eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Praca tylko w Niemczech a rozliczenie w Polsce


2014-03-13 21:15 autor: Hubera

8 796 odsłon

Praca tylko w Niemczech a rozliczenie w Polsce

Pracuję tylko w Niemczech, 3 miesiące w roku. W Polsce przez resztę roku jestem bezrobotny. Czy muszę się rozliczać w Polsce? Jeśli tak, to gdzie mam wpisać moje zerowe dochody w PIT-36?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-17 20:31 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Niemcami przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochód uzyskany w Niemczech przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce jest wyłączony od opodatkowania w Polsce, ma jednak wpływ na ustalenie podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce. Tym samym tylko w przypadku gdy podatnik oprócz zagranicznych dochodów osiągnął też dochody ze źródeł położonych w Polsce, dochody zagraniczne będą musiały być wykazane w zeznaniu rocznym. W przeciwnym przypadku, tj. gdy wynagrodzenie zagraniczne jest jedynym dochodem, nie ma obowiązku składania zeznania rocznego.

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-17 20:47 autor odpowiedzi: Hubera

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Takie same informacje miałem na ten temat.

  Niestety US w Jarocinie uznał w tym roku, że muszę złożyć PIT-36 z zerowymi dochodami polskimi i załącznik PIT Z/G z niemieckimi. Inaczej nie dostałbym zaświadczenia EU/EOG potrzebnego do rozlicznenia w Niemczech.

  Żeby było śmieszniej, to we wcześniejszych latach stanowsiko US było takie samo, jak Pani: "nie ma polskich dochodów, nie ma obowiązku składania zeznania"

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-11 23:46 przez konto usunięte

  Praca w trzech krajach. Jak się rozliczyć za dochody w rożnych państwach?

  W roku 2013 miałam dochody z trzech różnych państw. Od stycznia do marca byłam osoba bezrobotną i otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy oraz otrzymałam w lutym 2013 trzynastkę z mojego poprzedniego miejsca pracy.
  Od marca do października pracowałam w Czechach i tam otrzymywałam pobory...

 • Rendipl

  Dodano 2020-05-05 13:21 przez Rendipl

  Czy muszę rozliczyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

  Cześć,
  pracowałem miesiąc i kilka dni w 2019 roku na terenie Niemiec - legalnie na umowę. Resztę czasu pracowałem w Polsce. Złożyłem już PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.
  Moje pytanie brzmi: czy muszę rozliczyć się również z niemieckim urzędem skarbowym? Nie jestem rezydentem (mniej niż pół roku na ter...

 • Dorpyk

  Dodano 2019-04-19 10:39 przez Dorpyk

  Korekta PIT-36 i PIT/ZG

  Witam,do załącznika ZG wpisuję kwotę z niemieckiego rozliczenia w przeliczeniu na złotówki po bieżącym kursie euro składając korektę za rok 2017? Czy dochód zwolniony z podatku pownien być zgodny z dochodem z Niemiec?

 • Łukasz 91

  Dodano 2017-03-04 07:32 przez Łukasz 91

  PIT-36. Czy muszę rozliczyć w Polsce?

  Dzień dobry,pracuję za granicą ponad rok czasu. Cały rok 2016 przepracowałem za granicą, jestem tam zameldowana i tam odprowadzam podatek. Nie miałem żadnych dochodów w Polsce ABY ROZLICZYĆ się w Niemczech potrzebuję załącznik ewr/eu, który wypełni mi urzędnik w Polsce, większość moich kolegów jest ...

 • Ulina

  Dodano 2015-01-30 23:25 przez Ulina

  Jak rozliczyć PIT, gdy przez miesiąc pracowałam w Niemczech?

  Pracowałam w Niemczech miesiąc, w Polsce jestem osobą bezrobotną. Z Niemiec otrzymałam rozliczenie za okres jednego miesiąc. Mąż pracuje w Polsce na umowę o pracę i mamy ulgę na dwoje dzieci. Co roku rozliczałam się razem z mężem i dziećmi. I stąd moje pytanie, czy mogę się też rozliczyć z mężem na ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania