2014-10-28 17:27 autor: Tomek1968
3 683 odsłon
Witam,
w roku 2003 rodzice podarowali mi w formie aktu notarialnego dom, w którym mieszkamy. Zapis dotyczy służebności osobistej 2 pokoi, łazienki, kuchni. W akcie notarialnym nie ma niestety zapisu dotyczącego opłat na użytkowanie domu. Kiedy otrzymałem dom byłem kawalerem. Od 4 lat jestem żonaty i mam dziecko. Od 3 lat matka nie żyje, ojciec mieszka sam. Do śmierci matki opłaty płaciliśmy po połowie, chociaż ja byłem sam a rodzice we dwóch. Od śmierci matki, do ojca zaczął przyjeżdżać kolejny syn, który buntuje ojca żeby nie płacił za nic.
Poza tym ojciec jest wulgarny i w stosunku do mnie i mojej żony zachowuje się w taki sposób, że nie mamy już siły tam mieszkać. Z aktu notarialnego wynika, że to ja jestem opiekunem. Według mojego brata powinienem zostawić wszystko i siedzieć z tatusiem. Ojciec zapłacił mi już za opiekę, dbanie o niego po śmierci matki, wożenie po lekarzach, żeby postawić go na nogi, mycie.
Obecnie, wyzywa mnie na każdym kroku, że wszytko jest jego, że mamy się wynosić itp. Swoją emeryturę i deputat węglowy ojciec daje w całości synowi, który wpada raz w tygodniu wpada, żeby przywieźć mu prowiant na cały tydzień. Bywały sytuacje, że nie miał co jeść, albo to co było było gorsze niż karma dla psa. Brat mydli oczy ojcu i buntuje przeciwko mnie, a zależy mu wyłącznie na pieniądzach ojca. Ja mieszkam z żoną, która nie ma dochodu i kilkumiesięcznym synem.
Zarabiam najniższą krajową i mam rentę w wysokości 500 zł, ponieważ jestem osobą niepełnosprawną. Czy mogę żądac od ojca, aby partycypował w kosztach ogrzewania, tym bardziej, że dostaje deputat węglowy oraz opłatach za wodę i prąd. Jesteśmy z żona wykończeni ta sytuacją.
Proszę o pomoc, jak mogę zmienić coś w swojej sprawie a w szczególności zapewnić spokój mojej rodzinie. Nie chcę żeby moja żona bała się schodzić po schodach obawiając się że ojciec otworzy drzwi i ja uderzy, taka sytuacja już się zdarzyła. Nie wspomnę o tym, że straciliśmy dziecko przez zachowanie mojej rodziny.
Proszę o pomoc prawną w moim temacie?
2014-11-09 09:11 autor odpowiedzi: konto usunięte
Dodano 2013-11-09 08:31 przez milenaa67
Czy osoba, która ma wpis w akcie notarialnym bezpłatne zamieszkiwanie w lokalu jest zwolniona od opłat takich jak np. prąd, czynsz?
Dodano 2013-02-27 20:48 przez konto usunięte
Moja mama chce przepisać nieruchomość na wnuka (teraz wnuk tam zamieszkuje z nią) - jest coraz starsza (ma 84 lata) i chce żeby wnuk czuł się odpowiedzialny m.in. do płacenia podatków od nieruchomości i innych opłat.
Jeszcze za życia taty rodzice spisali testament, w którym zapisują nieruchomość na ...
Dodano 2014-07-16 14:36 przez malaga
Jestem darczyńcą mieszkania, w którym mam zagwarantowane prawo dożywotniej i nieodpłatnej służebności mieszkania na podstawie umowy darowizny. Obecnie znalazłem się w trudnej sytuacji finansowej i nie zapłaciłem opłat za mieszkanie tytułem kosztów utrzymania nieruchomości, funduszu remontowego za ce...
Dodano 2017-03-07 21:53 przez 2013
Witam,dostałem darowiznę wraz z polem, prawie 10 ha. W akcie notarialnym mam klauzurę na dożywotnią służebność osobistą na korzystanie ze wszystkich budynków budowlanych, a zatem czy mogę sprzedać bez zgody osoby, która mi przekazała tę darowiznę, część tego pola?Proszę o odpowiedź.
Dodano 2014-02-23 20:29 przez kaarola1
Witam,
mam pytanie dotyczące podatku od sprzedaży mieszkania. W 2001 roku podpisałam umowę notarialną najmu i przedwstępną zakupu mieszkania. W tej umowie ustalone są kwoty spłaty czynszu i spłaty części na poczet zakupu mieszkania. Po 10 latach podpisałam, umowę zakupu, w której notariusz zapisał,...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
2 grupa inwalidzka. Jakie daje przywileje w pracy?
Druga grupa inwalidzka, czyli umiarkowany stopień niepełnosprawności, to częściowa niezdolność do pracy lub zdolność do pracy w warunkach pracy chronionej, wymagającej czasowej lub częściowej pomocy innych osób. Z czym wiąże się ...
Egzekucja długów: jak ją przyśpieszyć?
Dla osób, które mają doświadczenie w zakresie prowadzenia sporów sądowych oczywistym jest stwierdzenie, że procedury sądowe bywają długotrwałe i skomplikowane. Czasem zdarza się, że nawet pomimo ewidentnie słusznej argumentacji, z ...
Dokumenty urzędowe - rodzaje
Zaświadczenia, oświadczenia, poświadczenia, wnioski - kto z nas nie pogubił się nigdy w dokumentach stosowanych w biurokracji? Choć niektóre z nich mają podobnie brzmiące nazwy, różnią się właściwościami i rangą ważności. Poniżej ...
Działalność nierejestrowana a status bezrobotnego. Uwaga na limity przychodu
Po zmianach z 1 lipca 2023 r. obowiązują nowe limity dla działalności nierejestrowanej, czyli takiej, którą można prowadzić bez rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby uniknąć ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17