eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Śmierć dziecka w dniu urodzin a rozliczenia podatkowe


2016-03-05 23:08 autor: Ja84

2 710 odsłon

Śmierć dziecka w dniu urodzin a rozliczenia podatkowe

Witam,

mam pytanie dotyczące rozliczenia podatkowego a bardziej o PIT 0. Otóż w 2015r. urodziłam córkę, ale zmarła w tym samym dniu. Została zarejestrowana w urzędzie, został mi tylko pesel po niej i niewiele.

Czy wpisywać ją jako do obliczenia ulgi na dziecko?

Proszę mi pomóc z tym, bo nawet jak pytałam się to nikt nie wie.
Będę bardzo wdzięczna.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-14 13:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ciekawy przypadek z punktu widzenia podatków (dla rodziny nie jest to oczywiście ciekawe, tylko wielka tragedia).
  Przede wszystkim należy pamiętać, że ulga ta przysługiwałaby ewentualnie tylko na jeden miesiąc.
  Ustawodawca wskazuje, że ulgę tę rozlicza się za każdy miesiąc wychowywania dziecka. Naturalnym jest, że proces wychowawczy rozpoczyna się od jego urodzenia. Nie ma tutaj znaczenia konkretny dzień urodzenia dziecka - przysługuje ona za cały miesiąc zarówno wówczas, gdy narodziny nastąpią w pierwszym jak i ostatnim dniu tego miesiąca.

  Ustawodawca wprost określa także sytuacje, kiedy to ulgę należy rozbijać na dni. Opisany przypadek nie został tutaj wymieniony.
  Ustawodawca podał też przypadki, w których ulgę się traci poczynając od miesiąca, w który miało miejsce określone zdarzenie. Jest to np. wstąpienie w związek małżeński.
  Również i tutaj wskazany przypadek nie został wymieniony.

  Stąd moim zdaniem należy odnieść się do reguły ogólnej mówiącej, że ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym wychowywano dziecko bez jego rozbijania na dni miesiąca. Dziecko urodziło się żywe, w związku z tym można przyjąć, że rozpoczęło się też jego wychowywanie, mimo że śmierć nastąpiła w tej samej dobie.
  Pewnym problemem może być tutaj brak aktu urodzenia, o który może upomnieć się organ podatkowy w razie kontroli czy czynności sprawdzających. Chyba że ten został wydany - razem z aktem zgonu.
  Niemniej skłaniałbym się do stwierdzenia, że ulga za ten jeden miesiąc powinna tutaj przysługiwać, jako że proces wychowawczy w tym miesiącu trwał. Może niezbyt długo, ale jednak trwał.
  Zalecam oczywiście skonsultowanie się w tym zakresie także ze swoim urzędem skarbowym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • AnuśkaR

  Dodano 2015-03-12 10:24 przez AnuśkaR

  PIT na macierzyńskim

  Witam!
  Obecnie jestem na macierzyńskim, przed porodem byłam na L4 całą ciążę, tak że cały rok 2014 r. wypłatę dawał mi ZUS, z tym że to pracodawca mi ją wypłacał. Mam umowę o pracę. Dostałam od pracodawcy PIT-11. Z oczywistych względów nie ma w nim KUP.  W mojej powyżej opisanej sytuacji, uzupełniaj...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-03-11 21:48 przez konto usunięte

  Zarabiam 1680 zł brutto, mam syna, mąż nie pracuje. Jak odliczyć ulgę na niepracującego męża?

  Jak w tytule - zarabiam 1680 zł brutto, mam syna 6 lat mąż nie pracuje. Jak odliczyć "ulgę" na niepracującego męża? Jak obliczyć kwoty i w jakie rubryki je wpisać? Wypełniłam załącznik UZ I PIT0.

 • Hen

  Dodano 2015-03-04 21:50 przez Hen

  Ulga prorodzinna. Jak wypełnić PIT?

  Witam,mam banalne pytanie, lecz robię to pierwszy raz... Mianowicie, rozliczam się wraz z żoną. Córka urodziła się w lutym, tak więc możemy odliczyć ulgę tylko za 11 miesięcy czyli 1019,37 zł. I tak  w PIT-0 część E.1 muszę zaznaczyć jakieś kwadraciki ad. miesięcy, za które przysługuje odliczenie. I...

 • bartekmot

  Dodano 2015-02-28 12:59 przez bartekmot

  Ulga na dziecko a rozliczania indywidualne

  Witam,jesteśmy małżeństwem od prawie 2 lat. Żona nie składa deklaracji, bo nie pracuje ale wspólnie nie chcemy się rozliczać z pewnych powodów. Wiem, że w PIT zerowym muszę wpisać dane żony żeby skorzystać z ulgi, ale jak mam to zrobić skoro w e-deklaracje zaznaczyłem rozliczenie indywidualne to mom...

 • lidka2010

  Dodano 2017-04-22 21:09 przez lidka2010

  Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci PIT-37 cz.H

  Koleżanka wychowuje samotnie dziecko. Jak wypełnić część H w PIT-37 przy dochodzie po odliczeniach (poz.111) = 167,03; składka na ubezpieczenie społeczne -  (poz.99)=26,49; składka na ubezpieczenie zdrowotne (poz.72 w PIT-11)=16.18 i sumie zaliczek pobranych przez płatników (poz.127 w PIT-37)=14?Bar...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania