eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy można zrezygnować ze spadku po rodzicach na rzecz swoich dzieci?


2016-01-27 14:21 autor: Annak555

2 501 odsłon

Czy można zrezygnować ze spadku po rodzicach na rzecz swoich dzieci?

Dzień dobry,

moi rodzice mieli dom własnościowy i dwoje dzieci: mnie i brata. Najpierw zmarła mama i nie zostawiła testamentu, więc jej mąż, mój brat i ja dziedziczymy po 1/3 z jej połowy. Dobrze rozumiem?

Później zmarł tata i w testamencie zapisał wszystko mojemu bratu. Od śmierci rodziców minęło już 10 lat, a postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze przeprowadzone. Ani bratu, ani mnie nie zależy na tym, żeby je przeprowadzić.

Czy jest jakiś sposób, aby ten dom został przekazany moim i brata dzieciom, czyli wnukom zmarłych właścicieli, z pominięciem nas? Może pominąć testament, jakby go nie było, albo w inny sposób?

Bardzo proszę o radę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-13 19:34 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Gdybyście odrzucili spadek, wówczas Waszą część dziedziczyłyby Wasze dzieci. Niestety, upłynął już termin na odrzucenie spadku, który wynosi 6 miesięcy od daty śmierci.

  Ukrywać testamentu nie radzę, ponieważ to jest karalne.

  W obecnej sytuacji możecie jedynie darować swoim dzieciom udziały w spadku.

  W postępowaniu sądowym o stwierdzenie nabycia spadku Sąd określa tylko kto dziedziczy i jaką część. Odrębną sprawą jest dział spadku.

  Jeżeli chcecie podzielić spadek na równe części, mozecie tego dokonać w drodze działu spadku. Jeżeli będzie to zgodny podział, to sąd nie będzie wnikał, czy to jet po równo, czy nie.  

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • joana2504

  Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504

  Spadek po rodzicach a długi siostry

  Witam,
  bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
  Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-11-16 20:21 przez konto usunięte

  Odrzucenie spadku. Czy muszę być osobiście w sądzie?

  Witam,dowiedziałam się miesiąc temu, że zmarł mój dziadek. Okazało się, że zostawił po sobie jakiś majątek, który dziedziczę z rodzeństwem, ponieważ mój tata nie żyje. Chciałabym odrzucić spadek, ponieważ nie utrzymywałam kontaktu.Zostałam poinformowana przez rodzinę, że muszę dostarczyć do sądu akt...

 • xpgg1

  Dodano 2014-06-28 15:56 przez xpgg1

  Czy musimy opiekować się wujem?

  Witam,
  moja teściowa dożywotnio opiekuje się bratem, który jest młodszy, zdrowy ale przepisał dom na teściów NIGDY NIE ŻYLI ZE SOBĄ W ZGODZIE. Teraz teść zmarł, jeszcze nie minęło pół roku i teściowa chce przepisywać to na mojego męża i jego siostrę. Zarówno mąż i jego siostra mieszkamy blisko siebi...

 • konto usunięte

  Dodano 2019-10-13 20:17 przez konto usunięte

  Dziedziczenie po rodzicach

  Witam,po śmierci rodziców zostało mieszkanie. Mam brata i według mnie mieszkanie dziedziczymy po połowie, natomiast brat chce 70% wartości, bo uważa, że jemu tyle się należy, bo mnie rodzice bardziej pomagali. Jak rozstrzygnąć ta sytuację?

 • konto usunięte

  Dodano 2020-11-09 19:37 przez konto usunięte

  Odrzucenie spadku

  Dzień dobry,
  W zeszłym roku zmarł mój wujek. Miał trochę długów. Jego najbliższa rodzina tj. małżonek, dzieci i wnuki odrzuciły spadek u notariusza (gdzie podały kolejną osobę do dziedziczenia - mojego ojca). Rodzice wuja nie żyją od wielu lat, ojciec nie ma rodzeństwa.
  Po odrzuceniu spadku przez ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

  Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

  Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem woli. Kwestię oświadczeń woli reguluje kodeks cywilny. Definicje i zasady generalne dotyczące oświadczeń woli znajdziemy w części ogólnej kodeksu cywilnego. Dodatkowo w ...

 • Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania