eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Ulga prorodzinna na dorosłe dziecko


2015-02-19 13:13 autor: lidka55

2 738 odsłon

Ulga prorodzinna na dorosłe dziecko

Witam,

mam pytanie, chodzi mi o ulgę prorodzinną na córkę. Córka (23lata) jest osobą studiującą i otrzymuje rentę rodzinną. Rozliczył ja ZUS na PIT-40. Dochody moje i mojego męża nie przekraczają kwoty 112000 zł za rok 2014. Córkę utrzymywaliśmy wspólnie przez cały rok podatkowy. Rozliczamy się na PIT-37 i chcąc odliczyć ulgę prorodzinną musimy dołączyć PIT zerowy.

Czy musimy załączyć jeszcze jakiś PIT żeby wykazać dochód córki z renty? Bo przy dziecku małoletnim był PIT-M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-21 07:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Doprecyzujmy - przy rozliczaniu dochodów dziecka małoletniego przez rodziców w swoim zeznaniu był dołączany PIT/M.
  Niemniej dzieci pełnoletnie rozliczają sie samodzielnie (a w tym przypadku za pośrednictwem płatnika - ZUSu). Także tych dochodów rodzice już nie doliczają do swoich dochodów wykazanych w swoim zeznaniu rocznym. Zostały one bowiem już rozliczone

  Co się natomiast tyczy samej ulgi na dzieci, do składanego przez rodziców PITa trzeba dołączyć PIT/O i wykazać w nim dane dzieci, w stosunku do których z ulgi chcemy skorzystać (jak też wartość przysługującego odliczenia) - i tyle (żadnych dodatkowych informacji o dochodach takiego dziecka się nie dołącza).

  Oczywiście przy dzieciach pełnoletnich trzeba pamiętać o dodatkowych obwarowaniach, niemniej z opisanego stanu faktycznego wynika, że warunki są spełnione. Córka się bowiem uczy i wprawdzie ma dochody (i to może nawet powyżej 3 089 zł), niemniej pochodzą one z renty rodzinnej, a te nie są przeszkodą do skorzystania z ulgi przez rodziców.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania