eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak to jest z tą ulgą?


2008-01-03 19:59 autor: agaw.

1 957 odsłon

Jak to jest z tą ulgą?

Witam. Mam pytanie dotyczące rozliczenia rocznego.Otrzymuje dochody z tyt umowy o prace( pełen etat) a mąż prowadzi własną działalnosc gospodarcza( rozlicza sie na ksiązce przychodów)do tej pory rozliczalismy sie razem, tym razem chceilibysmy skorzystac z ulgi przysługujacej na dzieci, jednak dowiedziałam sie ze prawdopodobnie nie moga z tej ulgi skorzystac osoby które posiadałay w zeszym roku dochody z tyt sprzedazy akcji.Mam wiec pytanie czy nadal bedziemy mogli rozliczac sie razem,mimo ze ja takie dochody od akcji posiadam czy lepiej rozliczyc sie osobno? i jaka jest kwota dla jednego dziecka ? czy pełna kwota ok1200 zł czy dla pierwszego progu podatkowego mniejsza? z góry dziekuje za odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-01-03 21:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Pierwsze słyszę. Oddzielnie rozlicza Pani jedynie przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji). Jeżeli mąż nie jest opodatkowany podatkiem liniowym z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej a rozlicza się wg skali podatkowej, jak najbardziej możecie się wspólnie rozliczyć.

  Kwota ulgi na wychowywanie dzieci jest równa i wynosi 1 145,08 zł na każde dziecko bez względu na liczbę posiadanych dzieci oraz próg podatkowy, wg którego rodzice muszą naliczyć podatek.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-02-29 13:23 autor odpowiedzi: halinka_44

  Mam pytanie dotyczące ulgi prorodzinnej. W roku 2007 córka była studentką 5roku studiów stacjonarnych dziennych. W lipcu została skreślona z listy studentów z powodu niezłozenia pracy magisterskiej w terminie i do konca tego roku nie podjęła zadnej nauki, obecnie jest w trakcie reaktywacji. Czy za rok 2007 mogę skorzystac z ulgi prorodzinnej, corka nie osiągnęła zadnych dochodów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-03-02 16:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi,który w roku podatkowym wychowywał własne dzieci do ukończenia 25 lat jeżeli uczyły się w szkołach lub studiowały,a w roku podatkowym nie uzyskaliy dochodów.Żaden przepis nie mówi,że trzeba uczyć się cały rok,wystarczy,że przez częśc roku wychowywała Pani uczące się dziecko,wobec tego ma Pani prawo do ulgi podatkowej w wys.1145,08zł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-03-05 19:35 autor odpowiedzi: halinka_44

  Dziękuje za informacje

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-03-15 11:48 autor odpowiedzi: awa16

  Mam pytanie dotyczące ulgi prorodzinnej: czy moi rodzice mogą skorzystać z tej ulgi w wysokości 1.173zł, jeżeli studiowałam niestacjonarnie i nie uzyskałam żadnych dochodów? Czy ulga ta przysługuje tylko rodzicom dzieci uczących się stacjonarnie?I czy mogą odliczyć pełną kwotę, jeżeli był to ostatni rok studiów, a więc nie studia ukończyłam w lipcu?Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-03-16 07:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Można w pełni z ulgi skorzystać. Przepisy nie wskazują, iż dziecko ma się uczyć cały rok. Niestacjonarne czyli zaoczne tak? :)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania