eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna pieniężna z zagranicy


2019-09-19 13:45 autor: tchiba

2 558 odsłon

Darowizna pieniężna z zagranicy

Witam,

moja teściowa chce nam przekazać przelewem kwotę 200 tys. zł, którą przeznaczymy na zakup nieruchomości. Czy to prawda, że jeżeli darowizna przekroczy kwotę 9637 zł, ale my zgłosimy darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy, to będziemy zwolnieni z podatku?

I pytanie o sytuację teściowej: od 30 lat jest w Stanach. Tam mieszka, tam pracowała, posiada mieszkania, które wynajmuje i ma z tego zarobek, tam się rozlicza podatkowo. US może chcieć sprawdzić skąd teściowa posiada pieniądze.

Czy teściowa, która od tak wielu lat mieszka i pracuje w Stanach, powinna mimo wszystko płacić jakieś podatki w Polsce (od dochodu)? Bo zastanawiamy się, czy ta darowizna nie skończy się na tym, że teściowa będzie płacić jakieś kolosalne kary.

Pytanie zaktualizowano 2019-10-05 08:07

Jeszcze jedno pytanie:
Teściowa ma w Polsce konto dolarowe, ale nie ma dostępu internetowego. Czy jeśli mąż, który jest pełnomocnikiem do konta, przeleje dolary na swoje konto i zatytułuje "darowizna od mamy dla .... (Imię syna)" to US uzna taki przelew i zwolni od podatku? (z tego co wiem, sama wypłata z konta mamy nie jest potwierdzeniem darowizny).
Czy będzie problem jeśli mąż przeleje te środki na konto dolarowe, które jest naszym kontem wspólnym? Mamy rozdzielność majątkową.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-09-26 17:01 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Ad.1 Członkowie najblższej rodziny (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) są zwolnieni z opodatkowania jeśli zgłoszą darowiznę w ciągu 6 miesięcy do US.

  Z tym, że 
  zięć/synowa nie należy do powyższego katalogu najbliższej rodziny. Dlatego też darowizna na rzecz tych osób nie jest zwolniona z podatku. Aby nie podlegać podatkowi, teściowa musiałaby przekazać darowiznę tylko na rzecz swojego dziecka.

  Ad.2  US poski nie powinien sprawdzać teściowej, ponieważ ta zamieszkuje w Stanach od 30 lat i tam ma centrum interesów życiowych, a zatem nie posiada tzw. polskiej rezydencji podatkowej.

  Ad.3 Tylko, jeśli teściowa uzyskuje jakieś dochody rzeczywiście w Polsce, wtedy powinna od nich w Polsce płacić podatek. Jeśli w Polsce nie uzyskuje dochodów - nie ma od czego płacić polskich podatków.
  • polecam sprawdzić jeszcze przepisy z amerykańskiego fiskusa. Istnieje prawdopodobieństwo, że tam to darczyńca płaci podatek, który chyba może przerzucić na obdarowanych.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania