eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak rozliczyć nagrodę dziecka za wyniki sportowe?


2015-02-24 10:39 autor: andrzej.z

23 894 odsłon

Jak rozliczyć nagrodę dziecka za wyniki sportowe?

Witam serdecznie,

mam pytanie - jak rozliczyć dziecko z nagrody za osiągnięcia sportowe? W pracy otrzymałem PIT-11, małżonka nie pracuje (nie ma żadnego dochodu ), rozliczamy się wspólnie, mam dwoje dzieci, na które odliczam ulgę.

Córka otrzymała PIT-8C - nagroda za osiągnięcia sportowe - przychód 500 zł. Jaki powinienem wypełnić PI - 36 czy 37, bo są różne interpretacje?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-24 13:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Córka jest pełnoletnia czy nieletnia?

  andrzej.z skomentował/a odpowiedź 2015-02-25 18:50

  Witam ponownie. Córka uczęszcza do 4 klasy szkoły podstawowej ( 11 lat ). Pozdrawiam i czekam na pomocną odpowiedz.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-24 18:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

  podobny problem, mianowicie nieletni syn dostał nagrodę od miasta i teraz PIT8C, a ja jużsięrozliczyłem na PITcie 37. Rozumiem, że żadnych korekt nie muszę wprowadzać?

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-26 07:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No właśnie. Co mówią przepisy?
  A w tym przypadku art. 7 ustawy o PIT
  1. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

  Swego czasu (z 2 lata temu, albo 3) występowaliśmy o interpretację indywidualną w podobnej sprawie. O ile dobrze pamiętam starosta ufundował nagrodę dla nieletniej córki za osiągnięcia sportowe.
  Tutaj jednak został sporządzony nie PIT-8C, a PIT-11, gdzie dochód został zaliczony do innych źródeł. Zakładam, że tak samo dochód ten został zakwalifikowany w Państwa stanach faktycznych.
  Pytanie brzmiało, czy dochód ten doliczyć do dochodów rodziców, czy złożyć odrębnego PIT-a za dziecko.
  Podnosiliśmy, że W art. 13 pkt 2 updof ustawodawca wskazał natomiast, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

  Do tego źródła przychodu zaliczone zostały zatem m.in. przychody z tytułu uprawiania sportu. Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 08.11.2011 r. nr IBPBII/1/415-719/11/HK „(…)kwalifikacja nagród sportowych przyznanych przez jednostkę samorządu terytorialnego do odpowiedniego źródła przychodu uzależniona jest od tego, kto i z jakiego tytułu otrzymuje te nagrody. W sytuacji bowiem gdy nagrody przyznane są dla trenerów jak również dla osób uprawiających sport (zawodników), czyli dla tych osób fizycznych, które zostały wymienione w treści art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wówczas wskazany przychód należy przypisać do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa właśnie w tym przepisie.(…)”.

   

  Wskazany wyżej organ w interpretacji indywidualnej z dnia 07.07.2011 r. nr IBPBII/1/415-394/11/BD zauważył przy tym, że „(…) przychody z uprawiania sportu to nie tylko przychody ze sportu profesjonalnego (uprawianego w celach zarobkowych), ale każde przychody otrzymywane przez zawodników o ile pozostają one w związku z uprawianą dyscypliną sportową.(…)”

   

  Co za tym idzie, jeżeli przyznaną przez jednostkę samorządu terytorialnego nagrodę otrzymuje sportowiec w związku z uprawianiem sportu, należy ją zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 2 updof.

   

  Dążyliśmy zatem do tego, aby owej nagrody nie przypisać rodzicom dziecka, a jemu samemu w odrębnym zeznaniu podatkowym.

   

  Niestety organ wydający interpretację uznał, że takiej nagrody nie należy mylić przychodami z tytułu uprawiania sportu i kwalifikować je do innych źródeł przychodów, a w konsekwencji doliczyć do PIT-a rodziców.

   

  Konieczne w związku z tym było złożenie tutaj PIT-36 przez rodziców z załącznikiem PIT/M.

  andrzej.z skomentował/a odpowiedź 2015-02-27 09:29

  Dziękuję za informację. Bardzo się przydała.

  pesta73 skomentował/a odpowiedź 2016-02-23 11:13

  dziękuję ślicznie za umieszczenie tej informacji !!!!

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Halina_1

  Dodano 2021-03-27 07:42 przez Halina_1

  PIT-11, PIT-11A oraz PIT-8C

  Rozliczam się wspólnie z mężem. Mamy przychody ze stosunku pracy, z emerytury i w roku 2020 zbyłam papiery wartościowe, z których powstała strata (PIT-8C). Jaki PIT wypełnić do zeznania rocznego za 2020 r ?
  Czy strata z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podlega rozliczeniu z osiągniętymi przy...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-02-22 23:28 przez konto usunięte

  PIT-11 obojga i PIT- 8C - jedno wspólne rozliczenie

  W tym roku oprócz PIT-ów 11 mam jesze PIT-8C - zwrot IKZE. Małżonka ma tylko PIT-11. Do tego ulga na dzieci. Wiem, że w moim przypadku musze użyć PIT-36, a nie PIT-37. I moje pytanie: czy mogę rozliczyć wszystko na PIT-36, czyli dochody moje, małżonki plus ulga, czy mam to robić oddzielnie np. żona ...

 • Beata_

  Dodano 2016-04-27 23:11 przez Beata_

  PIT-11 i PIT-8C. Jak poprawnie rozliczyć się wspólnie z mężem?

  Witam, chciałam rozliczyć się wspólnie z mężem, mamy 2 dzieci (

 • eśka_k

  Dodano 2016-02-17 17:23 przez eśka_k

  PIT-8C i PIT-11 - dochodem małoletniego dziecka. Jak rozliczyć?

  Moje 17-letnie dziecko uprawia sport. Za zeszły rok otrzymało PIT-8C - nagroda sportowa, PIT-11 - nagroda za osiągnięcia sportowe wykazane w rubryce "Inne źródła", PIT-11- stypendium sportowe i nagroda wypłacone przez klub wykazane w rubryce "6" Działalność wykonywana osobiście. Otrzymuje też stypen...

 • Magda77

  Dodano 2015-03-23 21:30 przez Magda77

  PIT-8C a rozliczenie wspólnie z małżonkiem

  Witam,rozliczam się co roku wspólnie z małżonkiem, żadne z nas nie prowadzi działalności gospodarczej. Oboje pracujemy na umowy o pracę i otrzymaliśmy PIT-11.Ja dodatkowo otrzymałam w tym roku PIT-8C za kupony premiowe Sodexo, nie od swojego pracodawcy.Kwota 400 zł w rubryce D. Informacja o wysokośc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania