eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jednorazowa amortyzacja w przekształconej firmie


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2012-11-18 20:08 autor: joannab

3 258 odsłon

Jednorazowa amortyzacja w przekształconej firmie

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna, mój mąż obecnie również prowadzi działalność gospodarczą. Nie posiadamy rozdzielności majątkowej. Czy jeżeli przekształcę swoją firmę w sp. z o.o. i wniosę majątek, to będę mogła korzystać z jednorazowej amortyzacji, spełniając warunek małego podatnika ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-28 18:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Art. 16k updop:

  7. Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

  11. Przepisy ust. 7 nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni: 1)   w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo 2)   w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo 3)   przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ata

  Dodano 2012-07-26 18:26 przez Ata

  Obowiązek zgłaszania jednorazowej amortyzacji w US

  proszę  o informację, czy występowanie o zaświadczenie o pomocy de minimis jest prawem, czy obowiązkiem podatnika przy zastosowaniu jednorazowej amortyzacji - spełniam wszystkie parametry - mały podatnik, pełny limit kwoty do wykorzystania. KIP podaje, że na bazie ustawy o podatku dochodowym w/w zaś...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-06 10:57 przez konto usunięte

  Jednorazowa amortyzacja

  Witam! prowadzę niewielką działalność gospodarczą (mały podatnik) i chcę skorzystać z jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Bardzo proszę o potwierdzenie, że wszystkie z wymienionych pozycji mogę ująć jednorazowo w kosztach:
  komputer stacjonarny ok 5 600 zł x 2
  samochód osobowy ok 16 000 zł
  urz...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-15 21:54 przez konto usunięte

  Amortyzacja jednorazowa. Kiedy jest możliwa?

  Czy jest szansa żeby maszynę do obróbki metalu o wartości 5700 zł jednorazowo zamortyzować?

 • Luku

  Dodano 2012-11-23 20:48 przez Luku

  Faktura VAT a paragon fiskalny dla wpłat na konto bankowe przez osoby fizyczne.

  Prowadzę sprzedaż ciągników rolniczych w formie spółki z o.o. Wszystkie zapłaty od klientów otrzymuję przelewem na konto bankowe. Klienci zawsze żądali faktury VAT (osoby fizyczne, rolnicy ryczałtowi). Nie wystawiałem paragonów fiskalnych do tych transakcji. Deklaracje VAT są rzetelnie prowadzone. U...

 • Amulek

  Dodano 2012-11-11 19:03 przez Amulek

  Od czego zacząć prowadzenie księgowości?

  W najbliższym czasie mam podjąć się prowadzenia księgowości w zawiązującej się spółce z o.o. prowadzącej produkcję. Od roku 2004 nie zajmowałam się rachunkowością, a jeśli chodzi o produkcję to nie miałam z tym wcale styczności, stąd moje pytanie: "od czego zacząć"?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania