eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Alimenty. Gdzie zgłosić fakt, że ojciec dziecka spłaca dług?


2017-10-19 21:14 autor: isabela

2 831 odsłon

Alimenty. Gdzie zgłosić fakt, że ojciec dziecka spłaca dług?

Witam,

chciałabym poradzić się odnośnie alimentów uzupełniających. Od 4 lat ojciec dziecka nie płacił alimentów na dziecko. Zniknął, nie interesował się dzieckiem. W związku iż przekraczałam dochody na alimenty z funduszu nie mogłam liczyć. Założyłam sprawę o alimenty uzupełniające od babci dziecka, które zostały mi przyznane.

W październiku wpłynęła nam spora ilość pieniążków. Okazało się, że po 4 latach ojciec dziecka zgłosił się do komornika i powiedział, że spłaci zaległości. Na chwilę obecną spłacił 1/3 zadłużenia. Jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z alimentami uzupełniającymi od babci?

Czy mam gdzieś zgłosić fakt, że ojciec dziecka zaczął spłacać zaległe alimenty? Babcia dziecka jest bardzo niesympatyczną kobietą. Nie chciałabym mieć z nią problemów. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Iza

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-23 14:57 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Jeżeli babcia płaci alimenty, to należy jej po prostu powiedziedzieć, żeby już nie płaciła. Jeżeli natomiast alimenty są egzekwowane od babci przez komornika, to należy złożyć u komornika wniosek o umorzenie egzekucji.
  Powództwo o uchylenie alimentów może wnieść tylko babcia, natomiast z Pani strony wystarczy, jeśli zaniecha Pani pobierania alimentów od babci.

  isabela skomentował/a odpowiedź 2017-10-23 15:43

  Dobrze. Tylko teraz kwestia kiedy to zrobić? W tym już momencie - kiedy ojciec dziecka zaczął spłacać zaległe alimenty(kwota jest duża, nie wiadomo kiedy spłaci całość i czy faktycznie rzetelnie będzie to robić)? Czy w momencie kiedy zaległość zostanie uregulowana i ojciec dziecka będzie na bieżąco z alimentami?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-23 22:38 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Obowiązek babci jest subsydiarny w stosunku do obowiązku alimentacyjnego ojca i istnieje w miejsce nie płaconych alimentów. Przesłanką obowiązku alimentacyjnego babci jest niemożliwość (bądź znaczne trudności) uzyskania alimentów od ojca dziecka. Zatem w momencie, kiedy istnieje możliwość ściągania alimentów od ojca, odpada przesłanka niemożliwości uzyskania alimntów od ojca i przestaje istnieć obowiązek alimentacyjny babci.

  Jednakże na tą chwilę dysponuje Pani tytułem wykonawczym (czyli wyrokiem) przeciwko babci i może Pani egzekwować alimenty od babci. Jednakże jeśli babcia wytoczy powództwo o uchylenie alimentów, Sąd może uchylić je z datą wsteczną i wówczas babcia będzie mogła domagać się od Pani zwrotu. Więc żeby uniknąć problemów i procesów sądowych, lepiej jeśli od razu zaniecha Pani pobierania alimentów od babci. Proszę Pamiętać, że w tej sprawie nie chodzi o to, aby babcia spłaciła długi syna, więc nie powinna Pani czekać do czasu uregulowania długów przez ojca.

  isabela skomentował/a odpowiedź 2017-10-24 07:36

  Dobrze, dziękuje za odpowiedź. Zatem za powyższą radą przelane alimenty przez babcie w kolejnych miesiącach będę zwracać na konto. W związku iż wyrok nie zostanie cofnięty w momencie kolejnych zaniechań płacenia alimentów przez ojca, skontaktuję się z babcią dziecka i zaprzestane zwrotów.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Julka2000

  Dodano 2021-12-11 21:44 przez Julka2000

  Zaległe alimenty

  Witam, Jest mi o  to bardzo głupio pytać, ale jestem pełnoletnia, mam już 21 lat. A mojemu ojcu wisi dług alimentacyjny. Był długi okres czasu, w którym on nie płacił mi tych alimentów. Moi rodzice od zawsze byli sobie największymi wrogami, ale w marcu 2020 stało się tak, że są razem... 12 lat po ro...

 • MagdallenaBrust

  Dodano 2020-11-26 11:15 przez MagdallenaBrust

  Alimenty zaległe, przyznane przez komornika po 15 latach.

  Moja mama pobierała alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, ponieważ Ojciec nie mógł ich płacić. Po około 10 latach, mój Ociec dostał emeryturę i komornik zaczął wypłacać mi i siostrze zaległe alimenty. Mamy skończone 30 lat, pracujemy, nie uczymy się. Czy te alimenty nam się należą?
  Dostałam pismo od ...

 • aska_2706

  Dodano 2017-05-04 20:30 przez aska_2706

  Mieszkanie własnościowe partnera a wyrzucenie mnie z dziećmi na bruk

  Witam,mieszkam w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym partnera, z dziećmi. Partner ma same długi i zalega dodatkowo z alimentami dla mojego dziecka i dwóch swoich dzieci.Czy jeśli mieszkanie pójdzie pod licytację, to mnie z dziećmi wyrzucą na bruk?Proszę  o pomoc.

 • Justyna

  Dodano 2017-07-05 13:19 przez Justyna

  Alimenty. Ile powinienem je płacić?

  Witam,mam zapytanie w tej chwili płace alimenty na 20-letniego syna. W tym roku syn zakończył szkołę średnią. Z tego co wiem, nie podejmuje dalszej nauki.Moje pytanie: jak długo powinienem płacić zasądzone alimenty?

 • ZoSiABzy

  Dodano 2018-01-24 21:03 przez ZoSiABzy

  Zadłużenie alimentacyjne

  Witam,komornik prowadzi sprawę egzekucja zaległych alimentów (alimenty zasądzone ponad 25 lat temu, wycofane od komornika około 15 lat temu).W chwili obecnej prowadzone jest zajęcie nieruchomości dłużnika, który nie ma żadnego źródła dochodu. Czy komornik może zająć pensję wierzycielki, gdyż nadal p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dzień Ojca w cieniu 15,5 miliarda złotych zaległych alimentów

  Dzień Ojca w cieniu 15,5 miliarda złotych zaległych alimentów

  15,5 miliarda złotych - tyle wynosi łączne zadłużenie z tytułu zaległych alimentów, należące do 290 tysięcy dłużników - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. 94 proc. z nich to ojcowie.

 • Jak odzyskać zaległe alimenty?

  Jak odzyskać zaległe alimenty?

  Jak wynika z danych BIG InfoMonitor zaległości alimentacyjne sięgają obecnie 13,4 mld zł. Widać wyraźnie, że skala problemu jest olbrzymia. W jakie sposób rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może wyegzekwować należne mu świadczenie ...

 • Dłużnicy alimentacyjni zza kółka dostaną połowę diety

  Dłużnicy alimentacyjni zza kółka dostaną połowę diety

  Rząd wypowiedział wojnę alimenciarzom z branży transportowej. Egzekucja należności na rzecz dzieci ma być bardziej skuteczna, a kontrole - wzmożone. Pomocą w tym mają służyć znowelizowane przepisy, na mocy których na poczet zaległych ...

 • Alimenty dla pasierba

  Alimenty dla pasierba

  Nie należą do rzadkości sytuacje, w których kobieta lub mężczyzna, mając dziecko z poprzedniego związku, nad którym sprawuje osobistą opiekę, wiąże się z nowym partnerem, wstępując w związek małżeński. W ten sposób tworzy się ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania