eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy ja też będę spadkobiercą?


2013-04-02 18:05 autor: wiki

4 635 odsłon

Czy ja też będę spadkobiercą?

Moja mama zrzekła się prawa do nabycia spadku po babci na rzecz swojego brata, rodzeństwo jej też. Teraz ten brat (mój wujek) zmarł, ale żyje jego siostra i brat (moja mama nie żyje). A ponieważ zadłużył gospodarstwo m.in. w KRUSie to zastanawiam się, czy spadkobiercami będą tylko jego siostra i brat żyjący, czy ja też mimo że moja mama się wcześniej zrzekła? Minęło już pół roku po jego śmierci i nie wiem czy i od kiedy liczy się że czas: skąd mam wiedzieć, że np. "nabyłam spadek"?

Pytanie zaktualizowano 2013-04-03 11:16

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Proszę mi jeszcze podpowiedzieć gdzie mogłabym sprawdzić czy to zrzeczenie obejmowało również zstępnych po mamie jeżeli nie wiem dokładnie ani kiedy ani gdzie miała miejsce ta rozprawa? i czy jeżeli dzieci żyjącego rodzeństwa wujka wystąpią o spadek (a ja nie daj BÓG) zostanę również wezwana do sądu to czy od tego właśnie momentu wezwania będzie liczone pół roku na moją decyzję o odmowie bądż przyjęciu spadku?...czy też od śmierci tego wujka? Z góry ślicznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-03 00:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam, 

    z art. 1049 kc. wynika, że zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje też zstępnych zrzekającego się (tj. dzieci, wnuków), chyba że w umowie pomiędzy przyszłym spadkodawcą i spadobiercą postanowiono inaczej. Jeśli zrzeczenie się jest ważne i skuteczne, a umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie zawiera wyłączeń jej zastosowania co do zstępnych, nie powinna Pani dojść do dziedziczenia. 

    Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku liczy się od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania.

    Z wyrazami szacunku, 

    Aneta Walewska-Borsuk, adwokat

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-03 11:14 autor odpowiedzi: wiki

    Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Proszę mi jeszcze podpowiedzieć gdzie mogłabym sprawdzić czy to zrzeczenie obejmowało również zstępnych po mamie jeżeli nie wiem dokładnie ani kiedy ani gdzie miała miejsce ta rozprawa? i czy jeżeli dzieci żyjącego rodzeństwa wujka wystąpią o spadek (a ja nie daj BÓG) zostanę również wezwana do sądu to czy od tego właśnie momentu wezwania będzie liczone pół roku na moją decyzję o odmowie bądż przyjęciu spadku?...czy też od śmierci tego wujka? Z góry ślicznie dziękuję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • koperek82

    Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

    Kto i ile dziedziczy?

    Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
    Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

  • Barbaratra

    Dodano 2020-07-08 17:33 przez Barbaratra

    Dziedziczenie ustawowe

    Witam.   Mam pytanie odnośnie dziedziczenia ustawowego w 2020 r. A dokładniej: spadkodawca umiera w  styczniu 2020 roku. Ja jako spadkobierca nie dokonuję związku z tym nic w przeciągu pół roku. Co się wtedy dzieje? Jak wygląda takie dziedziczenie? Gdzie sprawdzić, czy przepis jest aktualny żeby być...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-26 12:05 przez konto usunięte

    Jak dziadkowie mogą stać się spadkobiercami?

    Dzień dobry,
    Chciałabym dowiedzieć się jakie przesłanki muszą być spełnione, aby dziadkowie zostali spadkobiercami? Na jaką ustawę w takiej sytuacji należy się powołać?

  • jozek85

    Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

    Jak odzyskać 1/6 spadku?

    Witam,
    Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

  • nika372

    Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

    Jak przejąć spadek po tacie i babci?

    Witam,
    mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Nabycie spadku: a co z długami?

    Nabycie spadku: a co z długami?

    W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...

  • Zmiany w prawie spadkowym

    Zmiany w prawie spadkowym

    W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

  • Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria

    Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria

    Postępowania spadkowe po zmarłych członkach rodziny zazwyczaj nie należą do spraw o szczególnie dużym stopniu skomplikowania zagadnień prawnych w nich występujących. Jeżeli między osobami zainteresowanymi występuje zgodność co do ...

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania