eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy muszę w US wykazać ten dochód?


2015-04-20 18:19 autor: rosiczka2

1 915 odsłon

Czy muszę w US wykazać ten dochód?

Witam,

jestem rencistką, w ubiegłym roku przez trzy miesiące sprawowałam opiekę nad osobą starszą na podstawie pisemnej umowy zawartej pomiędzy mną, a córką tej osoby starszej.

Czy muszę rozliczyć się z US z tego dochodu? Jeżeli tak, to na jakim formularzu i jakie czekają mnie konsekwencje skarbowe, jeżeli bym nie ujawniła tego dochodu w zeznaniu rocznym?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-21 07:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - należałoby się z takiego dochodu rozliczyć. W tym przypadku zarówno ten dochód (z tzw. innych źródeł) jak i dochoód z renty należy rozliczyć na formularzu PIT-36. Jeżeli go Pani nie rozliczy a fiskus się o tym dowie, z jednej strony trzeba będzie dopłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę, z drugiej natomiast liczyć się z karą z kodeksu karnego skarbowego - wymierzoną zapewne w postępowaniu mandatowym (z reguły jest to kilkaset złotych przy niedużych przewinieniach).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • akbielicka1

  Dodano 2015-04-20 17:36 przez akbielicka1

  Jak wyliczyć podatek w PIT-36?

  Jak obliczyć podatek poz. 177 PIT-36?

 • anatalha

  Dodano 2015-04-14 10:32 przez anatalha

  Który PIT rozliczam?

  Mając przychody ze stosunku pracy, umowę zlecenie oraz refundacje szkoleń (PIT-8C cz. D), rozliczam się tylko i wyłącznie za pomocą PIT-36? Czy osobno PIT-36 oraz PIT-37?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-04-13 21:22 przez konto usunięte

  Jak rozliczyć PIT-8C za 2014 rok?

  Proszę o informację. Otrzymałem PIT-8C za 2014 rok - w pkt.D. informacja - dodatkowy przychód z tytułu korekty listy płac za lata wcześniejsze: przychód 30 zł.Od stycznia 2014 r. przebywam za granicą, nie byłem zatrudniony w Polsce.Proszę o informację, jak mam to rozliczyć i na jakim druku?Dziękuję.

 • janinab

  Dodano 2015-04-12 09:48 przez janinab

  Gdzie złożyć korektę do PIT-37?

  Rozliczyłam PIT-37 w US, pod który podlegam, następnie dostałam PIT-8C z banku o umorzeniu odsetek, ale wyslanym do innego US w moim mieście.Moje pytanie, w którym urzędzie mam złożyć korektę gdyż wiąże się to ze zwrotem podatku?

 • Dunbar

  Dodano 2015-04-24 13:51 przez Dunbar

  Dochody z zagranicy a PIT-28

  W ostatnim kwartale tamtego roku pracowałem za granicą, natomiast wcześniej miałem działalność na ryczałcie i przez moment miałem zasiłek z PUP. Z tego co wiem dochody z zagranicy wraz z zasiłkiem rozliczam na PIT-36 z załącznikiem ZG wg metody o unikaniu podwójnego opodatkowania adekwatnej do kraju...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania