eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Jak odzyskać pieniądze włożone w rozbudowę domu należącego do teściów?


2013-01-06 13:58 autor: konto usunięte

2 950 odsłon

Jak odzyskać pieniądze włożone w rozbudowę domu należącego do teściów?

Witam. Piszę w imieniu szwagierki, która ma ogromny problem. Otóż sprzedała ona dom będący jej własnością i za namową męża, przeprowadzili się do teściów. Dom wówczas należał do teściowej (był to jej dom rodzinny i to ona figurowała w KW) i był już obciążony hipoteką. Pieniądze ze sprzedaży domu szwagierka włożyła na dobudowanie piętra, które to miało być jej własnością. Tak obiecała jej teściowa i teść. Niestety teściowa w niedługim czasie zachorowała i zmarła na raka. Nie dotrzymała jednak obietnicy i nie zapisała szwagierce tej dobudowanej kondygnacji, jako jej własności. Budowa nie została nawet dokończona z braku funduszy. Jest w stanie surowym, z pokrytym dachem. Dlatego nawet nie może się tam przeprowadzić i mieszka z teściem, mężem i 6 letnim synem na dole. 

I tu, dalsze problemy, teść pije, mąż również. Regularnie dochodzi do awantur i rękoczynów, podczas których, obaj wyganiają ją z domu, twierdząc że nic tam nie ma. Teść przestał chyba spłacać hipotekę. Szwagierka poza fakturami z kupna materiałów na budowę domu (i to nie na całą włożoną kwotę, bo na część robót nie brała faktur, bo będzie taniej - tak jej teściowie doradzali i mąż), faktycznie nie ma nic. Teraz nie dość, że chcą ją z dzieckiem wyrzucić z domu, to jeszcze czeka ją rozliczenie z urzędem skarbowym z tych faktur, a ona skorzystała z ulgi podatkowej, ale warunkiem było zainwestowanie pieniędzy w zakup (rozbudowę) domu będącego jej własnością, ona aktu notarialnego nie posiada. Na koniec dodam tylko, że jest zameldowana u teścia i nie ma środków do życia.

Jak jej pomóc wyegzekwować od  teścia czy męża pieniądze włożone w dom zanim domem zainteresuje się komornik? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania