eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy dochód ze sprzedaży akcji uzyskanych tytułem spadku podlega dodatkowemu opodatkowaniu?


16 dni temu, 02:43 autor: Romantyk44

481 odsłon

Czy dochód ze sprzedaży akcji uzyskanych tytułem spadku podlega dodatkowemu opodatkowaniu?

Otrzymałem  w 2017 roku w spadku (I grupa) akcje zdeponowane na rachunku maklerskim o wartości 100.000 zł. Wymagania do zwolnienia z podatku od spadku, czyli zgłoszenie do US faktu nabycia spadku zostało dokonane w terminie.

Czy sprzedając akcje w roku 2020, których aktualna wartość wynosi 200.000 będę musiał opodatkować przyrost wartości akcji od dnia nabycia spadku do dnia sprzedaży akcji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 13 dni temu, 12:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - kwalifikujemy je do kapitałów pieniężnych.Przychód jest znany. Koszty rozpoznajemy natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1m ustawy o PIT W przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych, wykupu przez emitenta papierów wartościowych albo odkupienia (umorzenia) tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, a także zwrotu wkładów albo udziałów w spółdzielni, nabytych przez podatnika w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych, udziałów albo wkładów w spółdzielni, a także na nabycie tych tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
    Nie jest to zatem wartość akcji/udziałów w momencie otrzymania spadku, a wydatki, które poniósł na nie spadkodawca.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mar99

    Dodano 2017-06-21 20:00 przez mar99

    Podatek od sprzedaży akcji

    Czy po sprzedaniu akcji odziedziczonych w spadku (za 4000 zł.) muszę zapłacić podatek? Jeśli tak to jaki i ile może on wynieść?

  • blazejpop

    Dodano 2013-04-26 15:50 przez blazejpop

    Rynek forex i rozliczenie straty

    W roku 2011 poniosłem stratę handlując walutami na rynku forex. W roku 2012 zarobiłem na sprzedaży akcji na GPW.
    Czy mogę odliczyć stratę z roku 2011 od zysku z roku 2012?
    Na forexie handlowałem jedynie walutami, na GPW papierami wartościowymi (akcjami).

  • darekk78

    Dodano 2017-01-31 13:38 przez darekk78

    Gdzie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

    Dzień dobry,
    mieszkam i pracuję od kilku lat w Wielkiej Brytanii. W 2016 miałem dochód ze sprzedaży akcji na polskiej giełdzie (kwota lekko przekraczająca kwotę wolną od podatku ok. 3200 zł).
    Pracuję i rozliczam się w Wielkiej Brytanii, a dochód który osiagnęłem z giełdy poprzez rachunek maklerski, ...

  • sylwek4411

    Dodano 2019-08-06 16:20 przez sylwek4411

    Podatek za sprzedaż nieruchomości

    Witam,w ubiegłym roku otrzymałem w spadku po ojcu działkę rolną. Została złożona deklaracja podatkowa od spadków i darowizn z umorzeniem podatku ze względu na pokrewieństwo. Natomiast w ubiegłym tygodniu sprzedałem część otrzymanego spadku, całą kwotę otrzymaną ze sprzedaży przeznaczyłem na nadpłatę...

  • malina432

    Dodano 2019-07-26 08:34 przez malina432

    Kara za wydanie na cele mieszkaniowe po terminie

    Witam, sprzedałam działkę, którą uzyskałam w spadku przed upływem 5 lat. Zgłosiłam w US, że pieniądze wydam na cele mieszkaniowe. I tak się też stało - kupiłam mieszkanie.Ale... nie wiedziałm, że miałam na to dwa lata. Powinnam to zrobić do końca 2017, a akt notarialny mam z 12 stycznia 2018. Co mi ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Neutralna podatkowo wymiana udziałów w spółce holdingowej

    Neutralna podatkowo wymiana udziałów w spółce holdingowej

    Wyrokiem z 4 lipca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wniesioną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej skargę kasacyjną w rozstrzygniętej przez WSA sprawie, dotyczącej neutralności podatkowej wymiany udziałów, dokonanej ...

  • Wniesienie udziałów do spółki w podatku dochodowym

    Wniesienie udziałów do spółki w podatku dochodowym

    Pod pewnymi warunkami podatnik nie uzyska przychodu podatkowego w postaci wartości udziałów nowej spółki, które to zostaną otrzymane w zamian za wniesione do niej udziały w innej spółce. Przy późniejszej sprzedaży udziałów w nowej ...

  • Aport środków trwałych do spółki w podatku dochodowym

    Aport środków trwałych do spółki w podatku dochodowym

    Spółka wnosząca aport do spółki kapitałowej, powinna rozpoznać z tego tytułu przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej obejmowanych udziałów - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia ...

  • Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki

    Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki

    Pewność prawa i precyzyjność jego zapisów stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na sytuację przedsiębiorców w Polsce. Według badania „Problemy polskich przedsiębiorców” zmiany w otoczeniu prawnym i regulacyjnym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania