eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Umowa o pracę i giełda papierów wartościowych. Jak rozliczyć PIT-11 i PIT-8C?


2016-04-19 22:36 autor: pavelsky

2 572 odsłon

Umowa o pracę i giełda papierów wartościowych. Jak rozliczyć PIT-11 i PIT-8C?

Witam,

pod koniec ubiegłego roku zająłem się prywatnie inwestycjami na GPW, gdzie osiągnąłem niewielką stratę z tytułu sprzedaży/kupna papierów wartościowych. Wiem, że ze straty również należy się rozliczyć i można ją odliczyć w kolejnym roku podatkowym.

Tak więc za 2015 rok otrzymałem PIT-11 od pracodawcy z tytułu umowy o pracę oraz PIT-8C od banku, w którym mam konto brokerskie. 

W jaki sposób poprawnie należy rozliczyć te dwa źródła przychodu? Czy powinienem za umowę o prace złożyć zwykły PIT-37, a z tytułu zysków (strat) z inwestycji złożyć dodatkowo PIT-38?

Czy może powinien być to jeden PIT, PIT-36?
 
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-25 08:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Sposób pierwszy, czyli PIT-37 i PIT-38. Kapitały pieniężne bowiem nie są opodatkowane skalą podatkową, a stałą, 19% stawką podatku. Stąd konieczne dwa odrębne formularze. Dodam, że stratę taką można rozliczyć w latach następnych, ale w ramach jednego źródła przychodów (czyli gdy w dalszym ciągu będzie Pan grał na giełdzie).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lukas01352

    Dodano 2016-04-19 20:32 przez lukas01352

    PIT-11 od pracodawcy i PIT-8C z aresztu śledczego. Jak rozliczyć?

    Witam,
    mam do rozliczenia PIT-11 od mojego pracodawcy oraz PIT-8C z aresztu śledczego. W rubryce D nr 24 wpisane jest: nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17, kwota 100 zł- nr 25 i 30.
    Czy wszystkie PIT-y mam rozliczyć razem na PIT-36?

  • boogie11981

    Dodano 2016-04-06 18:26 przez boogie11981

    Rozliczenie refundacji szkolenia wykazane w PIT-8C, część D

    Witam, mam pytanie. Otrzymałem z zakładu pracy (umowa o pracę) PIT-11 oraz nie z zakładu pracy (nie od mojego płatnika) PIT-8C (refundacja szkolenia). Czy PIT-11 mogę rozliczyć wspólnie z żoną w PIT-37, a PIT-8C indywidualnie w PIT-36? Dodam jeszcze, że po wpisaniu kwoty szkolenia w PIT-36 w pozycję...

  • jacek4013

    Dodano 2016-03-08 20:05 przez jacek4013

    Rozliczenie zapomogi losowej

    Witam! Bardzo proszę o pomoc. Jestem zatrudniona jako pielęgniarka na umowa o pracę. Otrzymałam z tego tytułu rozliczenie roczne PIT-11. W związku ze śmiercią ojca otrzymałam również zapomogę w kwocie 300 zł z okręgowego związku pielęgniarek i położnych.Otrzymałam od związku PIT-8C. Wiem, że mam roz...

  • Kornelia_K

    Dodano 2016-03-05 16:09 przez Kornelia_K

    Czy możliwe jest rozliczenie z małżonkiem na PIT-36, jeśli on ma umowę o pracę, a ja zlecenie?

    W tym roku po raz pierwszy z mężem rozliczamy się razem. Mąż ma umowę o pracę, a ja umowy zlecenie. Oprócz PIT-11 otrzymałam PIT-8C za zwolnienie chorobowe. Rozliczałam nas przez program do pitów (pierwszy raz to robiłam) i wyszło, że deklarację mamy złożyć na PIT-36. Czy to poprawnie? Bo mam wątpli...

  • anuszka2016

    Dodano 2016-02-25 08:38 przez anuszka2016

    PIT-11 z Urzędu Pracy i PIT-8C

    Witam,posiadam następujące dokumenty do rozliczenia:1. PIT-11 z Urzędu Pracy za wypłaty z FPiFGŚP2. PIT-11 ze stosunku pracy na podstawie umowy o pracę3. PIT-8C punkt D poz.24 OdszkodowanieCzy mogę wszystko rozliczyć na druku PIT-36, czy muszę coś rozliczyć na druku PIT-37?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania