eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podwójny podatek dochodowy? - działalność gosp w UK, faktura wystawiona dla polskiego klienta


2012-05-02 16:14 autor: lemonsky

3 899 odsłon

Podwójny podatek dochodowy? - działalność gosp w UK, faktura wystawiona dla polskiego klienta

Mam pytanie w zakresie podwójnego opodatkowania - od kilku lat mieszkam za granicą (Wielka Brytania), prowadzę tu dzialalność gospodarczą (projektowanie graficzne) i rozliczam się w tutejszym HR (20% podatek dochodowy), mam certyfikat rezydencji podatkowej, nie jestem zarejestrowana jako płatnik VAT - moje przychody są zdecydowanie poniżej tutejszych wymogów. Problem dotyczy podatku dochodowego. Mojemu polskiemu klientowi wystawilam fakturę za wykonane prace projektowe na kwotę X, faktura została zapłacona, jednak klient potrącił 5% od kwoty brutto na fakturze twierdząc, ze musi odprowadzić 5% podatku dochodowego "u źródła".Mój brytyjski księgowy twierdzi, że to niezgodne z umowami międzynarodowymi o unikaniu podwójnego opodatkowania, zwłaszcza, że przedstawilam przed wystawieniem faktury klientowi certyfikat rezydentury podatkowej - a jest to wg księgowego powód, dla którego wypłacona powinna być cała kwota X, a ja docelowo powinnam się rozliczyć w Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, czy w grę wchodzą prawa autorskie czy nie.

Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu, czy klient musi potrącać te 5% na poczet podatku dochodowego w Poslce - bardzo proszę o radę, wszelkie próby przekonania pracowników księgowości klienta, powoływanie się na przepisy i zapisy umów są bezskuteczne.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-05-03 09:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Co do zasady od należności licencyjnych klient musi potrącić podatek. Przytoczę kawałek umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Wielką Brytanią, który w tym przypadku ma zastosowanie:

    Artykuł 12
    Należności licencyjne
    1. Należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
    2. Jednakże takie należności mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz jeżeli osoba uzyskująca należności jest osobą do nich uprawnioną, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty należności licencyjnych brutto.
    3. Określenie "należności licencyjne" użyte w tym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami lub taśmami transmitowanymi w radiu lub telewizji), wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zawodowym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

    Dzięki temu, że przedstawiła Pani certyfikat rezydencji klientowi, stawka podatku jest ograniczona do owych 5% .  Gdyby tego certyfikatu nie było, stawka podatku wynosiłaby 20%.

    lemonsky skomentował/a odpowiedź 2012-05-03 19:04

    To wszystko wiem... tym kieruje się księgowa, ja natomiast znalazłam takie zapisy: http://www.poznaj.gofin.pl/3,ppd,2840,146059,naleznosci-z-tytulu-praw-autorskich.html

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-03 10:02 autor odpowiedzi: lemonsky

    Znalazłam też taki zapis: Trzeba też pamiętać, że umowy przewidują istotne wyjątki od przedstawionej zasady opodatkowania należności licencyjnych. Pierwszy będzie miał zastosowanie, jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, prowadzi w drugim państwie, z którego pochodzą należności licencyjne, działalność gospodarczą poprzez położony w nim zakład. Jeżeli prawa lub majątek, z których wypłacane są te należności faktycznie wiążą się z działalnością tego zakładu, to wówczas nie stosuje się postanowień umowy dotyczących należności licencyjnych, lecz stanowią one przychód zakładu i podlegają odpowiednio opodatkowaniu razem z innymi dochodami zakładu.
    lemonsky zaktualizował/a odpowiedź 2012-05-03 19:05

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-03 11:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Oczywiście,  że są wyjątki. Zastanówmy się jednak czy mają one zastosowanie? Aby wskazany przez Panią wyjątek można brać pod uwagę, musiałaby Pani prowadzić w Polsce działalność gospodarczą przez tzw. zakład. Definicja zakładu została podana w art. 5 konwencji. Ja przytoczę tylko początek (od którego jest masę wyjątków mówiacych o tym, co nie jest zakładem): W rozumieniu niniejszej Konwencji, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

    W związku z tym, czy prowadzi Pani zakład w Polsce? Jeżeli tak oraz są spełnione pozostałe warunki z przepisu  przez Panią przytoczonego (czyli w uproszczeniu mówiąc, to ten zakład musiałby wygenerować przychód z tych należności licencyjncyh (wykonać zamówienie)), to faktycznie art. 12 konwencji nie ma tutaj zastosowania i nie pobiera się podatku u źródła.
    To ta dobra informacja. Zła jest natomiast taka, że dochody zakładu podlegają opodatkowaniu w Polsce. Takie prawo daje art. 7 konwencji.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-03 11:53 autor odpowiedzi: lemonsky

    Ok, rozumiem - bardzo dziękuję. W Polsce nie mam żadnych form działalności, zakładu itp.  Czyli 5% podatek pobrany u źródła jest wymagany i księgowa klienta miała rację. Nie wiem tylko jak to zostanie potraktowane przez tutejszy HR - tu mam do zapłacenia 20% podatku dochodowego - jak udokumentuję, że część podatku została odprowadzona w Polsce?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-05-04 07:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Witam - widzę że już sobie Pani znalazła odpowiedź :), czyli otrzyma Pani od polskiego płatnika (kliena) informację IFT-1R po zakończeniu roku, chyba że wcześniej wystąpi o nią Pani, wtedy będzie to IFT-1.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania