eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Pracuję w Czechach i tam korzystam z ulgi na dzieci. Czy żona może skorzystać z tej ulgi w Polsce?


2015-07-29 12:01 autor: norbert73

10 353 odsłon

Pracuję w Czechach i tam korzystam z ulgi na dzieci. Czy żona może skorzystać z tej ulgi w Polsce?

Pracuję w Republice Czeskiej i tam korzystam z ulgi na dzieci. Czy żona, która pracuje w Polsce może skorzystać z tej ulgi w Polsce? Czy są jakieś przepisy, które to regulują?

Ja płacę podatki w Republice Czeskiej i w Polsce nie mam żadnego dochodu. Żona pracuje tylko w Polsce i tutaj płaci podatki. Kto z nas w takim razie może z tej ulgi skorzystać, a może może każdy z nas w kraju, w którym płaci podatki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-29 20:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie wiem jak jest w Czechach , ale w Polsce prawo do ulgi ma tylko jedno z rodziców. Możecie kombinować, ale ryzyk-fizyk:)

  norbert73 skomentował/a odpowiedź 2015-08-03 12:16

  W Czechach też tylko jedno z rodziców może skorzystać z ulgi , ale rozchodzi się o to że ja płacąc podatki w Czechach z niej korzystam , a żona w Czechach nie pracuje więc wychodzi na to , że korzysta tylko jedno z rodziców. Żona pracuje w Polsce i tu płaci podatki więc czy może z tej ulgi skorzystać w Polsce? . Nadmieniam że ja w Polsce nie mam dochodów i w Polsce nie korzystam z ulgi na dzieci. Nas pracujących w Czechach będących w podobnej sytuacji jest bardzo dużo osób i nigdzie nie możemy znalezć przepisu który jasno nam to przedstawi. A może wie Pan gdzie taką informację mógłbym uzyskać ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-03 13:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No właśnie - ciekawy przypadek prawda :) Doprecyzujmy, że polskie przepisy nie pozwalają rozliczyć ulgi tylko przez jedno z rodziców. Mogą tego dokonać oboje, pod warunkiem że nie przekroczą limitu przysługującego zwolnienia, czyli aby ulgi nie odliczyć podwójnie.
  I tak jeden rodzic (mówiąc w pewnym uproszczeniu) może odliczyć całe 1112 zł, rodzice mogą to zrobić w częściach równych, czyli po 556 zł każde, bądź w innej dowolnie przez siebie ustalonej proporcji. Ważne jest jedynie to, aby owe 1112 zł nie zostało przekroczone (jak już wskazałem - jest to pewne uproszczenie, jako że większa liczba dzieci uprawnia do większego limitu, dziecko poniżej 1 roku zaś wymaga rozbijania ulgi na miesiące itd).

  Istotne jest tutaj to, że o uldze tej traktują polskie przepisy i odnoszą się do dochodów opodatkowanych w Polsce. Oznacza to, że np. Niemiec, który w Polsce nie uzyskuje żadnych dochodów, a te ma jedynie w Niemczech, z ulgi nie skorzysta nawet wówczas, gdy dziecko fizycznie tutaj przebywa (np. na studiach) ;). - taka mała dygresja.

  Żaden przepis ustawy nie mówi natomiast o tym, że z ulgi nie można skorzystać, jeżeli jeden z rodziców korzysta z podobnego odliczenia w innym kraju (nie ważne czy to UE czy też tzw. kraj trzeci).
  Warunki zdają się tutaj być proste: uzyskujesz dochody opodatkowane w odpowiedni sposób w Polsce (czyli skalą podatkową), nie przekraczasz limitu dochodu razm z małżonkiem, jeżeli masz tylko jedno dziecko (uprawniające do ulgi), jak też wychowywałeś w danym roku dziecko uprawniające do odliczenia - masz prawo do ulgi. Nigdzie nie ma mowy o tym, że ulga nie przysługuje, jeżeli mąż pracujący za granicą tam skorzystał z podobnego odliczenia.
  Stąd też trafnym wydaje się stwierdzenie, że skorzystanie z ulgi możliwe będzie w obydwu krajach, jeżeli tylko spełnione zostaną ustawowe warunki. Oczywiście powyższe warto potwierdzić czy to we własnym urzędzie skarbowym czy też poprzez wystąpienie o wydanie interpretacji podatkowej (co jest jak najbardziej zalecane).

  Mam nadzieję, że trochę się rozjaśniło.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nati07775

  Dodano 2016-01-28 12:48 przez nati07775

  Jak rozliczyć podatek, korzystając z ulgi prorodzinnej na 2 dzieci?

  Mąż wyjechał do pracy do Niemiec i pracuje tam od maja na umowie o pracę, przez te pierwsze 4 miesiące pracował w Polsce, ja też pracuję w Polsce.Mamy dwójkę dzieci. Jak rozliczyć PIT-37 w Polsce, czy wykazać nasze dochody uzyskane tu w Polsce, a co z niemieckimi męża? Czy on tam się rozliczy z tamt...

 • bdmn

  Dodano 2015-02-21 14:42 przez bdmn

  Zagraniczne dochody męża a prawo do ulgi na dziecko

  Czy zarobki męża - praca i rozliczenia podatkowe w Norwegii - wliczać do podstawy limitu 112 tys. zł w celu wyliczenia ulgi na dziecko? Czy mam prawo do ulgi rozliczając tylko swoje dochody z pracy (dochód poniżej 50 tys. zł)?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-22 18:08 przez konto usunięte

  Rozliczenie podatku gdy mąż jest za granicą

  Czy mogę rozliczyć się sama, jeśli mąż pracuje za granicą i skorzystać z ulgi na dzieci a mamy ich troje? Jak to powinno wygladać w naszym przypadku?

 • Grazia34D

  Dodano 2014-01-23 23:48 przez Grazia34D

  Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2013 - w Polsce czy w Niemczech?

  Witam serdecznie,
  mąż od czerwca 2013 prowadzi działalność w Niemczech i tam się będzie rozliczał. Do maja 2013 prowadził działalność w Polsce w formie ryczałtu i się rozliczył za ten okres.
  Mam pytanie: czy składając zaświadczenie EOG i podając moje dochody, to ja mam obowiązek rozliczyć się w Pols...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-02-21 09:47 przez konto usunięte

  Praca w Anglii i umowa zlecenia w Polsce. Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?

  Pracowałam w Anglii 9 miesięcy, wróciłam do Polski w listopadzie i byłam przekonana, że nie muszę się rozliczać w Polsce, ale przypomniałam sobie, że w styczniu ubiegłego roku pracowałam 3 dni na umowie zlecenie i otrzymałam PIT (przychód 320 - koszty 64- dochód 256 -zaliczka 46).Czy muszę w takim p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania