eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jaką metodę rozliczenia zastosować?


2015-03-08 23:09 autor: zbych56

2 382 odsłon

Jaką metodę rozliczenia zastosować?

Jaką metodę mam zastosować rozliczając PIT-36 za rok 2014 biorąc pod uwagę umowę między Rzeczypospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych? Czy muszę się rozliczać?

Moje miejsce zameldowania - Polska.

Pracodawca - zagraniczna firma w Jersey, od niego otrzymuję wynagrodzenie, firma nie ma siedziby i miejsca zamieszkania, jak również żadnej placówki w Polsce.

Pytanie zaktualizowano 2015-03-09 16:52

Nie mam innych dochodów, także w Polsce

Jestem poza Polską (w pracy) ponad 183 dni

Czy wciąz mam się rozliczać?

Pytanie zaktualizowano 2015-03-12 15:51

Dochody z pracy - Art.5 u.2

2. Bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenie uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania na

terytorium Umawiającej się Strony w związku z wykonywaniem pracy najemnej na terytorium drugiej Umawiającej

się Strony, podlega opodatkowaniu tylko na terytorium pierwszej wymienionej Umawiającej się Strony, jeżeli:

a) odbiorca wynagrodzenia przebywa na terytorium drugiej Umawiającej się Strony przez okres lub okresy nie

przekraczające łącznie 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym

w danym roku podatkowym; i

b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca

zamieszkania ani siedziby na terytorium drugiej Umawiającej się Strony; i

c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez stałą placówkę prowadzenia działalności gospodarczej, którą

pracodawca posiada na terytorium drugiej Umawiającej się Strony; i

d) praca najemna nie stanowi przypadku wynajmowania siły roboczej.

Według tego artykułu wydaje się, że nie muszę płacić podatku w Polsce., bo jak już posałem byłem w pracy(poza Polską) ponad 183 dni, wynagrodzenie płaci mi bezpośrednio pracodawca, który nie ma w Polsce żanej siedziby, zamieszkania i placówki.

Czy nie oznacza to, iż jestem zwolniony z obowiązku podatkowego w Polsce?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-09 06:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Metoda odliczenia proporcjonalnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1179).
    art. 11

    1. W przypadku Polski, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:

    a) Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy może być opodatkowany w Jersey, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Jersey. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód uzyskany w Jersey;

    b) Jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej Umowy dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.

    Trzeba się rozliczyć.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-12 11:05 autor odpowiedzi: zbych56

    Dochody z pracy - Art.5 u.2

    2. Bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenie uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania na

    terytorium Umawiającej się Strony w związku z wykonywaniem pracy najemnej na terytorium drugiej Umawiającej

    się Strony, podlega opodatkowaniu tylko na terytorium pierwszej wymienionej Umawiającej się Strony, jeżeli:

    a) odbiorca wynagrodzenia przebywa na terytorium drugiej Umawiającej się Strony przez okres lub okresy nie

    przekraczające łącznie 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym

    w danym roku podatkowym; i

    b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca

    zamieszkania ani siedziby na terytorium drugiej Umawiającej się Strony; i

    c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez stałą placówkę prowadzenia działalności gospodarczej, którą

    pracodawca posiada na terytorium drugiej Umawiającej się Strony; i

    d) praca najemna nie stanowi przypadku wynajmowania siły roboczej.

    Według tego artykułu wydaje się, że nie muszę płacić podatku w Polsce., bo jak już posałem byłem w pracy(poza Polską) ponad 183 dni, wynagrodzenie płaci mi bezpośrednio pracodawca, który nie ma w Polsce żanej siedziby, zamieszkania i placówki.

    Czy nie oznacza to, iż jestem zwolniony z obowiązku podatkowego w Polsce?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-13 08:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Prawda - fajnie są napisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania :) - tak aby ich wnikliwego przestudiowania (razem z komentarzem rzecz jasna) za dużo nie zrozumieć.
    Otóż przytoczony art. 5 odnosi się do sposobu postępowania pracodawcy z tytułu oddelegowania pracownika do pracy za granicą (czyli kiedy wypłacane wynagrodzenie powinien opodatkować w kraju swojej siedziby, a kiedy w tym drugim umawiającym się państwie).
    Proszę zauważyć, że mówi się tutaj "wynagrodzenie uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Umawiającej się Strony" 
    Pojęcie "strony" i "osoby" nie są zatem tutaj tożsame.

    Przekładając to na język polski mamy zatem (tak w skrócie):

    Wynagrodzenie pracownika polskiej firmy (czyli umawiającej się strony) mającego zamieszkanie w Polsce (a więc terytorium umawiającej się strony) w związku z wykonywaniem pracy najemnej w Jersey (a więc na terytorium Drugiej umawiającej się strony), podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli

    a)      Pracownik przebywa w Jersey nie dłużej niż przez 183 dni w ciągu 12 miesięcy (uwaga – tu się nie mówi o roku kalendarzowym, tylko kolejnych 12 miesiącach)

    b)      Wynagrodzenie jest wypłacane przez polskiego pracodawcę bądź w jego imieniu, który w Jersey nie ma siedziby, czy miejsca zamieszkania

    c)       Wynagrodzenie nie jest ponoszone przez stałą placówkę polskiej firmy znajdującej się w Jersey

    d)      Nie mamy do czynienia z wynajmem siły roboczej.

     

    Jeżeli chociażby jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, polski pracodawca będzie musiał odprowadzać podatek w Jersey od wynagrodzenia takiego pracownika.

    zbych56 skomentował/a odpowiedź 2015-03-31 03:38

    Dzięki. Dopiero teraz mogłem odczytać Pana odpowiedź. Nie jestem pracownikiem polskiej firmy, a więc żaden polski pracodawca nie wypłaca mi wynagrodzenia. Nie mam również żadnych dochodów w Polsce. Mniemam zatem, iż nie muszę rozliczać się w Polsce?..

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Barbarabor

    Dodano 2020-04-26 11:18 przez Barbarabor

    Rozliczenie PIT, rezydencja podatkowa

    Witam,proszę o informację czy są Państwo w stanie dokonać porady odnośnie niżej wymienionego zagadnienia oraz o przesłanie ewentualnej wyceny usługi.Od sierpnia 2019 roku mieszkam i pracuję w Finlandii. W dniu dzisiejszym uzyskałam informację w tamtejszym urzędzie skarbowym, że jestem tam uznana za ...

  • Pepe22

    Dodano 2018-12-11 22:15 przez Pepe22

    Kiedy muszę zapłacić podwójny podatek?

    Witam,
    bardzo proszę o poradę. Mieszkam za granicą wraz z mężem i synkiem. Chcemy kupić mieszkanie w Polsce i wynająć je do czasu zjazdu.
    Pytanie brzmi, czy jeśli zaczniemy wynajmować i odprowadzać za to podatek, a nadal będziemy mieszkać za granicą, to czy będziemy musieli płacić, tzw. podwójny pod...

  • DDD1988

    Dodano 2018-11-12 12:14 przez DDD1988

    Dochody w Polsce a stały pobyt za granicą

    Witam, mam pytanie dotyczące rozliczania się z podatku PIT. Mieszkam na stale za granicą (na terenie UE), gdzie zatrudniony jestem na pełnym etacie. Jestem tu już od 15 lat, jest to moje stałe miejsce zamieszkania i tutaj też płacę podatki od wynagrodzenia.W Polsce jestem właścicielem budynku mieszk...

  • Anna1502

    Dodano 2016-05-13 19:24 przez Anna1502

    Który urząd skarbowy źle naliczył mi podatek?

    Witam,3 lata i 4 miesiące prowadziłam działalność gospodarczą w Niemczech, na koniec kwietnia 2014 roku zamknęłam działalność w Niemczech i zostałam zatrudniona na umowę o pracę w Polsce gdzie potrącano mi wszystkie składki z uzyskanego dochodu. Przy rozliczeniu rocznym w Polsce i Niemczech zostałam...

  • eli7

    Dodano 2015-03-08 19:20 przez eli7

    Jak rozliczyć PIT-8C? Pomoc rekonwersyjna

    Czy powinnam rozliczyć otrzymaną informację na PIT-36 czy 37 jako inne źródła? W otrzymanym PIT-8C w poz. D na podst. art. 20 ust. 1 wpisana jest kwota 1900 zł, ale podatku zero, a może powinnam zapłacić podatek zryczałtowany?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania