eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Przepisanie spadku po ojcu


2015-11-26 18:29 autor: krewmida

2 089 odsłon

Przepisanie spadku po ojcu

Witam serdecznie,

mój problem polega na tym, iż odziedziczyłem spadek po zmarłym ojcu z dobrodziejstwem inwentarza czyli oprócz mieszkania ogromne długi w postaci kredytów, kredytu hipotecznego, zadłużenia za mieszkanie w spółdzielni.

Kredyty te zaciągali wspólnie z matką. W skład rodziny wychodzą matka i troje mojego rodzeństwa. Sprawa spadkowa odbyła się rok temu, więc już po półrocznym terminie kiedy można było spadek odrzucić gdyż ojciec zmarł 3 lata temu. Sprawy o podział spadku jeszcze nie było.

Czy mogę swoją część spadku z dobrodziejstwem inwentarza (czyli z długami), przepisać na matkę? Jak to zrobić? Nie jestem osobą zamożną i nie stać mnie na spłatę tych długów nawet w jednej czwartej części, nie chcę również części mieszkania.

Matka nic sobie z tego nie robi, że własnym dzieciom szykuje taki los.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-27 09:21 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Przyjął Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza więc nie może Pan przepisać majątku z długami na matkę bez jej zgody. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie oznacza, że przyjął Pan spadek z długami, ale to, że za długi odpowida Pan do wysokości czynnej spadku. Czyli do wysokości wartości udziału w mieszkaniu, który Panu przypada. W postępowaniu o dział spadku może Pan próbować przepisać swój udział na matkę. Wtedy zastosowanie będzie miał art. 1034(2) kodeksu cywilnego, zgodnie z którym od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń. Takie żądanie musi mieć jednak uzasadnienie, jeśli matka nie wyrazi na taki dział spadku zgody.

    Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sylwiaw130172

    Dodano 2014-02-16 13:56 przez sylwiaw130172

    Czy spadek po ojcu można przepisać na matkę?

    Czy w dwa lata po śmierci ojca swoją część spadku po nim, czyli część domu mogę przepisać na matkę?

  • barabara4

    Dodano 2015-02-20 23:24 przez barabara4

    Ile trzeba czekać żeby odrzucić spadek?

    Zmarł mój brat. Podobno miał długi. Czy mogę razem z moimi synami odrzucić spadek czy muszę czekać aż najpierw zrobi to jego żona i syn?

  • ania03081

    Dodano 2014-11-19 12:49 przez ania03081

    Czy trzeba ponownie odrzucić spadek?

    Witam,w zeszłym roku 24 marca 2013 zmarł mój ojciec. Spadek po nim ze względu na długi odrzuciłyśmy z siostrą i naszymi dziećmi. Do odrzucenia lub przyjęcia spadku został wezwany brat ojca oraz jego matka.17 listopada 2014 roku odbyła się sprawa, na której brat ojca odrzucił spadek, matka ojca zmarł...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-27 11:36 przez konto usunięte

    W sprawie odrzucenia spadku

    Witam serdecznie,proszę o pomoc w zrozumieniu zapisu art. 934 k.c. Jesteśmy w sytuacji, gdzie zmarły teść nie zostawił po sobie nic więcej tylko niespłacone kredyty, a nie do końca wiemy, czy czegoś więcej w komplecie. 
    Wszyscy: synowie, wnuki, mama, rodzeństwo oraz dzieci i wnuki rodzeństwa odrzuci...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-28 16:14 przez konto usunięte

    Przepisanie spadku na matkę. Czy dzieci wydziedziczonej siostry mają prawo do zachowku?

    Witam,
    chciałbym się poradzić ekspertów tego portalu na dość ważne pytanie. Mój ojciec zmarł pozostawiając po sobie testament, a w nim ja oraz moje dwie siostry wraz z matką otrzymaliśmy spadek w postaci mieszkania.
    Trzecia siostra (której nie znaliśmy) od strony ojca została wydziedziczona i nie ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

  • Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

    Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

    Spadkobiercy osób posiadających długi wreszcie doczekali się lepszej ochrony. Już w drugiej połowie października zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których wszyscy ci, którzy wraz ze spadkiem otrzymali dług i nie złożyli ...

  • Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

    Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

    Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe przewyższające wartość aktywów spadkowych.

  • Jak odzyskać należność po wykreśleniu spółki z rejestru?

    Jak odzyskać należność po wykreśleniu spółki z rejestru?

    Wykreślenie spółki z rejestru powoduje, że nie można już tej spółki pozwać, zaś wszczęte postępowanie sądowe przeciwko wykreślonej spółce powinno zostać umorzone. Bez wątpienia sytuacja wierzycieli pogarsza się w sytuacji, gdy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania