eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?


2016-12-10 12:10 autor: marlena141

2 314 odsłon

Czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?

Witam,

pisze do Pana z serdeczna prośbą udzielenia mi rady co zrobić w takiej sytuacji: moja mama chciała kupić mieszkanie dla mnie i mojego brata, ale nie mogła wziąć kredytu więc kredyt jest na mojego brata, natomiast za całe utrzymanie mieszkania i spłatę kredytu płaci moja mama.

Mieszkaliśmy tam razem z bratem i moją koleżanka przez dwa miesiące, kiedy to pewnego dnia wyszłam z koleżanką do szkoły, a po skończonych zajęciach moja koleżanka otrzymała wiadomość od dziewczyny mojego brata, że nasze rzeczy razem ze zwierzętami są w naszym starym domu, gdzie nie ma nawet ogrzewania ani wody oraz informacje, że nie możemy wejść do tego mieszkania. Kiedy tam pojechałyśmy po resztę swoich rzeczy okazało się, że zamki są wymienione.

Prosiłyśmy o swoje rzeczy lecz bez skutku, policja powiedziała, że mamy wysłać pisemne upomnienie o zwrot rzeczy i przekazała im, że mają na to dwa tygodnie. Dziewczyna mojego brata napisała wiadomość, że mamy opłacić transport i dopiero wtedy mogą wystawić nam rzeczy przed blok.

Czy można w jakiś szybszy sposób odzyskać te rzeczy i czy musimy płacić za ich transport do wynajmowanego przez nas od paru dni mieszkania? Czy możemy uzyskać od nich jakąś rekompensatę za wyrzucenie z mieszkania bez naszej wiedzy i przetrzymywanie rzeczy?

Proszę o odpowiedz, będziemy wdzięczne za każdą pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-12-11 20:52 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Jest to samowolna eksmisja, któej brat nie miał prawa wykonać bez wyroku sądu. Nie ma również prawa przetrzymywać rzeczy i w tej kwestii postawa Poicji jest niezrozumiała. Proponuję ponownie zwrócić się o pomoc do Policji. Niezależnie od powyższego przysługuje Pani pozew o ochronę posiadania wraz z wnioskiem o zabezpieczenie i w tym wniosku może Pani siedomagać natychmiastowego dopuszczenia do możliwości zamieszkania, bądź przynajmniej zwrotu rzeczy. Kwestia tego, czy w pozwie zamierza sięPani domagać mieszkania, czy tylko rzeczy.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • obdarowany14

  Dodano 2016-01-27 07:45 przez obdarowany14

  Podatek od mieszkania - spadek

  W 2012 roku otrzymaliśmy z siostrą w spadku po naszych zmarłych rodzicach mieszkanie. W kolejnym roku sprzedaliśmy je i siostra przeznaczyła swoje środki ze sprzedaży na zakup mieszkania (częściowo się dołożyłem). Ja posiadam mieszkanie kupione na kredyt w 2009 roku.
  Moje pytania:
  Czy mogę zaliczyć ...

 • kain

  Dodano 2013-10-15 10:34 przez kain

  Zakup mieszkania: inny właściciel, inny kredytobiorca

  Witam,
  kupiliśmy z mężem mieszkanie. Formalnie, na papierze, jesteśmy jego właścicielami. Mieszkanie to jest w kredycie, przy czym kredyt ten wziął na siebie ojciec męża. Jak w tym wypadku należałoby się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Czy każdą ratę kredytu należałoby zgłaszać jako darowiznę (ojca n...

 • jezyna

  Dodano 2017-02-12 17:34 przez jezyna

  Czy mam prawo mieć rury w mieszkaniu sąsiada?

  Czy sąsiad może odciąć moje rury, które przechodzą przez jego mieszkanie? To jest stara instalacja żeliwna, kupując mieszkanie zastałam już taki stan, właściciel lokalu pode mną też zastał już moją instalację w swoim mieszkaniu. Nie mam możliwości przerobienia tego.

 • konto usunięte

  Dodano 2016-10-26 13:12 przez konto usunięte

  Zakup mieszkania od rodziców a prawo do zachowku

  Chciałabym kupić mieszkanie od rodziców. Jakie dokumenty będą potrzebne aby załatwić wszystkie formalności tak, aby rodzeństwo nie miało prawa do zachowku?

 • gruby

  Dodano 2016-11-29 17:05 przez gruby

  Czy można uniknąć podatku po sprzedaży domu, który dostaliśmy po śmierci mamy?

  Zmarła mama.Z bratem otrzymaliśmy w spadku dom. Brat chce nas spłacić. Czy jeżeli przeznaczymy pieniądze na spłatę kredytu hipotecznego i remont domu, to unikniemy podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania