eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Mąż wypłacał duże kwoty ze wspólnego konta i ukrywał


2020-08-02 10:22 autor: matyylda

3 136 odsłon

Mąż wypłacał duże kwoty ze wspólnego konta i ukrywał

Co powinnam zrobić? Od kilku lat mąż wypłacał ze wspólnego konta duże kwoty, nie kupując nic do domu. Ja posiadałam też konto indywidualne, z którego utrzymywałam dom i kupowałam wszystko co jest potrzebne do życia codziennego, łącznie z tankowaniem samochodu. Dodatkowo czerpałam środki z IKS SKOK, a także z konta mojej mamy, która przebywa w ZOL (jest chora na demencję).

To trwało parę lat, dowodem na to są wyciągi z banku. Mąż nie chce się przyznać gdzie lokował pieniądze, komu przekazywał. Mam podejrzenie, że finansował matkę i siostrę, które mieszkają razem i albo spłacał im kredyt albo uznał, że im należy pomagać. Chciałabym zaznaczyć, że obie mają emerytury. A może prowadził podwójne życie?

Dodam, że wszystko co mamy pochodzi ze spadku od moich rodziców, czyli mieszkanie, w którym mieszkamy, córki mieszkanie, działki dla trojga dzieci. Rozmowa z nim nic nie daje, bo ciągle upiera się, że wypłacał po 500 zł co parę dni na życie, co daje przez kilka lat kilkadziesiąt tysięcy.

Co mam zrobić, jak zmusić go, żeby powiedział prawdę? Czy powinnam zgłosić to na policję czy do prokuratury, czy złożyć pozew o rozwód? Czuję się oszukana!!! Dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-08-02 21:32 autor odpowiedzi: dorotacracow

  Skoro mąż miał upoważnienie do tego rachunku, Prokuratura nie wszcznie postępowania karnego, więc wizytę na Policji odradzam. 
  Co do rozwodu, prawnik Pani nie doradzi - to zależy, czy są podstawy (przede wszystkim, czy nadal Pani darzy męża uczuciem). 
  Jeśli mąż dobrowolnie nie powie, co zrobił z pieniędzmi, to raczej sie Pani tego nie dowie. 
  Gdyby był jakiś majątek wspólny do podziału, to w sprawie o podział majątku może Pani zarzucać, że mąż się nie dokładał do powstania mjatku wspólnego i marnotrawił pieniądze - wówczas jego udział w majatku wspólnym będzie mniejszy. Jednak z tego, co Pani podała, to i tak cały majątek należy do Pani. 
  Natomiast polecam rozdzielność majątkową, cofnięcie wszystkich upoważnień do rachunków bankowych itd - żeby sytuacja się więcej nie powtórzyła.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-08-03 08:00 autor odpowiedzi: matyylda

  Bardzo dziękuję za poradę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • manka86

  Dodano 2014-08-13 09:30 przez manka86

  Zajęte konto wspólne, mimo długu męża sprzed ślubu

  Witam. Zajęto jedno z moich kont osobistych. Było to jedyne konto, w którym zrobiłam męża współwłaścicielem. Zostały zablokowane środki przez komornika 16800 złotych.
  Dowiedziałam się, że mąż nie spłacił kredytu zaciągniętego w 2002 roku. Kwota podstawowa to 3750 złotych. Poznaliśmy się w 2006 roku,...

 • kosia

  Dodano 2015-02-05 10:26 przez kosia

  Jak przekazać firmę mężowi?

  Widziałam tutaj już podobny temat, ale jednak trochę inny. Prowadzę sklep internetowy ale chciałabym przekazać go mężowi. Wiadomo ZUS i te sprawy. Sklep zakładałam jeszcze przed ślubem i wszystkie towary ze sklepu również były kupowane przed ślubem. Jaka takie przekazanie się odbywa, co powinniśmy z...

 • WiktoriaReihnl

  Dodano 2021-01-12 09:24 przez WiktoriaReihnl

  Czy jako żona mogę sprawdzić, komu sprzedał auto mąż i czy faktycznie je sprzedał?

  Witam. Mam pytanie odnośnie sprzedaży jednego z aut przez męża bez mojej wiedzy. W skrócie opiszę moją sytuację. W kwietniu 2019 złożyłam pozew o rozwód z powodu alkoholizmu i przemocy. Mąż po otrzymaniu pozwu zaczął się mścić, wyczyścił konto z wszystkich pieniędzy, auto którym jeździłam do pracy i...

 • Michal

  Dodano 2020-05-07 19:19 przez Michal

  Ulga prorodzinna

  Dzień dobry,ja pracuję w Niemczech, żona w Polsce na samozatrudnieniu. Ja zarobiłem około 110 tys. zł, żona 5 tys. zł. Mamy trójkę dzieci. Nie rozliczam się w Polsce.Jeśli żona będzie się rozliczać, to czy należy nam się w Polsce ulga na dzieci? Pozdrawiam Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • koffer3

  Dodano 2020-05-06 17:28 przez koffer3

  Opieka dla współmałżonki po cesarskim cięciu

  Dzień dobry, czy opieka na członka rodziny (małżonkę tuż po porodzie - cesarskie cięcie) przysługuje mężowi mimo tego, że dyspozycyjny do opieki jest inny członek rodziny?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Miłość a portfel. Warto mieć wspólne konto bankowe?

  Miłość a portfel. Warto mieć wspólne konto bankowe?

  Prowadzenie przez małżonków wspólnego konta nie jest koniecznością. Istnieje jednak taka możliwość. Podjęcie decyzji i wybór rachunku bankowego zależy od preferencji i umiejętności zarządzania domowymi finansami. Czy prowadzenie ...

 • Wspólne czy osobne konta bankowe, czyli finanse w związku

  Wspólne czy osobne konta bankowe, czyli finanse w związku

  Wspólne czy osobne konta bankowe? Polacy żyjący w związkach opowiadają się raczej za tym drugim rozwiązaniem. Domowe spory o finanse dodatkowo podgrzała pandemia - wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

 • Wspólny rachunek bankowy - specyfika

  Wspólny rachunek bankowy - specyfika

  Jedną z podstawowych czynności bankowych, o których wspomina art. 5 ust.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (t. jednolity Dz. U. z 2012r. poz. 1376 z późn. zm.) jest przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie oraz ...

 • Konto osobiste oraz oszczędnościowe od Raiffeisen Digital Bank

  Konto osobiste oraz oszczędnościowe od Raiffeisen Digital Bank

  Raiffeisen Digital Bank udostępnił na polskim rynku darmowe konto osobiste oraz konto oszczędnościowe. Bank nie pobiera prowizji także za przelewy i transakcje walutowe. Rachunek oszczędnościowy oferuje ograniczone czasowo oprocentowanie 10% ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania