eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › PIT-37. Czy mogę skorzystać z ulgi na dwoje dzieci?


2017-01-23 15:42 autor: MIKA124

1 471 odsłon

PIT-37. Czy mogę skorzystać z ulgi na dwoje dzieci?

Witam,

w 12.2015 roku zawarłam związek małżeński, mam jedno dziecko w wieku 12 lat z poprzedniego małżeństwa, jest przy mnie. Mój obecny mąż również jest w podobnej sytuacji, ma jedno dziecko w wieku 11 lat, z poprzedniego małżeństwa, wychowuje się przy ojcu (prawomocny wyrok).

Mąż jest w drugim progu dochodowych - dochód powyżej 85 tys. zł, ja pracowałam przez 7 miesięcy roku 2016. Czy rozliczając się razem za rok 2016 możemy odliczyć dwoje dzieci? Mąż wcześniej nie mógł skorzystać z ulgi na dziecko, bo jest w drugim progu dochodowym i jest ojcem jednego dziecka.

Pytanie zaktualizowano 2017-01-23 16:09

Chciałabym nadmienić, że mąz ma dochód wyższy niż 112. 000.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-24 07:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli Wasz łączny dochód przekroczył 112 tys. zł. Ciekawy przypadek
  Najpierw może kwestia liczenia wartości ulgi.
  Fiskus jednemu małżonkowi nie pozwala skorzystać z ulgi na dzieci drugiego małżonka (chyba że nastąpiło przysposobienie).
  Mówiąc innymi słowy, jeżeli dla przykładu jeden małżonek ma dwójkę dzieci i drugi ma dwójkę, niemniej wspólnie nie mają ani jednego. to ulgę rozliczą wprawdzie na czworo z nich, ale wg wartości odliczenia przewidzianej dla dwóch. Pisaliśmy o tym tutaj
  http://www.podatki.egospodarka.pl/138153,Odliczenie-ulgi-prorodzinnej-w-PIT-za-2016-r,1,69,1.html

  Teraz kwestia samego prawa do odliczenia. Bo rozumiem, że łączny dochód małżonków przekracza 112 tys. zł. Ta kwestia zdaje się tutaj być kluczowa.
  Mianowicie w przypadku małżonków pozostających przez cały rok w związku małżeńskim przy jednym dziecku ich łączny dochód nie może przekroczyć wskazanego limitu. Jeżeli to zrobi, ulga w ogóle nie przysługuje.

  No i właśnie - przepis w Waszym przypadku można interpretować na dwa sposoby, dlatego radziłbym skonsultować się z własnym urzędem skarbowym. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że ulga ta w ogóle nie będzie przysługiwać.

  Z ustawy:
  Odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do:
  1) jednego małoletniego dziecka - kwota 92,67 zł, jeżeli dochody podatnika:a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,

  Organy mogą iść w kierunku, że w opisanej sytuacji każdy podatnik określa prawo do ulgi jak na jedno dziecko, w związku z tym limitowane są dochody (niestety już nie samego podatnika ale małżonków).

  MIKA124 skomentował/a odpowiedź 2017-01-26 10:55

  Dziękuję Panu za odpowiedź. Zgodnie z Pana sugestią skontaktowałam się z US wg właściwości miejscowej.Wykonałam 5 telefonów, zanim ktoś udzielił mi merytorycznej odpowiedzi, choć nie obyło się bez konsultacji, bo Pani nie potrafiła udzielić "od ręki"odpowiedzi "(ta osoba, dokonuje czynności kontrolnych w zeznaniach, gdy są niejasności). Dowiedziałam się ostatecznie,że rozliczając się razem z mężem, nie możemy skorzystać z ulgi na dzieci. Dla US nie jesteśmy rodziną wychowującą dwoje dzieci, gdyż każdy z rodziców ma ma tylko "swoje" dziecko, tak to zrozumiałam. Mnie zastanawia inny fakt dla innej instytucji jesteśmy rodziną w pełni znaczenia tego słowa, bo z programu 500 plus moglibyśmy skorzystać.Ja wiem, że inne przepisy itd., ale coś ogólnie jest nie tak. To jesteśmy rodziną czy nie? Nawet zrekonstruowana rodzina, to dyskryminowana rodzina w Polsce.Czym różnimy się od innych rodzin, rodzin tych mogących zastosować ulgę ?To oczywiście nie pytania do Pana.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-03-08 19:01 przez konto usunięte

  Który PIT: 36 czy 37?

  Witam, rozliczm się z mężem oboje dostaliśmy PIT-11, odliczamy też odsetki od kredytu, ulgę na dziecko, oraz ulgę rehabilitacyjną. Do tej porty zawsze był PIT-37. W tym roku dostałam PIT-8C za dofinansowanie kosztów kształcenia pielęgniarek i położnych w wysokości 500 zł. Nie jest pobrana zaliczka p...

 • Agusia.p

  Dodano 2021-01-16 13:25 przez Agusia.p

  Czy mogę się rozliczyć z mężem?

  Witam, jestem na urlopie wychowawczym i dostałam tylko PIT-8C, bo nie miałam żadnych dochodów. Czy mogę rozliczyć się z mężem w PIT-37 a w moich dochodach wpisać 0? Abyśmy mieli ulgę na dzieci i ulgę na niepracującą żonę? Czy mając PIT-8C to już nie mogę?

 • leokk

  Dodano 2017-02-02 15:28 przez leokk

  Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci

  Poza działalnością gospodarczą na ryczałcie miałem w 2016 roku przychód z tytułu zasiłku dla bezrobotnych. Żona ma przychody z umowy zlecenia. W PIT-28 odliczyłem tylko 200 zł składki zdrowotnej (do wysokości podatku), pozostało 1200 zł składki nieodliczonej. Czy nieodliczoną w PIT-28 część składki ...

 • Darco

  Dodano 2021-12-02 08:45 przez Darco

  PIT-37 ulga podatkowa na dziecko, przekroczenie limitu PIT-8C

  Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie ulgi podatkowej na dziecko i ewentualnej korekty zeznania PIT-37 i zwrotu ulgi.
  - Małżonka prowadzi tylko jednoosobową działalność gospodarczą i osiągnęła dochód za 2020 powiedzmy 70000 zł
  - Małżonek pracuje na etacie, zarabia niewiele i w 2020 osiągnął  dochód 3000...

 • Beata_

  Dodano 2016-04-27 23:11 przez Beata_

  PIT-11 i PIT-8C. Jak poprawnie rozliczyć się wspólnie z mężem?

  Witam, chciałam rozliczyć się wspólnie z mężem, mamy 2 dzieci (

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania