eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Zawieszona działalność a praca za granicą


2016-01-06 16:41 autor: Morwenna

7 037 odsłon

Zawieszona działalność a praca za granicą

Witam serdecznie,

mam pewien problem, mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce, jednak nie uzyskuję żadnych dochodów z tytułu działalności. Działalność została zamknięta w maju 2015 r. Od stycznia do marca 2015 r. przebywałam w Niemczech, gdzie pracowałam na umowę o pracę i byłam tam zameldowana (mieszkanie).

Następnie miałam ok. miesiąc przerwy i przebywałam wtedy w Polsce, ale nie byłam zatrudniona. Ponownie wyjechałam do Niemiec, gdzie pracowałam na umowę o pracę od czerwca do października 2015 r., również mając zameldowanie w Niemczech. Gdzie powinnam się rozliczyć z podatku?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-07 07:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W Polsce należy się rozliczyć co najmniej z tej działalności gospodarczej (nawet, gdy dochód nie wystąpił rocznego PITa należy złożyć). W Niemczech należy się rozliczyć co najmniej z pracy.
  Co do miejsca rozliczenia wszystkich dochodów - pytanie, gdzie jest Pani rezydencja podatkowa? Gdzie Pani ma tzw. ośrodek interesów życiowych? Czyli gdzie jest rodzina, majątek, powiązania gospodarcze. Jeżeli w Niemczech jedynie Pani pracuje, zaś owy ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce, to tutaj należy rozliczyć się z całości. Obowiązek złożenia PITa może jednak nie wystąpić. Wszystko zależy od sposobu opodatkowania działalności gospodarczej.

  ascoffee skomentował/a odpowiedź 2017-01-29 12:50

  Witam , w Polsce mam zawieszoną działalność z której nie mam dochodów, teraz wyjechałam do Niemiec mam też zameldowanie , czy moge tutaj otworzyć działalnośc o innym profilu jaki mam w Pl. Dziękuję

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Sylwia22

  Dodano 2019-02-06 16:35 przez Sylwia22

  Roczne podatki a praca w Niemczech

  Czy polska firma pracująca w Niemczech może mieć polskiego podwykonawcę do pracy w Niemczech? Gdzie się wtedy rozlicza roczne podatki?

 • Agnieszka__S

  Dodano 2016-03-22 19:31 przez Agnieszka__S

  Praca w Niemczech a zawieszona firma w Polsce. Jaki wybrać formularz?

  Witam,
  od 01.01.2015 do 30.10.2015 pracowałam w Niemczech. Cały rok 2015 miałam zawieszoną działalność w Polsce (ryczałt). Od 01.11 2015 roku wróciłam do Polski i na 5 tygodni i byłam na L4.
  Podatek roczny za moje zagraniczne dochody rozliczane są w Niemczech. Moje pytanie brzmi: na jakim formularzu...

 • Krywojt

  Dodano 2014-07-19 13:07 przez Krywojt

  Działalność i opiekunka osób starszych. Gdzie powinnam odprowadzić podatek?

  Witam!
  Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Otrzymałam umowę - propozycję pracy z agencji opiekunek w Niemczech, ale na własnej działalności gospodarczej. Przyjęłam to, i od 27 czerwca 2014 pracuję w Niemczech jako opiekunka osób starszych do 27 sierpnia 2014 zgodnie z umową.
  Gdzie mam odprowa...

 • M.Buk

  Dodano 2020-10-14 17:50 przez M.Buk

  Polska umowa w Niemczech

  Witam, Mam do wyboru dwie umowy - polska umowa o pracę na warunkach niemieckich oraz polska umowa zlecenie na warunkach niemieckich.
  Chciałabym uzyskać informację jak to wygląda w kwestii rozliczeń z polskim urzędem skarbowym. Czy w ogóle pracując w Niemczech na którejś z tych umów, muszę się rozlic...

 • stx

  Dodano 2015-02-22 14:33 przez stx

  Podatek - praca w Niemczech, działalność w Polsce

  Witam,mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Wykonuję usługi przez internet (np. reklama online). Mieszkam i pracuję (na umowę o pracę) w Niemczech. Mam zameldowanie w dwóch krajach, nie posiadam niemieckiego obywatelstwa. Wszelkie składki płacę w Niemczech (rentowe, zdrowotne).Działal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania