eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Jak odsprzedać swój udział?


2015-09-26 12:45 autor: ULA1238

1 464 odsłon

Jak odsprzedać swój udział?

Proszę o podpowiedź w następującej sprawie. Moja mama dostała w spadku po swoich rodzicach 1/4 część kamienicy, drugą taką część otrzymała jej siostra, a połowę kamienicy otrzymało 13 spadkobierców. Przez ponad 25 lat sprawy po dziadku prowadził mamy siostrzeniec, który zamieszkał razem z rodziną u dziadka.

Mama z racji tego, że mieszkamy w innym mieście uczyniła siostrzeńca swoim pełnomocnikiem. Do dnia śmierci nie wiedziała zupełnie, jak przebiegają rozliczenia i nie umiała nam też wyjaśnić (mnie i bratu). Jedynie co to powiedziała, że raz na rok dostawała, jakąś niedużą kwotę pieniążków od siostrzeńca. Z tego co już się dowiedziałam sprawy naszej kamienicy przejęła od mamy siostrzeńca jakaś inna osoba z naszej rodziny. Po śmierci mamy zostałaliśmy spadkobiercami (każde z nas 1/2 jej części).

Minęły 2 lata od śmierci mamy, a my nadal nic nie orientowaliśmy się w tych sprawach. Mamy z bratem akt poświadczenia dziedziczenia i dopiero teraz wystąpiliśmy o wpis do księgi wieczystej (nie wiedzieliśmy, że to trzeba zrobić). Nie mamy przydzielonego żadnego lokalu, który odpowiadałby mojej części i drugiego lokalu - brata części. Jako, że każde z nas ma swoją część, więc wydaje mi się, że należy nas brać pod uwagę, jako 2 oddzielne osoby. Dla wszystkich spadkobierców jest jedna księga wieczysta, a więc sprawy są trochę skomplikowane. Jednak chodzi mi o taką kwestię:

1). Czy należą nam się jakieś pieniążki (tak, jak mamie były wypłacane), bo od 2 lat nic nie dostajemy, a osoba prowadząca sprawy kamienicy twierdzi, że nic, bo nie byliśmy ujęci w księdze wieczystej.

2). Czy mogę zażądać rozliczenia się z prowadzenia kamienicy (remonty, itp.)?

3). W jaki sposób mogłabym odsprzedać swoje udziały i jak się oblicza wtedy cenę za metr? Zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie trzymać ręki na pulsie, bo mieszkam w innym mieście i tak, jak mama będę oszukiwana. Chcę sprawę doprowadzić do końca i nie mieć na głowie tego o czym nie mam pojęcia, a wiadomo, że po mnie dziedziczą moje dzieci, które tym bradziej się na tym nie znają.

Proszę o radę co mogę w tej sprawie zrobić, żeby ją wyprostować i zakończyć.

PS. Dodam jeszcze, że osoba, która przejęła te sparwy w swoje ręce, ma znikomy udział w porównaniu do mojego i brata, a już z racji tego, że jest u żłoba (od ok. 1,5 lub 2 lat), to zdążyła sobie przydzielić małe mieszkanie, z którego czerpie jakieś zyski, bo tam nie mieszka, ale jest zameldowana (więc może nawet wynająć ten lokal).

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kamilenka82

  Dodano 2023-02-19 23:53 przez kamilenka82

  Podział spadku

  Dzień dobry! Dostałam w spadku po babci 1/3 udziału w majątku, na który składają się stary dom i 22 ary. Użytkowa powierzchnia domu to, Budynek ten od zawsze zamieszkuje mój tata, czyli syn babci, jest tam zameldowany, opłaca podatek i utrzymuje ten dom, dokonał także wymiany dachu. Do spadku przyna...

 • jozek85

  Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

  Jak odzyskać 1/6 spadku?

  Witam,
  Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 12:29 przez konto usunięte

  Śmierć matki a prawo do zachowku. Jak to załatwić?

  Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłej mamie, mama napisała testament, że po jej śmierci wszystko przepisuje na męża (mąż mamy nie jest moim ojcem) pomijając mnie. Mąż mamy założył sprawę i wyrokiem sądu wszystko zostało przepisane na niego. Od razu napisał swój testament, potwierdził go u...

 • nika372

  Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

  Jak przejąć spadek po tacie i babci?

  Witam,
  mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

 • koperek82

  Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

  Kto i ile dziedziczy?

  Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
  Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nabycie spadku: a co z długami?

  Nabycie spadku: a co z długami?

  W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Ile obecnie trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

  Ile obecnie trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

  Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na ...

 • Czy podważenie testamentu znalezionego po latach jest możliwe?

  Czy podważenie testamentu znalezionego po latach jest możliwe?

  Po śmierci spadkodawcy uprawnieni do spadku dzielą się nim zgodnie z przypadającymi im udziałami. Niektórzy kupują rzeczy namacalne, jak domy czy auta. Inni inwestują, z lepszym lub gorszym skutkiem. Zdarza się, że opłacają dzieciom ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania