eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Jaka kara grozi za spowodowanie wypadku drogowego?


2016-05-19 01:14 autor: Krzyy

9 348 odsłon

Jaka kara grozi za spowodowanie wypadku drogowego?

Czy się ktoś orientuje jaką karę może wymierzyć sąd za spowodowanie wypadku drogowego art. 177 §1, w którym jedna osoba została ranna na okres powyżej dni7?

Prawo jazdy posiadam od 4 miesięcy, mam 18 lat i uczę się. Jechałem samochodem osobowym w terenie zabudowanym powyżej stu na godzinę. Był duży łuk i po prostu wyrzuciło mnie z drogi, wbiłem się w ogrodzenie.

Samochód został bardzo uszkodzony (kasacja), ale pasażer tego samochodu doznał przecięcia głowy 25 cm i coś z kręgosłupem. Wiem tyle, że będzie chodził, ale potrzebuje rehabilitacji.

Moja wina jest oczywista i zamierzam się od razu przyznać żeby więcej do sądu nie jeździć. Na jaką karę mogę liczyć, jeśli się od razu przyznam na pierwszej 
rozprawie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-19 08:18 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Kara do 3 lat pozbawienia. Przyznając się do winy, może Pani uzgodnić  z prokuratorem (na podstawie art.335 par. 1 kpk) wymiar kary. Wówczas prokurator wystąpi z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z Panią kary. Sąd może uzależnić uwzględnienie takiego wniosku od naprawienia szkody lub od zadoścuczynienia za doznaną krzywdę.

  Krzyy skomentował/a odpowiedź 2016-05-19 13:56

  Podpowie mi Pan jak mam uzgodnić to z prokuratorem ? Mam czekać na rozprawe w sądze i po pierwszej sprawie ? Nie byłem jeszcze nawet na zeznaniach na policji chociaż wypadek miał miejsce 10dni temu, od czego takie postępowanie się zaczyna ?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-19 09:01 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  W praktyce jest to kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Okres próby w przypadku sprawcy młodocianego wynosi od 2 do 5 lat.

  Z moich doświadczeń zwykle jest to kara 1 roku pozbawienia wolności z maksymalnym okresem próby.

  Przez okres próby i pół roku po zakończeniu tego okresu nie można popełnić umyślnego przestępstwa podobnego, ani naruszać porządku prawnego. Umyślne przestępstwo podobne w tym przypadku, to jazda po użyciu alkoholu, lub środków odurzających.

  Krzyy skomentował/a odpowiedź 2016-05-19 13:50

  Nie miałem jeszcze wezwania na policje na zeznania pomimo tego że ten był 10dni temu, podpowie mi Pani co mam teraz robić ?

  radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2016-05-20 12:55
  Prawdopodobnie Prokurator sam Panu to zaproponuje.  Tego rodzaju kwestie są uzgadniane przed rozprawą, a na rozprawie już tylko wyrok - jeśli pokrzywdzony się nie sprzeciwi karze zaproponowanej przez Prokuratora. Proszę czekać spokojnie na wezwania. Przy określaniu wymiaru kary mogą mieć znaczenie również takie kwestie, czy zainteresował  się Pan zdrowiem pokrzywdzonego, nawiązał z nim kontakt, przeprosił itd.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-19 13:52 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  • Rozdział XXI Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

  Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  § 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

   

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Piotr86b

  Dodano 2017-06-30 17:27 przez Piotr86b

  Ubezpieczyciel zaniża wartość odszkodowania - PZU

  Witam,16 maja 2017 kupiłem auto za 37500 zł, następnie wstawiłem nowe zawieszenie 1500 zł. W urzędzie skarbowym zapłaciłem 2% podatek jak za auto o wartości 37500 zł.Po około 20 dniach (na początku czerwca), miałem wypadek nie ze swojej winy. Rzeczoznawca od PZU ocenił szkodę całkowitą (wartość auta...

 • asik13

  Dodano 2013-07-11 21:42 przez asik13

  Wypadek spowodowany zaśnięciem za kierownicą

  Mój znajomy pracujący w transporcie międzynarodowym był sprawcą wypadku za granicą (Francja). Nic się nikomu nie stało ale zniszczeniu uległo auto, chłodnia i towar z niej został sprzedany po niższej cenie.
  Pytanie: czy w oświadczeniu o wypadku, które ma napisać powinien się przyznawać do zaśnięcia ...

 • goralka

  Dodano 2012-11-05 20:52 przez goralka

  Kiedy pracownik musi zapłacić za szkodę?

  Witam, mam problem więc zacznę od początku. Firma wysłała mnie na delegacje ok 70 km od miejsca zamieszkania, oczywiście autem firmowym, w drodze na ta delegacje zdarzył się wypadek. Jako że tylko ja byłam uczestnikiem wypadku (żadnych osób trzecich) policja stwierdziła, że ja jestem sprawcą wypadku...

 • goralka

  Dodano 2012-09-11 16:30 przez goralka

  Kiedy płacić za szkodę?

  czy mam obowiązek zapłacić za zniszczone auto (wynik wypadku) gdy nie mam takiego warunku w mojej umowie o prace?

 • paulina002

  Dodano 2018-01-31 17:32 przez paulina002

  Jaka kara grozi mi za spowodowanie wypadku drogowego? Co z odszkodowaniem?

  Mam 18 lat, prawo jazdy posiadam od miesiąca. Kilka dni temu na skrzyżowaniu zatrzymałam się na stopie, ustąpiłam pierwszeństwa chyba 4 samochodom. Spojrzałam i byłam pewna, że jest wolne i ruszyłam. Jak już wyjechałam na drogę, dopiero zobaczyłam pędzący samochód w moją stronę i wcisnęłam pedał gaz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Odpowiedzialność materialna pracownika za wypadek samochodem służbowym

  Odpowiedzialność materialna pracownika za wypadek samochodem służbowym

  Uszczerbek u osób trzecich na skutek wypadku samochodowego spowodowanego samochodem służbowym likwidowany jest co do zasady na koszt pracodawcy. W tym tekście opiszemy zasady na jakich pracodawcy przysługuje roszczenie wobec pracownika o ...

 • Firmowa kolizja drogowa - kto odpowiada za szkodę?

  Firmowa kolizja drogowa - kto odpowiada za szkodę?

  Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego zawsze wiąże się z ryzykiem spowodowania przez podwładnego wypadku drogowego. Kto odpowie za spowodowaną w ten sposób szkodę? Kierowca czy może jednak jego pracodawca?

 • Spowodowanie wypadku grozi więzieniem

  Spowodowanie wypadku grozi więzieniem

  Od początku tego roku w Polsce doszło do ponad 29 tys. wypadków drogowych. Oznacza to, że każdego dnia dochodziło średnio do 98 zdarzeń tego typu. Odpowiedzialność za spowodowanie wypadku komunikacyjnego jest większa niż może się ...

 • Wypadek samochodowy pracownika

  Wypadek samochodowy pracownika

  Niestety wypadki komunikacyjne chodzą po ludziach. Dlatego każda firma posiadająca choćby niewielką flotę pojazdów musi liczyć się z tym, że to właśnie jej pracownik może wziąć udział w takim zdarzeniu. Kto ponosi odpowiedzialność ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania