eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek zerowy a umowa netto


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2020-03-09 14:38 autor: Aleksandraja

1 007 odsłon

Podatek zerowy a umowa netto

Dzień dobry,

mam problem z wypłatą przez pracodawcę podatku zerowego. Jestem osoba poniżej 26. roku życia i z tego co mi wiadomo należy mi się większa wypłata (zwiększona o podatek).

Problem w tym, że księgowa twierdzi, że z racji na kwotę netto, podatek zerowy mi się nie należy. Jak to wygląda w świetle prawa, czy powinnam otrzymywać większą wypłatę czy nie? Czy istnieje możliwość otrzymania tego podatku zerowego w PIT w następnym roku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-04-24 13:24 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Dla pracownika zaletą wskazania na umowie kwoty netto jest to, że od razu wie on, ile pieniędzy otrzyma na konto, jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jedną z nich jest właśnie fakt, że pracownik otrzyma na konto wyłącznie taką kwotę. W tym konkretnym przypadku PIT0, to korzyść pracodawcy, a nie pracownika, ponieważ kwota brutto jest kosztem pracodawcy.
  Przykład:
  Na umowie podano kwotę netto 2500,00 zł. Brutto w tym przypadku wyniesie 3421,90 zł (podatek standardowo 17%, podstawowe KUP i ulga). Natomiast przy PIT0 i netto nadal 2500,00 zł brutto wyniesie 3183,74 zł.

  Reasumując, wykazanie na umowie o pracę kwoty netto powoduje, że pracownik nie odczuwa różnicy wynikającej z ulgi dla młodych. Różnica jednak istnieje, bo np. składki społaczne są niższe przez automatyczne obniżenie brutto, jednak zdecydowanie nie jest to korzyść dla pracownika.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana pracy w 2023 r. to ostatnia wypłata niższa nawet o 300 zł

  Zmiana pracy w 2023 r. to ostatnia wypłata niższa nawet o 300 zł

  Zmian podatkowych dotyczących pracowników ciąg dalszy - tym razem dotyczą one osób zmieniających pracę. Od 2023 roku ostatnia pensja od poprzedniego pracodawcy będzie niższa nawet o ponad 300 zł! Nie dotyczy to osób na umowie zlecenie.

 • Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

  Własna odzież robocza pracownika: ekwiwalent zwolniony z PIT

  Pracodawcy zatrudniający pracowników na niektórych stanowiskach, zobowiązani są do zapewnienia im odpowiedniej odzieży roboczej. Przepisy prawa pracy dopuszczają jednak możliwość używania przez pracowników własnej odzieży roboczej. W ...

 • Podatek od wynagrodzenia pracownika z zagranicy

  Podatek od wynagrodzenia pracownika z zagranicy

  Wynagrodzenie pracownika z Czech, zatrudnionego na umowę o pracę w formie telepracy, który pracuje w swoim miejscu zamieszkania w Czechach, nie jest opodatkowane w Polsce. W efekcie polski pracodawca z tytułu wypłaty tego wynagrodzenia nie ...

 • Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w podatku dochodowym

  Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w podatku dochodowym

  Jak wynika z przepisów prawa pracy, do obowiązków pracodawcy należy nie tylko nieodpłatne dostarczenie pracownikowi odzieży oraz obuwia roboczego, ale również zapewnienie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwości ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania