eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Narzeczony użył mojego konta na przelanie środków z których oboje korzystaliśmy zagranicą


2012-06-07 10:08 autor: konto usunięte

3 527 odsłon

Narzeczony użył mojego konta na przelanie środków z których oboje korzystaliśmy zagranicą

w 2006 roku narzeczony (brytyjczyk) otrzymał pieniądze ze sprzedaży domu w Anglii. Firmie prawniczej, która prowadziła jego sprawę rozwodową napisał upoważnienie że pieniądze mają być przelane na moje konto w UK, gdzie także mieszkaliśmy. Pieniędzy tych używaliśmy na wspólne życie, podróże. Po jakimś czasie sprowadziliśmy sie do polski, i część z tych pieniędzy przelałam do polski na konto mojej mamy. Nadal z tych pieniędzy utrzymywaliśmy się. Ja byłam w ciąży, pobraliśmy się 11 miesięcy od przelania tych pieniędzy na konto zagraniczne. Teraz naszze relacje popsuły sie, mąż powiedział, że doniesie na mnie do urzędu skarb., że nie zapłaciłam podatku od darowizny. Czy jest to darowizna, gdy środki nie trafiły z jego osobistego konta , tylko od firmy prawniczej, a on tylko wskazał mój nr konta, bo akurat tak chciał?

Pytanie zaktualizowano 2012-06-07 10:57

A razem korzystaliśmy z pieniędzy juz nawet będąc małżeństwem?

Pytanie zaktualizowano 2012-06-07 21:58

A czy jak już on pójdzie nakablować na mnie do US , czy nie można powiedzieć że była to pożyczka albo coś innego? nie wydaje mi sie że przelew był zatytułowany jako darowizna, ale jasno określone że sa to pieniądze ze sprzedaży jego mieszkania.

Pytanie zaktualizowano 2012-06-07 22:02

podobno pożyczka od znajomego zagranicą i otrzymana na konto zagranicą nie podlega czynnością cyw.praw i nie trzeba płacić podatku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-06-09 20:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. - tak jest w darowiznach.

    W podatku od czynności cywilnoprawnych (czyli np. pożyczce) faktycznie można się bronić:

    4. Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:   1)   rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;   2)   rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    Pytanie jednak, czy w takim przypadku podatek nie wystąpi w Angli?
    Przed US można się bronić poprzez wskazanie powyższych argumentów - pieniądze były wydawane wspólnie na wspólne życie (w tym na zaspokakajanie potrzeb dziecka, gdy jest ono narzeczonego). Trudniej będzie z kwotą przekazaną mamie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-10 17:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzięki za odpowiedź. A czy nie jest ( jeśli byłaby to  darowizna ) to już przedawnione? podobno jest 5 lat do zapłaty podatku. nie będę sie na nią powoływać przed us, bo nic z tych pieniędzy nie kupowałam...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-11 17:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mhm, z założenia powyższe jest prawidłowe :)

    art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn mówi, że Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

    Jeżeli zatem się Pani przed fiskusem nie powoła na otrzymaną darowiznę, to oki.

    Przy założeniu pesymistycznego scenariusza (ten oczywiście nie musi wystąpić) urzędnik może wpaść na pomysł przeprowadzenia postępowania w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów (w tym m.in. może się zainteresować skąd miała Pani pieniądze na darowiznę dla mamy). To jednak wizja pesymistyczna.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-11 19:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

    ale mama też nie powoła sie na darowiznę, która wystąpiła także w05. 2006 roku.

    ok, mam jeszcze jedno pytanie , w 2004 roku było kupowane mieszkanie , w akcie notarialnym jest napisane że kupuje go mama na spółkę z bratem po 1/2 wkładu, i jest napisane że mieszkanie jest zakupione ze środków finansowych pochodzących ze spólnego majątku mamy i taty. Mój brat nie zgłaszał darowizny, czy jest to darowizna, jak odniesie sie do tego US, jeśli by sprawdził po latach?Czy trzeba teraz wyrazić czynny żal i zapłacić podatek? jeśli tak to jaki bo to był 2004 rok z tej darowizny?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania