eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy mogę odliczyć koszty dojazdu do pracy na umowie zlecenie w rozliczeniu rocznym?


2014-06-03 22:58 autor: fryzia

25 475 odsłon

Czy mogę odliczyć koszty dojazdu do pracy na umowie zlecenie w rozliczeniu rocznym?

Dostałam umowę zlecenie na dwa miesiące tj. czerwiec i lipiec 2014 r. Wynagrodzenie minimum krajowe ze składkami społecznymi i zdrowotnymi. Praca jest w innym mieście niż mieszkam - 28 km w obie strony. Jeden miesiąc jeżdżę R-busem i chcę wykupić bilet miesięczny, natomiast drugi miesiąc muszę jeździć samochodem prywatnym, gdyż bus ma przerwę wakacyjną jeden miesiąc w tych godzinach, o której ja jeżdżę do pracy.

Czy mogę odliczyć koszty przejazdu do pracy i z pracy wykupując bilet imienny (koszt biletu 180 zł), a za następny miesiąc (300 zł) koszt dojazdu samochodem w obie strony (czy ja dostanę fakturę na paliwo nie posiadając firmy?)

Moje pytanie jest: czy na umowę zlecenie mogę odliczyć dojazd do pracy w innym mieście samochodem i koszt biletu, a jeśli tak to w jakiej kwocie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-04 15:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim proszę pamiętać, że przy umowie zleceniu przysługują tzw. zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które wynoszą 20% przychodu po tzw. ZUS-ach. Przy minimalnej krajowej koszty te wynoszą prawie 290 zł. Stąd też można wnioskować, że kombinowanie z kosztami rzeczywiście poniesionymi jest nieopłacalne. Wprawdzie ustawodawca pozwala zastosować koszty rzeczywiste ale jedynie w przypadku gdy są one wyższe od ryczałtowych. Ciężar dowodu spoczywa tutaj na podatniku. W przypadku biletu miesięcznego już widzimy, że koszty te są niższe, w przypadku dojazdu samochodem, delikatnie wyższe. Pytanie jednak czy będziemy w stanie wprost wskazać, że auto spaliło paliwa za 300 zł jedynie na dojazdy do miejsca pracy.

  Przepis mówi: Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

  fryzia skomentował/a odpowiedź 2014-06-04 19:51

  Bardzo dziękuję za odpowiedz.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ewelno

  Dodano 2014-04-09 22:25 przez ewelno

  Rozliczenie kosztów dojazdu do pracy

  Witam,
  w 2013 pracowałam u jednego pracodawcy - z tym, że do 03.02 miałam umowę zlecenie do końca roku już umowa o pracę w PIT-11 w poz. 26 wpisano 1223,75 a poz. 46 405,29.
  Pracowałam poza miejscem zamieszkania (45 km) pracodawca zaznaczył w PIT-11 poz 1 (z jednego stosunku pracy). Posiadam imienne...

 • ania.p7

  Dodano 2014-02-07 19:47 przez ania.p7

  Jaką kwotę powinnam odliczyć za dojazdy do pracy?

  Mam taki problem. Mianowicie, za dojazd do pracy do innej miejscowości wydałam więcej niż kwota uzyskania przychodu jaką mam w PIT-11. I rozumiem, że tę kwotę powinnam wpisać w koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy. Jednak posiadam także umowę zlecenie w innej firmie, która mieści się w tym s...

 • Iwona001

  Dodano 2019-03-04 11:20 przez Iwona001

  Kiedy mogę odliczyć bilety miesięczne od podatku?

  Pracuję na umowie o pracę i na dwie umowy zlecenie. Dojeżdzam do pracy autobusem i rocznie na bilety wydałem 1320 zł. Jak mogę odliczyć je od podatku?

 • pabloextra

  Dodano 2015-02-18 12:52 przez pabloextra

  Koszty dojazdu w rozliczeniu przy umowie zlecenia

  Witam,mój problem dotyczy kosztów dojazdu w rozliczeniu. Pracuję na umowie zlecenie, minimum wynagrodzenia to najniższa krajowa wraz z odprowadzanymi składkami zdrowotnymi i społecznymi. Do pracy dojeżdżam pociągiem poza miejscem zamieszkania, posiadam wszystkie bilety miesięczne imienne.Moje koszty...

 • szelp

  Dodano 2013-10-17 08:57 przez szelp

  Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakaś możliwość odliczenia kosztów dojazdu do pacy (np. założenie działalności)? Dojeżdżam codziennie 130 km w jedną stronę i na paliwo wydaję ok. 1300 zł miesięcznie. Gdyby dało się to jakoś odliczyć, to by to tochę obniżyło koszty?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania