eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy muszę oddać zwrot podatku bezrobotnej żonie?


2014-11-28 18:49 autor: konto usunięte

3 808 odsłon

Czy muszę oddać zwrot podatku bezrobotnej żonie?

Witam,

jestem obecnie w trakcie rozwodu z żoną która nie pracuje. Formalnie jesteśmy jeszcze małżeństwem, nie mamy też rozdzielności majątkowej i rozliczamy się oddzielnie. Mieszkamy oddzielnie, a żona opiekuje się dzieckiem, na które ma przysądzoną opiekę. Ja płacę alimenty. Żona żąda ode mnie zdeklarowania się, czy oddam jej mój zwrot podatku za dziecko, bo ona nie pracowała i nie może odliczyć. Chodzi o podatek za 2014 r. Czy żona ma prawo do tego zwrotu podatku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-28 21:35 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Przepis artykułi   7 f ustawy o PIt stanowi, że ulga przysługje nie z tytułu posiadania dzieci  ale  ich wychowywania . Odliczeniu od podatku podlega kwota  ulgi  za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do dzieci  a nie tylko dlatego że je posiada . W związku z tym ulgę powinna odliczać ta osoba co wychowuje dzieci i sprawuje nad nimi faktyczną opiekę

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dyzia1406

  Dodano 2016-12-16 14:01 przez dyzia1406

  Opieka nad dzieckiem. Jak mąż może ją załatwić?

  Witam,jestem w 38 tc, dostałam skierowanie do szpitala i zostanie tam do porodu. W domu mam małego 2-letniego synka.Czy mąż może wziąć opiekę nad synkiem, ja jestem bezrobotna i mąż tylko pracuje. Kto może wystawić mężowi takie zwolnienie i jak ono jest płatne?

 • Dominika.Sitkiewicz

  Dodano 2014-01-27 14:44 przez Dominika.Sitkiewicz

  Rozliczenie podatku 2013

  Witam serdecznie,
  piszę do Państwa z takim zapytaniem: jestem mężatką i podjęłam w 2013 roku naukę. Oczywiście jestem bezrobotna i tylko mąż pracuje. Czy przysługuje mi jakiś zwrot podatku i czy mogę się z mężem rozliczać? Czy dostanie jakiś zwrot za mnie, za to że się uczę?
  Proszę o pomoc.
  Dziękuję...

 • cytronellka

  Dodano 2017-02-17 15:06 przez cytronellka

  Odliczenia z KRUS 2016

  Z innej beczki. Czy jeśli żona pracuje na etacie, a mąż jest na KRUS-ie i nie ma dochodu, to za rok 2016 należą się jakieś odliczenia żonie na męża?

 • mija

  Dodano 2015-03-03 19:00 przez mija

  Czy mężowi należy się ulga na niepracującą żonę, jeśli ta jest ubezpieczona w KRUS?

  Mąż jest zatrudniony na etacie, ja natomiast podlegam ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS. Słyszałam o uldze na niepracujacą żonę chciałabym wiedzieć, czy się kwalifikuję?

 • malasia90

  Dodano 2017-01-02 23:09 przez malasia90

  Zwolnienie lekarskie na dziecko w szpitalu

  Witam,  mam pytanie odnośnie zwolnienia. Moja sytuacja wygląda następująco: mój mąż pracuje za granicą (Niemcy), ma tam zatrudnienie i ubezpieczenie.  Ja jestem bezrobotna i z dziećmi mam ubezpieczenie w PUP. Na dniach muszę położyć się z córką (wiek 5 lat) do szpitala na około 3 dni, w domu zostani...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania