eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie PIT a ulga na dzieci


2015-02-25 10:11 autor: kasiapilis

7 942 odsłon

Rozliczenie PIT a ulga na dzieci

Witam,

dostałam PIT z urzędu pracy, byłam cały 2014 rok zarejestrowana i pobierałam zasiłek. Chciałam odliczyć na dziecko 1112,04 zł. W US poinformowano mnie, że dostanę zwrot tylko z tych składek co odprowadzane były przez BP, a słyszałam, że nawet osoba bezrobotna może odliczyć na dziecko 1112,04 zł, a różnice dopłaci państwo. Czy to jest możliwe?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-26 22:26 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Nie do końca tak jest .Rodzice (opiekunowie prawni), którzy z uwagi na  niskie dochody, nie będą mogli odliczyć od podatku dochodowego przysługującej im ulgi na dzieci w pełnej wysokości, uzyskali możliwość otrzymania zwrotu kwoty stanowiącej równowartość niewykorzystanej ulgi. Kwestię tę regulują nowe przepisy art. 27f ust. 8-12 ustawy o PDOF.

  W myśl tych unormowań, kwota zwrotu niewykorzystanej ulgi nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami ustawy o PDOF podlegają odliczeniu (odpowiednio od dochodu i od podatku) w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.

  Zatem zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci będzie dotyczył osób, które w danym roku płaciły składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.  Podatnicy, którym w rozliczeniu za 2014 r. zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, w celu otrzymania zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi muszą złożyć zeznanie PIT-36 lub PIT-37 wraz z formularzem PIT/UZ. Formularz ten stanowi część uzupełniającą takiego zeznania.

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania