eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mąż może odebrać dziecko?


2015-08-12 20:51 autor: Beata198826

4 459 odsłon

Czy mąż może odebrać dziecko?

Mój mąż zgodził się abym wyprowadziła się z 9-miesięcznym synem do moich rodziców od teściów. Wyprowadzka była spowodowana znęcaniem się psychicznym nade mną.

Obecnie mąż dojeżdża do nas na weekendy. Synek jest zameldowany u teściów. Niestety teściowie twierdzą, że porwałam dziecko. Czy mąż może przyjechać do moich rodziców z policją i odebrać mi dziecko twierdząc, że je porwałam, skoro dojeżdża na weekendy i moi rodzice go widzą i sąsiedzi również?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-02-07 15:26 autor odpowiedzi: Paweł Śnieg - Mediator

    a czy sposób opieki na dzieckiem jest w jakiś sposób uregulowany prawnie? Tak samo państwa relacje? Separacja? rozwód?
    Pozdrawiam.

    Konsultant ds. prawnych w kancelarii zajmującej się doradztwem podatkowym i prawnym oraz mediator sądowy. https://mediator-lawyer.business.site/

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-02-08 23:32 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Nie może odebrać Pani dziecka, ponieważ jest Pani matką i posiada Pani pełnię władzy rodzicielskiej (skoro nic Pani nie wspomina o tym, żeby władza rodzicielska któregoś z rodziców była ograniczona). Z tego też powodu nie może być mowy o porwaniu dziecka w rozumieniu przepisów prawa.
    Gdyby mąż zawiadomił Policję, zapewne Policja by przyjechała, lecz Policja nie ma kompetencji podejmowania jakichkolwiek działań w tej sprawie. 
    Tylko Sąd jest władny rozstrzgnąć, z którym z rodziców powinno wychowywać się dziecko. Proponowałabym wystąpienie na drogę postępowania sądowego o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce (ewentualnie o powierzenie Pani pieczy nad dzieckiem) - w takiej sytuacji uniknie Pani nieporozumień na przyszłość.
    Kwestia zameldowania dziecka nie ma żadnego znaczenia w tej sprawie. Niezależnie od powyższego, proponuję jednak jak najszybciej przemeldować dziecko; skoro obecnie mieszka z Panią, to zameldowanie u teściów w istocie jest fikcyjne i dziecko powinno być jak najszybciej wymeldowane od teściów.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-08-13 14:54 przez konto usunięte

    Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

    Jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu, prawdopodobnie oboje będziemy mieli pełnię władz rodzicielskich do córki lat 4. Gdzie będzie jej miejsce zamieszkania po rozwodzie? Ustali to sąd?

  • wioletta79

    Dodano 2015-05-19 10:22 przez wioletta79

    Kiedy można pozbawić praw rodzicielskich?

    Witam,znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej i dlatego postanowiłam podjąć pracę poza miejscem zamieszkania. Opiekę prawną nad córką ja sprawuję po rozwodzie. Były mąż ma ograniczone prawa.Moja córka ma kuratora. Pierwsza pani kurator, którą córka miała podpowiedziała mi, że muszę zrobić sądown...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-01 21:05 przez konto usunięte

    Jak wygląda rozwód?

    Witam,
    jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Ciężko jest nam się dogadać. Mamy dwójkę dzieci. Żona nie pracuje ponieważ, zajmuje się dziećmi (roczną córką i 2-letnim synem). Mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Mieszkamy w domu rodzinnym, gdzie zajmujemy parter, który w najbliższych latach ma być naszą wła...

  • megi2810

    Dodano 2016-11-13 16:53 przez megi2810

    Czy dziecko musi mieć dwóch opiekunów prawnych?

    Witam,mam skomplikowaną sytuację, a więc wychowywałam dziecko sama do 6. roku życia, później wyszłam za mąż i on chciał aby dziecko nosił jego nazwisko i by miał prawa rodzicielskie. Wszystkie dokumenty i rozprawy sądowe się odbyły, biologiczny ojciec zrzekł się praw i mój obecny mąż ma teraz wszyst...

  • moni355

    Dodano 2014-02-22 23:27 przez moni355

    Ulga prorodzinna a dzieci z poprzednich małżeństw

    Witam,
    mąż ma córkę z poprzedniego małżeństwa nie zamieszkującą z nami, tylko z matką. Ja mam dziecko z poprzedniego małżeństwa oraz mamy jedno wspólne dziecko. Czy korzystając z możliwości wspólnego rozliczenia możemy odliczyc ulgę na 3 dzieci? Czy każde z nas musi się rozliczyć osobno?
     

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Czy separacja przeszkadza we wspólnym rozliczeniu podatku?

    Czy separacja przeszkadza we wspólnym rozliczeniu podatku?

    W sytuacji, gdy między małżonkami nastąpi zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać od sądu orzeczenia separacji. Separacja to rodzaj pośredniego rozwiązania, które nie niesie za sobą aż tak poważnych skutków jak ...

  • Jak przebiega rozwód? Jakie są jego etapy?

    Jak przebiega rozwód? Jakie są jego etapy?

    W Polsce, aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód do Sądu Okręgowego, w którym napiszemy czego żądamy oraz wskażemy dowody na rozpad trzech kluczowych dla istnienia małżeństwa więzi.

  • Rozwód a podział majątku

    Rozwód a podział majątku

    Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.

  • Jak i gdzie złożyć pozew o rozwód?

    Jak i gdzie złożyć pozew o rozwód?

    Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 r. rozwiodło się prawie 23 tys. par. Liczba rozwodów w miastach (16,6 tys.) była prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi, a w przypadku separacji – dwukrotnie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania