eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie podatkowe a Francja


2014-02-02 15:14 autor: ddominiak

7 043 odsłon

Rozliczenie podatkowe a Francja

Witam!

Mój mąż pracuje od 14.10.2013 na terenie Francji, a zatrudniony jest przez agencję polską, a oddelegowany na teren Francji. W umowie napisane jest, iż pracodawca potrąca z pensji należności z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w Polsce.

Jednakże pracodawca odprowadza w imieniu pracownika podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi przepisami we Francji. Stąd moje pytanie, w jaki sposób mój mąż będzie się rozliczał? Zaznaczam, iż nie pracuję ponieważ sprawuję opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-03 16:52 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

    Zrozumiałam, iż mąż pani od dochodów uzyskiwanych we Francji płacił zaliczki na podatek dochodowy we Francji. Zatem bedzie musiał złożyć zeznanie roczne we Francji o dochodach usyskanych tylko we Francji. Ponieważ jednak jest polskim rezydentam dla podatku dochodowego (ma w Polsce tzw ośrodek interesów zyciowych, t.j. po prostu rodzinę), zezanie od całości dochodów składa w Polsce. Ponieważ umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiedzy Polską i Francją przewiduje dla dochodów z pracy metodę: wyłaczenia z progresją bedzie istniał obowiązek wykazania w polskim zeznaniu francuskiego dochodu z pracy o ile maż pani miał w2013roku jakikolwiek dochód uzyskiwany w Polsce. Czyli po prostu: jeśli miał w 2013 rolu jakikolwiek polski dochód podlegajacy opodatkowaniu, to składająć zeznanie roczne musi wykazać równiez dochód francuski. (PIT 36 i PITZG)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania