eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › rozliczenie ulgi podatkowej na dzieci


2007-12-10 09:37 autor: Czaplicka

2 316 odsłon

rozliczenie ulgi podatkowej na dzieci

Spełniam wszystkie warunki, aby odliczyć ulgę na dziecko od podatku (rozliczam się na ogólnych zasadach). Córka ma 23 lata, studiuje. W tym roku musiała odbyć staż, dostała za to wynagrodzenie (umowa-zlecenie), rozliczy się osobnym PIT-em. Czy w związku z tym tracę możliwość odliczenia ulgi? W Urzędzie Skarbowym poinformowano mnie, że tak, ale nigdzie nie spotkałam nawet wzmianki na ten temat. Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-12-10 14:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A ile zarobiła?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-10 15:51 autor odpowiedzi: Czaplicka

    Córka zarobiła 1000,oo zł brutto, z czego odprowadzono 152,oo zł na poczet zaliczki podatku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-10 21:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Może Pani skorzystać z ulgi prorodzinnej. Uzyskany dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Jeżeli pracownicy w US twierdzą inaczej - niech podadzą podstawę prawną ;)

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-11 09:48 autor odpowiedzi: Czaplicka

    Szanowny Panie Krzysztofie S.

    Po przeczytaniu ustawy podatkowej też tak zrozumiałam jej zapisy, ale zgłupiałam, gdy usłyszałam wytłumaczenie (pewnym tonem) w Urzędzie Skarbowym. Mam prośbę do Pana, ponieważ tylko Pan odpowiada na moje wołanie o pomoc: na jaką podstawę mam się powoływać odliczając ulgę prorodzinną? Pani w Urzędzie Skarbowym wyjaśniła, że jakikolwiek dochód uzyskany przez dziecko (nawet przysłowiowa złotówka) wymagający od niego oddzielnego rozliczenia rocznego dyskwalifikuje mnie w wykorzystaniu odpisu.

    :confused:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-11 19:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    art. 6 ust. 4 ustawy o PIT

    Od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

    1) dzieci małoletnie,

    2) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

    3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

    W Pani przypadku pkt 3. Warunkiem jest, aby nie osiągały w danym roku dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

    Panią głównie interesują te dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku - czyli dochody uzyskane do wysokości kwoty wolnej od podatku, która wynosi ok. 3 000 zł w 2007 r. Tym samym córka do tej kwoty dochody mogła uzyskać z tego zlecenia a Pani nie traci prawa do ulgi prorodzinnej.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania