2016-03-04 11:22 autor: Bodzio1234
2 518 odsłon
Mieszkam na stałe w Polsce przy granicy z Niemcami. Świadczę usługi IT jako podwykonawca w siedzibie klienta w Niemczech. Codziennie rano dojeżdżam do klienta do miasta w Niemczech i wieczorem wracam do Polski. Nie mam adresu zamieszkania w Niemczech. Czasem nocuje w hotelu w Niemczech do następnego dnia.
Do tej pory agencja zajmowała się całym fakturowaniem i przelewała mi pieniądze na konto, natomiast podatek był płacony w Niemczech. Agencja zarejestrowała mnie w niemieckim urzędzie podatkowym i otrzymałem niemiecki Steuernummer. Jednak wydało mi się to podejrzane, że nie widzę żadnych faktur i rozwiązałem umowę o prowadzenie spraw podatkowych, a zachowałem nadal umowę o podwykonawstwo.
Teraz niedługo będzie czas żebym wystawił pierwszą fakturę. Sprzedawca na fakturze będę ja, a odbiorca agencja z Wielkiej Brytanii.
Mam 2 pytania:
1. Czy fakturę powinienem wystawić jako 1-osobowa firma zarejestrowana w Polsce, którą właśnie zarejestrowałem niedawno w tym celu? Potrzebny będzie wtedy VAT UE nadany przez Urząd Skarbowy w Polsce. Domyślam się, że to jest właściwe rozwiązanie.
Czy muszę gdzieś składać dodatkowo formularz odnośnie miejsca wykonywania działalności w Niemczech? Na przykład w niemieckim urzędzie podatkowym, lub Urzędzie Skarbowym w Polsce, lub w bazie CEIDG? Dodam, że na obecną chwilę klientem końcowym jest firma w Niemczech, ale może się to zmienić w późniejszym czasie.
2. Pytanie odnośnie lat poprzednich. Za 2014 rok podatek został już zapłacony w ubiegłym roku. Za 2015 agencja przygotowuje właśnie rozliczenie do niemieckiego Finanzamt, żebym tam zapłacił podatek za 2015 rok. Z agencją współpracuję Steuerberater mieszkający w Niemczech, i podobno jest ubezpieczony gdyby podjął jakieś nieprawidłowe decyzje. Jeśli rozliczanie powinno przebiegać w Polsce, to, czy lepiej zgodzić się na rozliczenie w Niemczech za 2015 rok żeby nie robić teraz dużego zamieszania?
Dodam, że nie mam żadnych faktur za 2015 rok, więc nie bardzo wiem, jak mógłbym to w Polsce rozliczyć, oraz jaka stawka podatkowa obowiązywałaby w Polsce za 2015 rok? Czy może lepiej wysłać zapytanie do naczelnika US w Polsce odnośnie roku 2015, jakie kary potencjalnie wtedy grożą za zgłoszenie dochodów z opóźnieniem?
2016-03-14 13:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Uporządkujmy. Świadczy Pan usługi IT u klienta na podstawie umowy o podwykonawstwo. Chodzi tutaj o odpowiednik naszej umowy zlecenie, umowy o pracę czy też umowy zawieranej przez dwa podmioty gospodarcze?
Wskazał Pan, że zarejestrował działalność gospodarczą w Polsce teraz. Niemniej usługi są fizycznie świadczone za granicą i to stale w jednym miejscu.
Co do VAT- wydaje się być ok - czyli w Polsce rejestracja jako podatnik unijny i wystawiamy fakturę bez VAT. Usługi takie są bowiem rozliczane w kraju, w którym znajduje się ich nabywca.
Co do podatku dochodowego - wszystko może się skomplikować. Pytanie bowiem, czy za granicą nie prowadzi Pan tzw. zakładu, co wiąże się z rozliczaniem podatku dochodowego w Niemczech od tam uzyskiwanych przychodów. Ponieważ zaś firma jest zarejestrowana w Polsce, tutaj trzeba będzie się rozliczyć z całości dochodów z niej uzyskanych, z tym że dochody niemieckie będą zwolnione z podatku w Polsce. Mogą ewentualnie wpłynąć na stawkę podatku stosowanego do dochodów krajowych, gdy te wystąpią obok krajowych.
Jak to zgłosić w Niemczech - niestety nie wiem.
Lata poprzednie mogą być dobrze rozliczone. Jeżeli bowiem uzyskiwano dochody w Niemczech - tam one były opodatkowane. Dochody te korzystają w Polsce ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stąd jeżeli nie uzyskiwał Pan innych dochodów, w Polsce obowiązek rozliczenia się nie wystąpił.
Urząd skarbowy nie odpowie na takie pytanie. W kwestii wyjaśniania wątpliwości interpretacyjnych przepisów należy złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, które wydają wybrane izby skarbowe.
Pozostaje tylko kwestia, na jakiej zasadzie te lata wcześniejsze były rozliczane, czyli jako przychody z pracy, tzw. umów cywilnoprawnych czy działalności gospodarczej.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2016-03-21 12:58 autor odpowiedzi: Bodzio1234
Dodano 2014-06-26 16:09 przez konto usunięte
Witam,
w zeszłym roku wykonałem remont mieszkania w Niemczech, wystawiłem rachunek na kwotę wyższą niż powinienem i przekroczyłem limit sprzedaży w przeliczaniu na dni (150000), gdyż działalność otworzyłem w połowie grudnia i proporcjonalnie kwota limitu spadła.
Teraz moje pytanie brzmi: czy muszę p...
Dodano 2015-05-29 10:33 przez Sikorka
Pracuję w Niemczech na umowę o pracę. Tam odprowadzane są podatki, ale rozliczać się muszę w Polsce. Nie jestem oddelegowana przez żadną firmę, pracę podjęłam sama.Czy wykazując dochód z Niemiec, mogę też odliczyć diety? Co z dojazdami do pracy, bo mieszkam w Gelzen a pracuję w Essen?
Dodano 2016-02-23 15:31 przez konto usunięte
Witam serdecznie! Nie wiem, czy to będzie miało jakieś znaczenie przy rozliczeniu PIT-a za rok 2015, ale od razu nadmienię, że jestem studentką i mieszkam na stałe w Polsce. Bardzo proszę więc o możliwie szybką dla mnie poradę odnośnie rozliczenia podatku PIT.Pod koniec 2014 roku pracowałam na umowę...
Dodano 2016-02-18 16:00 przez to.sz
Pracowałem w Niemczech cały 2015 rok, w niemieckiej firmie. Nie mam polskich dochodów.Czy muszę złożyć jakiś PIT w polskim urzędzie skarbowym, czy tylko rozliczyć się z niemieckiego podatku?
Dodano 2016-03-30 19:49 przez nieWiemWiecPytam
Muszę złożyć korektę, ponieważ rozliczyłem Tylko PIT-11, a muszę wykazać jeszcze zarobki z Niemiec w PIT-36/ZG. Rozliczam się z programem, ale nie wiem jaką kwotę dochodu z Niemiec wpisać?1. Netto(Auszahlungsbetrag)?2. Brutto (Gesamtbrutto) - tej kwoty nie ma wykazanej na niemieckim picie rocznym - ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Podatnik mający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, wykonujący tutaj pracę najemną na rzecz belgijskiego pracodawcy, podatek od tak uzyskanego wynagrodzenia rozlicza wyłącznie w Polsce. W tym celu powinien złożyć PIT-36 - uznał ...
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...
Dochody uzyskane za granicą mogą być w Polsce opodatkowane albo zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy ...
Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...