eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Dziedziczenie testamentowe a brak nabycia spadku


2014-08-21 21:47 autor: nonkaa

2 418 odsłon

Dziedziczenie testamentowe a brak nabycia spadku

Witam,

dziedziczenie testamentowe - nie ma jeszcze nabycia spadku. Do dziedziczenia jest mieszkanie w części 1/3, troje dzieci. Wszystkie obecnie widziały testament lecz dwójka dzieci zamknęła mieszanie bez mojej wiedzy i nie mam do niego dostępu, a one mają.

Czy ja jako spadkobierca testamentowy nic nie mogę zrobić do przyjęcia spadku? Przecież jest obecnie współwłasność wszystkich trzech spadkobierców - zarówno jak i opłat w częściach równych za nieruchomość. Robią wszystko bez mojej wiedzy, tak żebym wiedziała jak najmniej. Co zrobić? Czy można wystąpić z wnioskiem do sądu o dostęp do nieruchomości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-22 08:19 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, a więc śmierci spadkodawcy. Odróżnić to należy od oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku.

  Z chwilą nabycia spadku spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki spadkodawcy. Zatem stała się Pani współwłaścicielką mieszkania w 1/3. Tym samym ma Pani prawo do współposiadania i współkorzystania z rzeczy wspólnej.

  W tej sytuacji przysługuje Pani roszczenie windykacyjne (z tytułu pozbawienia faktycznego władztwa nad udziałem). Jeśli nie pomoże skierowanie pisma do rodzeństwa, należałoby wnieść pozew do sądu.

  nonkaa skomentował/a odpowiedź 2014-08-22 10:26

  hm pomimo że nie mamy jeszcze przyjęcia spadku sądownie ? Jak by miało by wyglądać takie pismo do rodzeństwa na jakiej mocy prawnej twierdza ze nie ma nabycia spadku przepis sąd proszę o przepis Jak można żądać windykacji części udziału spadku ?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-20 16:05 autor odpowiedzi: nonkaa

  Czy są jakies odszkodowania kwotowe np jakies przepis ograniczenia roszczenie windykacyjne (z tytułu pozbawienia faktycznego władztwa nad udziałem).Jaką kwotę moge ustalic aby sad mi nie odrzucił kwotę czynszu czy kwotę ewentulnego najmu swojej czesci?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koperek82

  Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

  Kto i ile dziedziczy?

  Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
  Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

 • spadkobierca13

  Dodano 2015-04-09 13:48 przez spadkobierca13

  Jak przeprowadzić formalności spadkowe?

  Witam,
  w marcu b.r. zmarł mój ociec chcę, więc uregulować sprawy majątkowo-spadkowe tylko nie wiem od czego zacząć, ponieważ nie były robione sprawy spadkowe po rodzicach zmarłego (moich dziadkach).
  Ojciec był rozwodnikiem, nie miał innych dzieci poza mną i nie pozostawił testamentu. Moi dziadkowie ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-17 17:13 przez konto usunięte

  Jak najszybciej mogę odziedziczyć działkę po zmarłej prababci?

  Jakie kroki prawne muszę podjąć, jeśli jest działka na zmarłą prababcię, przy czym żyje jedno dziecko, a drugi spadkobierca nie żyje. Ja jestem wnuczką żyjącego dziecka, przy czym tego drugiego spadkobiercy żyje żona i dzieci.

 • moniak

  Dodano 2014-06-25 01:03 przez moniak

  Czy mogę uniknąć podatku spadkowego od nieruchomości mieszkając poza Polską?

  Odziedziczyłem razem z siostrą mieszkanie po mamie, czyli oboje po 50%. Wiem, że taki podatek w Polsce wynosi 7%, minus potrącenia. Mieszkam na stale w Szwecji, jestem obywatelem szwedzkim i polskim.
  W Szwecji podatek spadkowy jest zniesiony. Zastanawiam się czy w moim przypadku jest możliwość unikn...

 • ala1941

  Dodano 2014-03-07 11:15 przez ala1941

  Jak wypełnić deklarację SD-Z2?

  Witam,
  mamy problem z wypełnieniem deklaracji SD-Z2. Przedmiotem spadku jest mieszkanie (84 m2) stanowiące współwłasność małżonków. Mąż zmarł i aktem poświadczenia dziedziczenia ja i dzieci (3 dzieci), otrzymałyśmy po 1/4 części.
  Czy w części F2 deklaracji wpisać cały metraż lokalu czy połowę (przed...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

 • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

  Podatek od spadku sprzed 30 lat?

  Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

 • Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

  Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

  Wyrok ten zapadł na kanwie sprawy, w której dziecko (spadkobierca) dziedziczyło po ojcu (spadkodawcy). Dziecko zarówno w chwili śmierci ojca, jak i chwili podejmowania dalszych czynności w toku postępowania spadkowego pozostawało nieletnie ...

 • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

  Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania