eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie za granicą a zaległości podatkowe męża


2015-02-12 18:46 autor: konto usunięte

3 508 odsłon

Rozliczenie za granicą a zaległości podatkowe męża

Witam,

wczoraj przyszedł do mnie list, w którym jest napisane, iż urząd skarbowy przejął moje konto na zlecenie urzędu skarbowego w Niemczech z powodu tego, że mój mąż od 2010 roku nie płacił podatków mając firmę (Selbstandig). 

Zdarzyło się, że w 2010 roku rozliczałam się tam wraz z mężem, ale nigdy potem. Dodam, iż rozliczałam się także sama w Polsce. Do zapłaty jako dłużnik solidarny (czego nie rozumiem, ponieważ to nie ja pracowałam w Niemczech) mam 15000 zł.

Co robić aby dług spadł na prawdziwego dłużnika? Z mężem jesteśmy w separacji od 2014 roku. Nie mamy już pożycia małżeńskiego.

Błagam - pomocy :(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-13 15:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ciężki temat do zgryzienia
  Art. 29. Ordynacji podatkowej mówi bowiem
  § 1. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. § 2. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem: 1)   zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej; 2)   zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu; 3)   ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka; 4)   uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji. § 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do płatnika oraz inkasenta.
  Art. 26. Podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.

  Także jeżeli w tamtym czasie wspólność małżeńska istniała, za długi męża odpowiada Pani solidarnie. Niemniej odpowiedzialność Pani jest w pewnym zakresie ograniczona.
  Mianowicie  małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, przy czym, jego odpowiedzialność ograniczona jest do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

  Radzę udać się do specjalisty, czy skontaktować z urzędem skarbowym. Być może znajdzie się u męża jakiś majątek, z którego można by przeprowadzić egzekucję.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-20 15:57 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziekuje bardzo za odpowiedz... Jestem zalamana stanem rzeczy :(

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ulina

  Dodano 2015-01-30 23:25 przez Ulina

  Jak rozliczyć PIT, gdy przez miesiąc pracowałam w Niemczech?

  Pracowałam w Niemczech miesiąc, w Polsce jestem osobą bezrobotną. Z Niemiec otrzymałam rozliczenie za okres jednego miesiąc. Mąż pracuje w Polsce na umowę o pracę i mamy ulgę na dwoje dzieci. Co roku rozliczałam się razem z mężem i dziećmi. I stąd moje pytanie, czy mogę się też rozliczyć z mężem na ...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-22 18:08 przez konto usunięte

  Rozliczenie podatku gdy mąż jest za granicą

  Czy mogę rozliczyć się sama, jeśli mąż pracuje za granicą i skorzystać z ulgi na dzieci a mamy ich troje? Jak to powinno wygladać w naszym przypadku?

 • kina667

  Dodano 2019-02-11 17:59 przez kina667

  Ulga na dziecko a praca za granicą jednego z małżonków

  Witam,
  jak jest w przypadku gdy mąż zarabia tylko w Niemczech, tam się rozlicza, a u nas wykazuje w polskim US PIT-36/ZG informacyjnie?
  Żona mieszka w Polsce i ma zarobki polskie, rozlicza się indywidualnie. Czy może odliczyć ulgę na dziecko? Przykładowo żona - 22 tys. zł, a mąż za granicą 120 tys. ...

 • kinia1423

  Dodano 2017-02-16 23:11 przez kinia1423

  Praca w Niemczech i we Francji. W jakim państwie muszę się rozliczyć?

  Witam,w ubiegłym roku pracowałam legalnie 4 miesiące we Francji i 2 miesiące w Niemczech. W Polsce nie miałam żadnych dochodów. W ubiegłych latach rozliczałam się z mężem jako niepracująca żona. Czy te dochody muszę wykazać w Polsce, czy też w każdym kraju, w którym pracowałam?

 • tysia

  Dodano 2016-03-29 21:57 przez tysia

  W jakim urzędzie mąż może się rozliczyć?

  Witam,mąż pracuje w Niemczech: jest na niemieciej umowie. Moje pytanie dotyczy tego, gdzie się musi rozliczyć? Czy w Polsce czy w niemieckim urzędzie? Jeżeli w Polsce, to jaki PIT trzeba złożyć, czy wystarczy PIT zerowy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania