczać ich osobno, żona zarabia mniej niż 56 tysięcy złotych. Czy mogę rozliczyć ich ...

  • Hen

    Dodano 2016-02-24 22:30 przez Hen

    Ulga prorodzinna a dochód

    Witam, pozostaję od kilku lat w związku małżeńskim, córka ma 2 lata, chciałem odliczyć ulgę, ale... mam dochód 100 tys. zł, a żona 30 tys. zł., łącznie przekroczyliśmy 112 tys. zł, ale gdybyśmy rozliczali się osobno...?No właśnie. Możemy rozliczyć się osobno? I wtedy moja żona mogłaby odliczyć ulgę?...

  • M_K

    Dodano 2014-03-20 12:14 przez M_K

    Ulga prorodzinna dla żony

    Mąż - ryczałt, żona umowa o pracę (dochód 57000 zł) i jedno dziecko. Czy żona może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

  • Jola5

    Dodano 2014-02-18 10:31 przez Jola5

    Ulga prorodzinna a rozdzielność majątkowa

    Mamy z mężem rozdzielność majątkową. Mąż na utrzymanie dziecka przekazuje sporadycznie małe kwoty, jest osobą uzależnioną od alkoholu. Czy w tej sytuacji, jeśli mój dochód przekroczy kwotę 56000 zł nie mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

  • BeeAnt

    Dodano 2021-02-27 16:58 przez BeeAnt

    Limit na jedno dziecko

    Małżonkowie rozliczają się wspólnie, mają jedno dziecko. Ich wspólny dochód po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów jest wyższy od kwoty 112000 zł, ale po odliczeniu składek jest niższy od 112000 zł. Czy można odliczyć ulgę na dziecko? Twoje e-Pit pokazuje, że nie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania