eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobistePożyczki / Kredyty › Zapytanie o wyegzekwowanie umowy z bankiem


2016-02-12 21:25 autor: Morphi

1 507 odsłon

Zapytanie o wyegzekwowanie umowy z bankiem

Drodzy Państwo,

zwracam się z zapytaniem, ponieważ w 2005 r. zaciągnąłem kredyt na wysokość 60000 zł. W Pekao S.A. na 29 lat i obecnie po 10 latach spłat, postanowiłem w całości go spłacić. Kredyt był spłacany w ratach annuitowych (równych ratach kapiatałowo-odsetkowych).

Jednak obecnie dalej mam prawie 47000 zł zadłużenia kapitału, czyli świadczy to, że przez 10 lat spłacałem w większości jego odsetki. Bank nie wydał mi historii spłaty mojego kredytu w jakim stosunku była spłacane odsetki do kapitału.

Z moich zawiadomień o spłacie kredytu otrzymuję sumaryczną zbliżającą się kwotę spłaty kredytu, a nie otrzymuję rozdzielonej kwot na spłatę kapitału i odrębnie, na odsetki; te rubryki są puste, czyli nie jestem doinformowany w jakim stosunku spłacam swój kapitał w tym kredycie.

Po zapytaniu, czy w przypadku mojej wcześniejszej spłaty kredytu, zostanie przekalkulowana wcześniejsza suma moich wpłat odsetkowych, która była naliczana na 29 lat, a powinna być teraz na 10 lat, jeśli go wcześniej spłacam, dostałem odpowiedź, że nie, i spłata powinna nastąpić całego naliczonego obecnie kapitału, bez możliwości uwzględnienia moich nadpłaconych wcześniej odsetek za dłuższy okres przewidywanej spłaty kredytu (tj. 29 lat).

Co nie jest zgodne z umowa, bo w § 6 umowy, punkcie 1. brzmiącym:

„Od kwoty kredytu pobierane są odsetki za okres od dnia powstania zadłużenia do dnia poprzedzającego spłatę kredytu”

Również nie ma nic wspomnianego w umowie, że takiego przekalkulowania nie będzie w razie szybszej spłaty kredytu, a nawet w § 22 jest ponownie wspomniane iż: „Na wniosek Kredytobiorcy Bank wyrazi zgodę na dokonanie wcześniejszej spłaty części kredytu pod następującymi warunkami:…”

W punkcie 2 ponownie jest wspomniany naliczanie okresu kredytowania

„2. Spłaca co najmniej dwie raty kapitałowe wraz z odsetkami naliczonymi na dzień poprzedzający spłatę.”

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego dylematu z bankiem, w jaki sposób mogę egzekwować moje prawo do postępowania banku według umowy, którą z nim zawarłem.

Z poważaniem 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Lucynka123456

  Dodano 2017-06-29 20:14 przez Lucynka123456

  Pytanie o kredyt

  Witam,posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy trzeba spłacić i kapitał, i odsetki czy sam kapitał? W harmonogramie mam - kwota udzielonej 103 tys. zł, kapitał w ciągu roku 7644 zł, a odsetki 8735 zł.Proszę o wy...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-29 21:30 przez konto usunięte

  Podatek od sprzedaży nieruchomości zakupionej na kredyt

  Witam serdecznie,mam problem, który pewnie był już parę razy rozpatrywany, ale jakoś nie mogę znaleźć swojego przypadku. Otóż zakupiłem w 2010 roku mieszkanie za 148000 zł w tym 31000 zł wkład własny i 117000 zł kredyt. W 2014 roku sprzedałem to mieszkanie za 160000 zł. Gdybym kupił je za gotówkę sp...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-08 19:51 przez konto usunięte

  Zaksięgowanie z opóźnieniem odsetek od kredytu w PKPiR

  Zapłaciłam odsetki od kredytu wg harmonogramu a nie ujełam ich w ewidencji PKPiR.

 • viki18

  Dodano 2013-09-28 23:15 przez viki18

  Rozwód a przedawnienie kredytu zaciągniętego przez męża

  Witam,
  mam pytanie: mój były mąż w trakcie małżeństwa w 2009 zaciągnął kredyt, w 2011 rozwiedliśmy się, byłam pewna, że spłacał kredyt. W dniu dzisiejszym przyszło wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami. Czy ja także odpowiadam za zobowiązania? Czy spłata ta uległa przedawnieniu?
  Pozdrawiam

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-09 12:55 przez konto usunięte

  Jak sprzedać połowę mieszkania bratu?

  Witam serdecznie,razem z bratem dostaliśmy w spadku mieszkanie po rodzicach 50/50. Połowę tego mieszkania chciałbym sprzedać bratu. W jaki sposób byłoby to najkorzystniej dla nas obu rozwiązać by ominąć kwestie podatkowe?Ja mógłbym przekazać swoją część w darowiźnie i brat nie płaciłby podatku, a w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pożyczki / Kredyty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania