eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy komornik ma prawo egzekwować przedawnione roszczenia?


2014-06-23 18:25 autor: Bożena 54

1 756 odsłon

Czy komornik ma prawo egzekwować przedawnione roszczenia?

Witam,

moja sprawa dotyczy roszczeń komorniczych do sprawy z 2002 r.

Mianowicie: wyrokiem sądu z 2002 r. zostałam wraz z mężem obciążona należnością za nie płacenie czynszu w Spółdzielni Mieszkaniowej (duże problemy finansowe, bankructwo firmy męża itd.) Mimo, że pracowałam a także prowadziłam działalność gospodarczą komornik zajął tylko pensję męża. W kwietniu ubiegłego roku mąż zmarł. Ja otrzymuje po nim rentę rodzinną.

Po ok. 3-4 miesiącach później komornik zajął mi część renty z tytułu powyższego zadłużenia. Było to 11 lat po wydaniu wyroku. Niedawno dowiedziałam się, że takie roszczenia ulegają przedawnieniu po 10 latach. Chciałam także zaznaczyć (jeżeli to ma jakieś znaczenie), że zrzekłam się prawa do spadku po zmarłym mężu.

Proszę o informację, czy muszę jeszcze spłacać to zadłużenie, czy też uległo przedawnieniu? Jeżeli nie muszę, to czy mam szansę na odzyskanie potrąconej już kwoty przez komornika?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • katban1

  Dodano 2014-11-09 00:11 przez katban1

  Zajęcie konta przez komornika, gdzie wpływa renta rodzinna. Co robić?

  Witam,komornik, a w zasadzie dwóch dokonali zajęcia na moim osobistym rachunku bankowym, na które wpływa najniższa pensja z połowy etatu i renta rodzinna na syna, wobec czego nie jestem w stanie pobrać renty ponieważ, nie chce im uchylić tego zajęcia, tak jak to zrobił inny komornik - uchylił, co do...

 • manka86

  Dodano 2014-08-13 09:30 przez manka86

  Zajęte konto wspólne, mimo długu męża sprzed ślubu

  Witam. Zajęto jedno z moich kont osobistych. Było to jedyne konto, w którym zrobiłam męża współwłaścicielem. Zostały zablokowane środki przez komornika 16800 złotych.
  Dowiedziałam się, że mąż nie spłacił kredytu zaciągniętego w 2002 roku. Kwota podstawowa to 3750 złotych. Poznaliśmy się w 2006 roku,...

 • Ewelka

  Dodano 2014-03-19 17:05 przez Ewelka

  Nadpłata z US a komornik

  Witam,
  dostałam pismo od komornika, iż zajął mi on nadpłatę z Urzędu Skarbowego na poczet niespłacanego długu przez męża. Czy mogłabym się odwołać w jakikolwiek sposób aby pobrane środki były tylko z jego podatku a mój zwrot otrzymałabym normalnie?
  Chciałabym również się dowiedzieć czy może on też p...

 • monrob13

  Dodano 2014-01-06 08:10 przez monrob13

  Zajęcie komornicze za kredyt dla osoby trzeciej

  14 lat temu wzięłam kredyt (osobie trzeciej), nie został on do końca spłacony o czym nie wiedziałam. Bank, w którym brałam kredyt posiada moje stare dane, czyli adres zamieszkania i numer dowodu. Przez te wszystkie lata nie otrzymałam żadnego zawiadomienia. Obecnie mieszkam od 9 lat gdzieś indziej, ...

 • marta20-wawa

  Dodano 2014-09-02 09:52 przez marta20-wawa

  Komornik a zwolnienie chorobowe

  Witam,
  mam umowę na pełny etat, a komornik ściąga i pieniądze z konta, w zasadzie zostawia tylko 1200 zł i to nie zawsze.
  Chciałam się dowiedzieć, jak to wygląda jak jestem w ciąży i pracuję oraz jak byłabym na zwolnieniu lekarskim (z tytułu ciąży) i późniejszym macierzyńskim?
  Pozdrawiam,
  Marta

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania