eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Zapytanie odnośnie darowizny - donacja. Sposób rozliczenia


2017-02-28 19:08 autor: JanStrim

1 443 odsłon

Zapytanie odnośnie darowizny - donacja. Sposób rozliczenia

Witam,

chciałbym zadać pytanie odnośnie darowizn. Dla przykładu - zyskujący ostatnio na popularności portal twitch.tv zrzesza grupę ludzi, którzy prowadząc na żywo swój program rozrywkowy o tematyce gier oferują swoim widzom możliwość przesyłania pieniędzy w formie napiwków.

Mówimy tutaj o dobrowolnych przelewach środków pieniężnych (nie dotacjach określających konkretny cel np. zakup nowego komputera). Donacja w tym rozumieniu, jako dobrowolne wsparcie finansowe, którego dokonuje widz za pomocą np. serwisu PayPal (wewnątrz tego serwisu dane jakie są przekazywane w transakcji to jedynie imię i nazwisko, adres e-mail oraz kwota przelewu).

Ustalmy, że rozmawiamy tutaj o przykładowej kwocie 5000 zł, która została jednorazowo przesłana od pojedynczej osoby z grupy III - co przekracza kwotę wolną od opodatkowania wynoszącą 4902 zł.

Zastanawia mnie w jaki sposób  należy się rozliczyć z takiej kwoty? Bardzo ciężko znaleźć konkretne informację na temat darowizn od osób trzecich. Wstępnie dowidziałem się, że należy wypełnić pismo SD-3, jednak ono wymaga od nas znajomości prawie wszystkich danych personalnych osoby przesyłającej nam pieniądze w tym PESEL. Co kiedy nie posiadam takich danych i nie mam możliwości ich zdobycia?

Krótko mówiąc, chciałbym się dowiedzieć jak konkretnie mam rozliczać się z przekazanych mi darowizn, które przekraczają kwotę wolną od podatku od osób z grupy III. Jak często, za pomocą jakiego formularza?

Pozdrawiam serdecznie,
Jan

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Licho

  Dodano 2018-01-29 18:43 przez Licho

  Darowizna, druk SD-3 a roczne rozliczenie

  Na koniec roku 2017 zgłosiłam zaległą darowiznę do US (czyli po upływie 6 miesięcy), na druku SD-3. W roku 2018 dostałam decyzję i zapłaciłam zaległy podatek.Moje pytanie brzmi: na jakim druku powinnam się rozliczyć (dochód mam tylko z jednego z etatu)? Czy w druku PIT-u wskazuje taka darowiznę?

 • Karol84

  Dodano 2018-11-21 13:39 przez Karol84

  Podatek od darowizny z 2017 roku

  Witam, otrzymałem darowiznę pieniężną od fundacji, jest to kilka umów darowizn sporządzonych na piśmie w 2017 roku, nie zgłosiłem tego do urzędu skarbowego. Wiem, że powinienem złożyć deklarację SD-3, tylko zastanawiam się, czy do każdej umowy złożyć odrębną deklarację? Czy mogę zsumować wszystkie d...

 • Jarek59

  Dodano 2016-04-19 08:29 przez Jarek59

  Rozliczenie wypłaconego stypendium

  Która kwotę wpisać do rocznego rozliczenia, jeśli wypłacono stypendium i przysłano rozliczenie na PIT-8C w części E w pozycji 31?W pozycji 32 jest podana kwota wolna od podatku 3800 zł. W rozliczeniu należy uwzględnić pozycję z numeru 31, czy też kwotę po odliczeniu z pozycji 33.

 • piku

  Dodano 2017-03-02 22:29 przez piku

  Dwa PIT-y

  Witam,otrzymałem w tym roku dwa PIT-y od pracodawców. Gdy rozliczam je osobno otrzymuję nadpłatę, a gdy łącznie, to mam kwotę do zapłaty. Dlaczego tak się dzieje i co może być przyczyną?

 • rosikg

  Dodano 2016-06-23 23:18 przez rosikg

  Jak zapłacić zaległy podatek od darowizny?

  Witam,dwa lata temu sądownie zniosłem współwłasność domu (mama oraz brat zrzekli się swoich części na moją korzyść). Niestety teraz przy sprzedaży wyszło, że powinienem uregulwoać sprawę podatku od darowizn. Jak mam to teraz załatwić? Wystarczy że złożę formularz SD-3 i zapłacę podatek od darowizn, ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania