eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zadłużenie właściciela mieszkania we wspólnocie


2019-03-03 13:24 autor: Danieljuss

2 281 odsłon

Zadłużenie właściciela mieszkania we wspólnocie

Witam,

wspólnota, w której mieszkam to 7 mieszkańców, z których tylko dwóch (ja i sąsiad) ma wykupione mieszkanie. Nasz udział we wspólnocie to po 16%. Zarządcą wspólnoty jest zakład komunalny (spółka gminy), zakład zarządza w imieniu gminy.

Mieszkam tutaj zaledwie rok (mieszkanie po mamie, która przepisała go na mnie). Budynek jest do remontu (zwłaszcza dach, kominy, nie wspominając o klatce schodowej itd.).

Problem jest tego typu, że sąsiad, który jest właścicielem mieszkania zalega od kilku lat z płatnościami składek na fundusz remontowy i koszty eksploatacyjne tak, że jego dług urósł do około 10 tys. zł. Wpłaty moje jak i pozostałych mieszkań (które opłaca gmina), przeznaczane są praktycznie na bieżąco (w ramach "pożyczenia") na pokrywanie kosztów bieżących, gdyż w innym przypadku - jak to powiedzieli pracownicy zakładu komunalnego - energetyka odcięłaby na prąd w części wspólnej za jego zaległości (czyli np. na klatce schodowej).

Pracownicy nie chcą składać wniosku do sądu, gdyż boją się tego gościa (alkoholik, choleryk itp.). Cały czas twierdzą, że ja też muszę podpisać te pismo... (wiadomo o co chodzi, chcą mieć podkładkę, że to nie od nich zależało).

Pytanie czy tak jest na pewno? Przecież gmina ma 68% udziału, czy jeśli wstrzymałabym się od głosu to gmina może podjąć taką uchwałę?

Czy zaległości sąsiada, które są sprzed 3 lat ulegają przedawnieniu i nie musi on ich już uregulować? Jeśli tak, to kto w takim razie pokryje te koszty?

Druga sprawa to czy zarządca, może "pożyczać" kwoty z funduszu remontowego na spłacanie zaległości kosztów eksploatacyjnych sąsiada? Twierdzą, że była podjęta taka uchwała (ja o niej nic nie wiem, być może w przeszłości było coś podjęte) lub sami coś uchwalili.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • asienka_112

    Dodano 2017-03-06 21:57 przez asienka_112

    Kupiłem garaż w budynku wspólnoty. Czy muszę od niego płacić fundusz remontowy na rzecz wspólnoty?

    Witam, kupiłem mieszkanie i wraz z nim garaż. Na garaż mam osobną księgę wieczystą. Czy powinienem płacić fundusz remontowy z mieszkania i garażu na rzecz całego bloku wspólnoty? Dodam, że nie wszyscy mają garaże. Czy to jest sprawiedliwe, że ja płacę fundusz z metrów mieszkania i garażu a oni tylko...

  • malalivi

    Dodano 2013-06-19 16:02 przez malalivi

    Komornik za niepłacony czynsz. Czy dług płacą wszystkie osoby zameldowane?

    Dzień dobry,
    W domu, w którym mój mąż jest zameldowany od około 20 lat, ale od 7 lat tam nie mieszka, nadal mieszka jego matka i siostra, a ojciec od roku nie żyje. Wczoraj do męża pracodawcy przyszło pismo od komornika o zajęcie wynagrodzenia za niepłacony czynsz za mieszkanie rodziców.
    Chciałabym ...

  • kachwi

    Dodano 2013-11-26 12:17 przez kachwi

    Kredyt wspólnoty mieszkaniowej

    Witam,
    czy można odliczyć od dochodu kwotę, którą się płaci w ramach funduszu remontowego, który idzie na spłatę kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową na remont budynku?
    Dziękuję

  • harańczyk123

    Dodano 2019-11-08 18:51 przez harańczyk123

    Alimenty zaległe na pełnoletnie w tej chwili dziecko

    Witam, mam pewne pytanie dotyczące zaległych alimentów przyznanych na mnie jako na małoletnią, ale w tej chwili dorosłą osobę. Mój tata długi czas nie płacił na mnie pieniędzy tak jak sąd orzekł, wiem że ma duże zadłużenie, z mamą nie mam dobrego kontaktu, ostatnio odezwała się do mnie abym wysłała ...

  • karolka59

    Dodano 2019-02-19 08:39 przez karolka59

    Upomnienie

    Witam, składałam we wrześniu 2013 r. deklarację dotyczącą odpadów komunalnych w urzędzie gminy o rezygnację w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Dostałam w dniu 18.02.2019 r. upomnienie do załaty za październik 2013 r. wraz z doliczonymi kosztami upomnienia, gdzie nie byłam już wtedy ich klient...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Windykacja należności krok po kroku

    Windykacja należności krok po kroku

    Masz problem z odzyskaniem należności od swojego dłużnika, nie wiesz jak to zrobić? Czasami wystarczy samo wezwanie do zapłaty, by należności zostały uregulowane. Innym razem musisz podjąć wiele czynności, z czym wiąże się strata ...

  • Jak nie trafić na listę dłużników?

    Jak nie trafić na listę dłużników?

    Zaleganie z płatnościami rachunków czy rat kredytów skutkuje nie tylko narastaniem długu. Konsekwencją jest także wpis na czarną listę dłużników. Znalezienie się na niej uniemożliwia korzystanie z wielu produktów bankowych. Jakie ...

  • Jak zniknąć z rejestru dłużników BIG?

    Jak zniknąć z rejestru dłużników BIG?

    Trafienie do rejestru dłużników BIG jest równoznaczne z powiadomieniem różnych instytucji rynkowych o tym, że dany podmiot ma problemy finansowe i może być niewypłacalny. Dla banków, instytucji kredytowych, ubezpieczycieli, czy telekomów ...

  • Ujemny fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Powód do obaw?

    Ujemny fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Powód do obaw?

    Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej czasem może być ujemny. Wyjaśniamy, czy taka sytuacja jest kłopotliwa dla właścicieli mieszkań.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania